Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstva spřádají plány na rozvoj elektromobilů, mají však zpoždění

aktualizováno 
Národní akční plán čisté mobility, který vznikl v dílně ministerstva průmyslu a obchodu za podpory ministerstev životního prostředí, dopravy a řady odborníků a byl v listopadu roku 2015 schválen vládou, se měl letos novelizovat. Podle dobře informovaného zdroje iDNES.cz se novela odkládá až na druhou polovinu roku 2019.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Buček, AutemBezpečně.cz

Pro samotnou úpravu cílů národního akčního plánu čistá mobilita bylo vytvořeno několik pracovních podskupin. Rozděleny jsou podle jednotlivých ekologických paliv a potřeb pro ekologizaci dopravy. Jedna zastřešující hlavní pracovní skupina následně vše zpracuje a předloží vládě ke schválení aktualizované verze nového akčního plánu čistá mobilita.

V pracovní skupině Elektromobilita se mezi odborníky z oboru a ministerstev aktuálně řeší hlavní cíle samotného zapojení elektromobilů do vozového parku u nás a podpora rozvoje elektromobility. Mezi to například patří legislativa, způsoby financování a dotací, vazba na různé strategické dokumenty i ve vztahu k EU, počet a typ dobíjecích stanic a předpokládaný model trhu s elektromobilitou.

Z podkladů je také jasně patrné, že pokud se budou stavět dobíjecí stanice pro domácnosti, tak jedna vyjde na zhruba 40 až 60 tisíc korun, v případě bytových domů je investice kolem 60 až 100 tisíc. Další podklady mluví o strategických cílech registrací osobních vozidel jezdící čistě na elektřinu, kde v roce 2020 by u nás mělo jezdit přes 8,5 tisíce elektromobilů, v roce 2025 už přes 70,5 tisíce a v roce 2030 přes 200 tisíc. Když se však podíváme do registru vozidel, aktuálně jich je registrovaných kolem tisícovky. U autobusů cíle mluví o 102 v roce 2020, 386 v roce 2025 a 583 v roce 2030. Jde však o pracovní materiály, které se mohou různě měnit.

Z pracovní skupiny už vyplynulo, že v krátkém horizontu nebude zavedena podpora elektrických nákladních vozidel v ČR, musí se začít řešit stav firemních dobíjecích stanic a zpřístupnit je veřejnosti 24 hodin denně sedm dní v týdnu a bude se hledat rámec pro zavádění bateriových městských autobusů a rozšiřování trolejbusových a tramvajových tratí.

Připravuje se také novela zákona č. 311/2006 Sb. o pohonných hmotách a čerpacích stanicích pohonných hmot, do kterého se začlení elektromobilita, dobíjecí stanice nebo i samotná výměna baterií a účinnost novely je plánována na leden roku 2021.

Měly by se také nastavit strategické cíle z pohledu počtu elektrických vozidel na ulicích a počtu dobíjecích stanic podle budoucích let, kde se pro rok 2025 předběžně pracuje s čísly 500 až 14 tisíc stanic, ale také jaké budou restrikce pro současná neekologická vozidla pohybující.

V pracovní skupině plynných paliv se mezi odborníky a ministerstvy aktuálně řeší zavedení bioCNG pro dopravu a zpřístupnění hromadných garáží pro všechna vozidla na alternativní paliva, jelikož až na výjimky současná garážová státní podle kolaudačních a stavebních předpisů vůbec neumožňují parkování vozidel na alternativní paliva (elektromobily, hybridy, LPG a CNG). I když tam často tato vozidla nalezneme, tak parkují proti kolaudaci garáže a normám.

V pracovní skupině věnující se vodíku se aktuálně řeší výstavba tří vodíkových stanic na našem území a podpora budoucího prodeje vozidel na vodíkový pohon, kde automobilky již ohlásily nástup v příštím roce.

Autoři:


Nejčtenější

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...

Na počkání za litr. Test MF DNES potvrdil, že stočit tachometr není problém

Ilustrační foto

Až čtyřicet procent tachometrů ojetých vozů v Česku je stočených. Reportéři MF DNES si ověřili, jak je to snadné. Za...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Další z rubriky

Dieselgate odstartoval hloupý nápad namluvit Americe, že nafta je eko

Turbodiesel V6 TDI koncernu Volkswagen

Německý koncern Volkswagen chtěl znovu dobýt Ameriku, hlavní zbraní mu měly být diesely, u kterých vyzdvihoval jejich...

Evropa hlasuje o emisních limitech. Podle výrobců jsou mimo realitu

Měření emisí v laboratoři

Evropský parlament schválil cíle pro snižování emisí pro osobní automobily a lehká užitková vozidla. Výbor pro životní...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...

Najdete na iDNES.cz