Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nastražte uši. Elektrický smart vyrazí na české silnice ještě letos

  14:22aktualizováno  14:22
Dávejte si pozor na zelenobílé smarty. Když se k vám budou na přechodu blížit, patrně je neuslyšíte. První se v Česku objeví ještě do konce roku v testovacím provozu, do dvou let budou v prodeji.

Otočíte klíčkem a nic se nestane. Zamávají vám ručičky v budících, zablikají kontrolky a to je všechno. Šlápnete na plyn a vozítko se plynule s pískáním rozjede. Je to jediný zvuk, který při jízdě elektrický smart vydává. Umí být i otravný; tak si pustíte rádio.

Smart ForTwo electric drive

Elektrický smart je asi tím nejinteligentnějším elektromobilem, který je k mání. Stopětatřicetikilometrový dojezd (v praxi prý najedete víc, kolem 150 kilometrů) na dojíždění do práce a poskakování po nákupech v pohodě stačí. Až elektrofirmy vybudují zásuvky na parkovištích, dobijete si je i na půl cesty, stačí se zastavit na oběd nebo nákup. Rodinný kombík na dlouhé cesty bude ještě dlouhé roky pohánět spalovací motor, blízká budoucnost městských aut je ale podle všeho opravdu elektrická.

Tři generace elektrosmartu

První elektrosmarty vyjely do ulic Londýna před třemi lety. Sto aut, které pro Daimler jako výrobce smartu, vyrobila britská firma Zytek, měly dojezd 115 kilometrů, baterky byly sodík - nikl - chloridové. Teď startuje "fáze 2", ve které se 1500 eletrosmartů rozjede do vybraných měst. Auta vyrábí už sám Smart, opět s pomocí Zyteku s bateriemi li-ion od Tesly. Třetí fáze, ve které si narozdíl od předchozích, kde byly auta jen ke čtyřletému pronájmu, bude moci kdokoliv koupit začne do dvou let. Pro sériovou výrobu Daimler chystá vlastní li-ion baterky.

Elektrický smart jede maximálně stovkou, víc na ježdění městem nepotřebujete. Při rozjezdu nečekejte dramatické zrychlení, ale velmi plynulý zátah. Na pouliční padesátce jste za chvilku. V porovnání se spalovacím je elektrosmart pomalejší, má i slabší motor. Při městském ježdění to ale rozhodně nepocítíte.

Výkon elektromotoru je 20 kW, krátkodobě (asi na dvě minuty) může být špičkový až 30 kW. Maximální kroutící moment je 120 Nm. Zrychlení z nuly na padesátku trvá 6,5 sekundy. Elektrický smart se může nabíjet z 230 i 110voltové zásuvky.

Zástrčka je podle nového evropského standardu, kterého by se měli držet všichni výrobci elektroaut. Je schovaná pod dvířky, pod kterými je u běžných modelů hrdlo nádrže. Druhý konec je stejný jako třeba u pračky.

Česká flotila

Český dovozce mercedesů a smartů se dohodl na společném projektu alternativních pohonů s elektrárenskou společností E.ON. "Jsou v něm elektrosmarty a třeba i autobusy na zemní plyn. Vzniknou dobíjecí stanice, plničky na zemní plyn," vysvětluje Jan Kuhn, tiskový mluvčí Mercedes Benz Česká republika. Ve flotile budou třeba i elektroskútry.

Elektroskútry budou jezdit ve vybraných státních organizacích, u dobrých klientů Mercedesu a některé dostanou osobnosti. E.ON si je zařadí do firemní flotily také, má na to už od května připravenou zásuvku v krytém parkovišti nákupního centra Galerie Vaňkovka Brno. "V České republice bude jezdit kolem dvaceti smartů, první auta již letos. Volně v prodeji bude v roce 2012. Do té doby se budou pronajímat," popisuje Kuhn.

Alternativní pohony

O projektu čtěte více ZDE

Smart ForTwo electric driveSmart ForTwo electric drive

Elektřinu v nádrži nepoznáte

Jízda s elektrosmartem je úplně stejná jako s obyčejným. Nechybět mu zvukový doprovod spalovacího motoru, řidič by skoro nezjistil, že řídí jiné auto. Dva budíčky na tykadlech trčících z přístrojovky ukazují, jak jsou plné baterie a jestli je nabíjíte nebo vybíjíte. V obyčejném smartu je máte taky, ale zobrazují jiné údaje, to je jediná odlišnost v interiéru.

