Ministerstva spřádají plány na rozvoj elektromobilů, mají však zpoždění

aktualizováno 
Národní akční plán čisté mobility, který vznikl v dílně ministerstva průmyslu a obchodu za podpory ministerstev životního prostředí, dopravy a řady odborníků a byl v listopadu roku 2015 schválen vládou, se měl letos novelizovat. Podle dobře informovaného zdroje iDNES.cz se novela odkládá až na druhou polovinu roku 2019.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Buček, AutemBezpečně.cz

Pro samotnou úpravu cílů národního akčního plánu čistá mobilita bylo vytvořeno několik pracovních podskupin. Rozděleny jsou podle jednotlivých ekologických paliv a potřeb pro ekologizaci dopravy. Jedna zastřešující hlavní pracovní skupina následně vše zpracuje a předloží vládě ke schválení aktualizované verze nového akčního plánu čistá mobilita.

V pracovní skupině Elektromobilita se mezi odborníky z oboru a ministerstev aktuálně řeší hlavní cíle samotného zapojení elektromobilů do vozového parku u nás a podpora rozvoje elektromobility. Mezi to například patří legislativa, způsoby financování a dotací, vazba na různé strategické dokumenty i ve vztahu k EU, počet a typ dobíjecích stanic a předpokládaný model trhu s elektromobilitou.

Z podkladů je také jasně patrné, že pokud se budou stavět dobíjecí stanice pro domácnosti, tak jedna vyjde na zhruba 40 až 60 tisíc korun, v případě bytových domů je investice kolem 60 až 100 tisíc. Další podklady mluví o strategických cílech registrací osobních vozidel jezdící čistě na elektřinu, kde v roce 2020 by u nás mělo jezdit přes 8,5 tisíce elektromobilů, v roce 2025 už přes 70,5 tisíce a v roce 2030 přes 200 tisíc. Když se však podíváme do registru vozidel, aktuálně jich je registrovaných kolem tisícovky. U autobusů cíle mluví o 102 v roce 2020, 386 v roce 2025 a 583 v roce 2030. Jde však o pracovní materiály, které se mohou různě měnit.

Z pracovní skupiny už vyplynulo, že v krátkém horizontu nebude zavedena podpora elektrických nákladních vozidel v ČR, musí se začít řešit stav firemních dobíjecích stanic a zpřístupnit je veřejnosti 24 hodin denně sedm dní v týdnu a bude se hledat rámec pro zavádění bateriových městských autobusů a rozšiřování trolejbusových a tramvajových tratí.

Připravuje se také novela zákona č. 311/2006 Sb. o pohonných hmotách a čerpacích stanicích pohonných hmot, do kterého se začlení elektromobilita, dobíjecí stanice nebo i samotná výměna baterií a účinnost novely je plánována na leden roku 2021.

Měly by se také nastavit strategické cíle z pohledu počtu elektrických vozidel na ulicích a počtu dobíjecích stanic podle budoucích let, kde se pro rok 2025 předběžně pracuje s čísly 500 až 14 tisíc stanic, ale také jaké budou restrikce pro současná neekologická vozidla pohybující.

V pracovní skupině plynných paliv se mezi odborníky a ministerstvy aktuálně řeší zavedení bioCNG pro dopravu a zpřístupnění hromadných garáží pro všechna vozidla na alternativní paliva, jelikož až na výjimky současná garážová státní podle kolaudačních a stavebních předpisů vůbec neumožňují parkování vozidel na alternativní paliva (elektromobily, hybridy, LPG a CNG). I když tam často tato vozidla nalezneme, tak parkují proti kolaudaci garáže a normám.

V pracovní skupině věnující se vodíku se aktuálně řeší výstavba tří vodíkových stanic na našem území a podpora budoucího prodeje vozidel na vodíkový pohon, kde automobilky již ohlásily nástup v příštím roce.

Autoři:

Nejčtenější

Kopecký: Čeští řidiči jsou šílení. A začíná to v autoškolách

Automobilový závodník Jan Kopecký na tiskové konferenci továrního týmu Škoda...

Tovární jezdec Škody Motorsport Jan Kopecký je nejlepší český automobilový jezdec současnosti. Míní, že čeští řidiči...

Test kamer do auta: opravdu dobrá není žádná

Test kamer do auta

Německý automotoklub ADAC a časopis pro počítačovou techniku c’t testovaly devět palubních kamer. Výsledek: sedm z...

Se sluchátky na uších a mobilem v ruce ohrožují sebe i dopravu

Sluchátka

Pouliční jev dnešní doby: nesledují provoz, bezduše přecházejí ulici nebo koleje bez toho, aniž by se rozhlédli....

Ford hledá partnery pro cestu z mizérie. Jedná s Volkswagenem

Dav návštěvníků a novinářů na autosalonu Auto China v Pekingu během show...

Americký Ford a německý koncern VW s tím mají zkušenosti. Sdílení techniky, platformy a motorů si vyzkoušely desítky...

Kodiaq RS poprvé naživo v Česku. Je to nejdražší škodovka

Návštěvníci si prohlížejí automobil Škoda Kodiaq RS na výstavišti v Lysé nad...

V Lysé nad Labem právě začal třídenní autosalon Kola 2018. Při slavnostním zahájení festivalu byl veřejnosti poprvé v...

Další z rubriky

Nákup auta v zahraničí: za nový vůz se DPH platí v Česku

Koupě špatné ojetiny může pořízení auta značně prodražit 1

Když si koupíte v Německu nebo v jiné unijní zemi nové auto, měli byste se připravit na to, že vás čeká daňové kolečko....

Ford hledá partnery pro cestu z mizérie. Jedná s Volkswagenem

Dav návštěvníků a novinářů na autosalonu Auto China v Pekingu během show...

Americký Ford a německý koncern VW s tím mají zkušenosti. Sdílení techniky, platformy a motorů si vyzkoušely desítky...

OBRAZEM: Závodní Porsche 911 cestuje na závody letadlem

Nakládání 28 automobilů Porsche 911 GT3 Cup do letadla Boeing 747-400 F

Podívejte se na unikátní transport osmadvaceti vozů Porsche, které musely přeletět oceán ze Stuttgartu do Mexico City....

Najdete na iDNES.cz