Celodenní svícení

Celodenní svícení | foto: iDNES.cz

Naučte auto svítit celý den

  • 234
Na dvoutisícovou pokutu a trestný bod k tomu se musí připravit řidiči, kteří prvního července vyjedou na silnici a jejich auta nebudou svítit. Celodenní svícení po celý rok nařizuje nový silniční zákon, ministerstvo už zveřejnilo i sazebník pokut a trestných bodů za přestupky.

Na pultech obchodů se už objevila zařízení, která po nastartování vozu automaticky rozsvítí světla. Pracovníci západočeské obchodní inspekce už byli překontrolovat, jestli zařízení nabízená v prodejnách mají všechny potřebné atesty.

Inspektoři se po obchodech v kraji rozhlédli před pár dny. "Byli jsme v deseti prodejnách s autopotřebami, automatický spínač jsme objevili jen v prodejně v centru Plzně. Byl v pořádku, měl potřebné atesty,“ potvrdil šéf západočeských inspektorů Václav Havlík.

V republice spínače světel vyrábí několik firem. Plzeňská firma Anikbit, která automatické rozsvěcovače světel vyráběla, s nimi už skončila. "Začínali jsme v roce 2002, když se zavádělo povinné svíce přes zimu. Tehdy jsme jich prodali hodně. Jak se ale pořád oddalovalo povinné svícení po celý rok, zájem šel dolů. Teď  je výroba pozastavená. Obnovíme ji, když budeme mít objednávku na opravdu velké množství kusů,“ vysvětlil včera jednatel plzeňské firmy Martin Charvát. 

Na internetu jsme objevili návody, jak si automatický spínač vyrobit doma. "Nedoporučoval bych je vyrábět amatérsky. Mohou být zdrojem poruch a v krajním případě způsobit i požár,“ řekl šéf stanice technické kontroly STK Nepomucká Karel Hejl.

Mluvčí ministra dopravy Marcela Žižková potvrdila, že se na českém trhu smějí objevit pouze automatické spínače se schvalovací značkou Atest 8SD.

Západočeští dealeři a servismani největších automobilek připouštějí, že zájem zákazníků o automatické rozsvěcovače světel ještě není moc velký. "Lidé asi moc nevědí, že takové zařízení existuje. Nabízíme je každému, kdo k nám jede na garanční prohlídku. Zájemci začnou ve větším počtu jezdit asi až po prvním červenci, kdy  policisté rozdají první pokuty a trestné body za jízdu s nerozsvícenými světly,“ soudí Luděk Toušek z plzeňské firmy Auto Štádler, která prodává škodovky

Za automatické rozsvěcování světel majitelé škodovek zaplatí do dvou a půl tisíce korun. U nových octavií technici vše nastaví prostřednictvím počítače, u starších typů a fabií škodovka vyrábí speciální spínací relé, které technici do auta zamontují.

"Pro fabii je cena  i s prací asi patnáct set korun,“ vysvětlil Toušek. Pro starší typy vozů, tedy felicie ani favority, Škoda Auto rozsvěcovače nevyrábí. Majitelé vozů mohou použít univerzální spínače z kamenných nebo internetových obchodů. Pro felicie jsou na trhu i speciální relé, která motoristé sami zasunou namísto původního v pojistkové skříňce. Nyní se jejich cena pohybuje od šesti set korun výš.

Ani majitelé zahraničních aut si nemusí zoufat. Za přeprogramování novějšího opelu na počítači zaplatí asi 1000 korun. "Pro starší typy vozů je cena stanovena 1900 korun,“ vysvětlil technik Radek Kofroň z plzeňského Autosalonu, dealera Opelu. Sedmnáct set padesát korun zaplatí za automatické rozsvěcení majitelé fordů v plzeňské firmě Ford Hornát.

Zájem o automatické rozsvěcování ale podle servismanů nemají majitelé renaultů. Technici z firmy Riccardo, jež v Plzni prodává  fiaty a alfy romeo, tyhle věci neřeší. Vozy vyrobené asi od poloviny devadesátých let se podle nich při trvalém sepnutí standardního spínače světel po nastartování samy rozsvítí, po vypnutí motoru zase zhasnou.

Majitelům novějších peugeotů stačí připojit auto k počítači v servisu. "Nabízíme automatické spínání světel zákazníkům při servisních prohlídkách, přeprogramování stojí 500 korun. Hodně lidí si to už nechalo udělat,“ potvrdil Jan Růžek, vedoucí servisu Auto Kalný v Klatovech.

Šikovnější řidiči si mohou koupit automatické spínače v obchodech a namontovat si je do aut sami. Ke spínači musí být přibalený návod, jak jej správně zapojit. V takovém případě motorista ušetří asi polovinu částky, kterou by zaplatil ve značkových servisech.

Kolik stojí hlídač?
(orientační ceny)

Škoda Favorit od 600 Kč

Škoda Felicia od 600 Kč

Škoda Fabia 1500 Kč

Škoda Octavia 2200 Kč

Škoda Octavia Nová do 1500 Kč

Opel (starší typy) 1900 Kč

Opel (novější typy)* 1000 Kč

Ford 1700 Kč

Peugeot (novější typy)* 500 Kč

univerzální spínač od 600 Kč

* stačí upravit nastavení počítače 

,