Smart ForTwo electric drive

Musíte si jen zvyknout na jiné zacházení s brzdovým pedálem. V první třetině jakoby se nic nedělo, brzdy zaberou až pak. Ono to i tak je, nejprve totiž brzdíte elektromotorem a využíváte energii pohybujícího se smarta k dobíjení baterek (rekuperace), až pak se zapojují klasické hydraulické brzdy.

Smart ForTwo electric drive

Smartaři také poznají, že elektrická verze má těžší podvozek. Těžké li-ionové baterky, které vezete u nohou, jsou trochu cítit při prudkých manévrech. Na druhou stranu netrpí největším neduhem obyčejného smartu, který se při přeřazování citelně zhoupne odpředu dozadu. V zatáčkách se také o něco míň naklání.

Vozíte s sebou šňůru, kterou strčíte do zásuvky, je schovaná ve speciálním kastlíku ve víku kufru. Jeho objem je úplně stejný jako u normálního smartu.

O metrák víc

Místo spalovacího motoru se nastěhoval elektromotor, místo nádrže jsou akumulátory. Něco komponent oproti spalovacímu smartu ubylo, jiné přibyly, baterky samotné mají kolem metráku. Když se to spočítá, na váze naměří elektrosmartu o 110 kg víc v porovnání s obyčejným. Pohotovostní hmotnost je 890 kilo, kabriolet je o třicet kilo těžší.

Smart ForTwo electric drive

"Dobití je závislé na teplotě a na vybití akumulátorů. Nabíjí se z běžné domácí zásuvky. Při 25 stupních se na 80 procent nabije za čtyři hodiny," popisuje Marek Syrovatský, technický školitel českého zastoupení koncernu Daimler. Nabití na sto procent trvá osm hodin. Dobíjecí místa se speciálními stojany mají už v některých městech v Německu, v Česku se teprve chystají. Lithium-iontové baterie s kapacitou 16,5 kWh dodává Tesla Motors.

Baterie i elektromotor jsou chlazené vodou. "Převodovka je standardní z normálního smartu, je zablokovaná na druhém převodovém stupni," popisuje Syrovatský. Když zvednete kryt motoru, který je pod podlahou kufru, vidíte vysokonapěťovou nabíječku, která transformuje střídavé napětí na stejnosměrné a nabíjí akumulátor. "Co je označeno žlutě nebo oranžově, tam je vysoké napětí a je to nebezpečné," vysvětluje školitel. Servisní interval je jeden rok nebo 15 tisíc kilometrů. Na prohlídky musí za speciálně proškolenými mechaniky do značkových servisů. "Z hlediska údržby je elektrosmart jednodušší," říká Syrovatský.

Elektřina smarta i vytápí a pro velké zimy nebo naopak velká vedra je připravené ještě nezávislé elektrické topení. Vyhřívá kabinu, hlavně je na palubě ale pro to, aby na správnou teplotu "nažhavila" nebo naopak vyklimatizovala citlivé baterky před startem. Li-ion bateriím věří většina výrobců, vyžadují ale trochu péče. Třeba smart upozorňuje, že když mu vybijete baterku úplně a necháte ji nenabité déle než měsíc při 25 stupňové teplotě, už ji nenabijete.

Smart ForTwo electric drive

Zatím jen pronájem

Mercedes, jako výrobce smartů, zatím své elektrické trpaslíky pronajímá, v Německu to stojí 700 eur měsíčně, navíc platíte jen něco málo za elektřinu. U západních sousedů totiž mají pro elektroauta speciální tarify. České ceny pronájmu jsou zatím předmětem jednání, měly být podobné jako v Německu. Je však otázka, kolik bude stát dobití. U brněnské nabíječky E.ON natankujete zatím zadarmo.

Evropa pod proudem

"V západní Evropě si energetické firmy testují trh už delší dobu," říká Roland Zsilinszky, expert na automobilový trh z poradenské společnosti Roland Berger Strategy Consultants. "Například německá RWE buduje v Berlíně síť 500 dobíjecích stanic a do provozu vrhá stovku vozů. Italský Enel staví 400 stanic v Miláně, Pise a Římě, do provozu letos nasadí rovněž stovku elektromobilů. Francouzská EdF se podílí na velkorysém pařížském projektu Autolib, který počítá se stavbou 600 nabíječek a s pořízením čtyř tisíc vozů, jež si budou moci zájemci pronajímat."

