Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nalepte si novou dálniční známku, loňská od zítřka neplatí

aktualizováno 
V úterý, poslední lednový den, končí platnost loňských ročních dálničních známek. Nový kupon pro osobní auto stojí 1 500 korun. Za starou známku hrozí pětitisícová pokuta.

Dálniční známky na rok 2012 | foto: Státní fond dopravní infrastruktury

Platnost letošních, oproti loňsku o tři stovky dražších dálničních známek končí 31. ledna 2013. Roční dálniční známka totiž platí už v posledním měsíci předchozího a první měsíc následujícího roku. Kdo si ji tedy nalepil na začátku prosince 2011, může využít celou její čtrnáctiměsíční platnost a jezdit na letošní kupon do konce ledna 2013.

Kde musíte mít známku

Mapa zpoplatněných úseků zde

Dálniční známka musí být vylepena na vnitřní straně čelního okna v rohu u spolujezdce tak, aby výhled řidiče byl co nejméně omezen a kupon byl dobře viditelný zvenčí. Na obou dílech dálniční známky musíte vypsat registrační značku vozu. Druhý díl uschovejte pro případné policejní kontroly. Před nalepením nové známky musíte starou odstranit.

Cena ročního kuponu pro automobily s hmotností do 3,5 tuny se zvýšila o 300 korun na 1 500 korun. Cena měsíčního kuponu vzrostla z 350 na 440 korun, desetidenní známka zdražila z 250 na 310 Kč.

Důvodem zdražení je rozhodnutí vlády, která chce víc peněz do státního fondu dopravy. Zvýšení cen má přinést fondu kolem 750 milionů korun ročně, které by měly jít na opravy silnic.

Platnost měsíčních kuponů začíná dnem vyznačeným na kuponu a končí uplynutím dne bezprostředně následujícího měsíce, který se číselně shoduje se dnem vyznačeným na kuponu. Není-li takový den v příslušném následujícím kalendářním měsíci, připadne konec platnosti na jeho poslední den.

Například konec platnosti měsíčního kuponu s vyznačeným počátkem doby platnosti 13. května 2012 je 13. června 2012. Platnost desetidenních kuponů začíná dnem vyznačeným na kuponu a končí uplynutím desátého kalendářního dne. Například konec platnosti desetidenního kuponu s vyznačeným počátkem doby platnosti 13. května je 22. května.

Kupony jsou k dostání například na 252 pobočkách České pošty a na většině čerpacích stanic. Jejich distribucí jsou pověřeny také pobočky Autoklub Bohemia Assistance.

Úseky zpoplatněné pozemní komunikace, které jsou označeny značkou "Dálnice" nebo "Silnice pro motorová vozidla" doplněnou dodatkovou tabulkou "Bez poplatku" nebo tabulkou "Bez časového poplatku a mýtného" lze užít vozidlem bez nalepeného kuponu.

Použití zpoplatněné komunikace bez platné známky může být v blokovém řízení pokutováno do výše 5 000 Kč a ve správním řízení až do výše 100 000 Kč.

Zdražují i v zahraničí

Platnost loňských dálničních známek končí u ročních kuponů také v Rakousku, Švýcarsku a na Slovensku.

Rakouská roční viněta stojí 77,80 eur, tedy necelé dva tisíce. Dvouměsíční stojí 23,40 (asi 600 korun) a desetidenní osm eur (200 Kč). Ceny oproti loňsku nepatrně vzrostly.
 
Na Slovensku zdražily dálniční nálepky citelně už pro rok 2011, letos mění platnost krátkodobé známky. "Namísto sedmidenního kuponu, který stál sedm eur, zavedlo slovenské ministerstvo dopravy desetidenní vinětu. Její cena je deset eur," vypočítává Petr Buček, šéfredaktor serveru AutemBezpečně.cz. "Cena roční známky je 50 eur a měsíční 14," dodává.
 
Ve Švýcarsku mají už dlouhé roky pouze roční dálniční známku, která nyní stojí 40 franků, tedy asi 850 korun.Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Autofotka týdne: První auťák má ve třech letech, jezdí s ním Newcastlem

Brit Keith Mitchell vyrobil pro svého tříletého syna funkční elektrickou...

Keith Mitchell z britského Newcastlu je otec roku: svému tříletému synovi Oscarovi postavil k narozeninám dokonalou...

Najdete na iDNES.cz