Německo a Francie mají k většímu rozšíření elektromobilů nakročeno nejvíc. Podle průzkumu Roland Berger by si přibližně třetina Němců a Francouzů elektromobil koupila. "Osmatřicet procent je ochotno zaplatit o 2 000 až 3 000 eur více než za klasický automobil. Pětadvacet procent je ochotno zaplatit dokonce o více než 3 000 eur vyšší cenu," zjistil výzkum.

"Teď nastává v oboru další zlom. Automobilky chystají během příštích dvou let sériovou výrobu elektromobilů. Ta srazí cenu vozů i baterií a jejich uplatnění dál poroste. Dnes vyjde pořízení a provoz elektromobilu o 20 až 25 procent dráž proti klasickým vozům, kolem roku 2020 budou naopak o 10 až 15 procent levnější," předpovídá Roland Zsilinszky.

"Kolem roku 2020 budou elektromobily nejčastější alternativou vozů se spalovacím motorem. Podíl hybridních vozů (kombinují spalovací motor i elektromotor) a čistých elektromobilů na trhu se bude pohybovat kolem deseti procent," odhaduje.

Cena osobních vozů, jež nyní na trh přicházejí, se většinou pohybuje od 750 tisíc do milionu korun. Řada států ale na ně dává daňové úlevy a různé pobídky. V řadě zemí platí automobilisté daň z emisí CO2, která u elektromobilů odpadá. Velká města dávají elektromobilům slevy při parkování.Nejčtenější

Toyota Tj Cruiser
Autofotka týdne: Toyota zkřížila SUV s dodávkou

Crossovery, to jsou dnes módní auta křížící SUV s kdečím. Obvykle to ovšem končí u vcelku konvenčně tvarovaných aut. U Toyoty se ale odvázali, jejich koncept...  celý článek

Nejhorší je dát si dopředu nové zimní pneumatiky a vzadu nechat ojeté
VIDEO: Kupujete dvě nové zimní gumy? Podívejte se, proč je dát dozadu

Doba přezouvání na zimní obutí začíná. Měníte jen dvě pneumatiky? Dejte je na zadní nápravu auta i přesto, že vaše auto má poháněná přední kola.  celý článek

Audi A7 Sportback
Nové Audi A7 Sportback umí až do 160 km/h plachtit s vypnutým motorem

Nové Audi A7 Sportback je pořádný kus auta, zcela nová generace přijíždí jen pár měsíců po nové vlajkové lodi značky, limuzíně A8. Pětidveřový fastback z ní...  celý článek

Potašový důl na těžbu kobaltu v americkém Utahu
Kobalt může nabourat velkolepé plány na elektrickou budoucnost aut

Češi se seznámili za posledních několik týdnů dopodrobna s lithiem, tento kov ovšem není jediným, po kterém pasou výrobci akumulátorů. Mnohem větší patálie...  celý článek

Yamaha podle všeho připravuje vstup velkého tříkolového motocyklu na trh....
Motorkáři zbrojí na Miláno, letos ve znamení naháčů a nového GoldWingu

Hlavní novinky motorkářské výstavy EICMA v Miláně letos podle většiny upoutávek přijedou z Japonska. Módní retro vlna pro příští rok nabírá ostřejší a...  celý článek

Další z rubriky

Lexus LC
Supersport s přehazovačkou je první hybrid, který řidiče baví

U Lexusu jsou frajeři, že takové auto v této podobě dovedli do výroby. Kupé LC je automobilová socha a navíc i technická lahůdka. Za 2,8 milionu.  celý článek

Škdoa Karoq
První kilometry se Škodou Karoq: má skvělý podvozek na české cesty

Na Sicílii mají silnice rozbombardované podobně jako ve Středočeském kraji. I na nich je Karoq obdivuhodně pohodlný. I když je podvozek nádherně vláčný, je i...  celý článek

Ford Ranger doublecab 2.2 TDCI
Ford Ranger je stylový pracant. Nezaváhá ani na dlouhé expedici

Pick-upy už dávno nejsou jen pracovní auta pro farmáře a stavaře, prodělávají vývoj a podobně jako off-roady přidávají na komfortu. Jsou uhlazenější a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.