Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nebezpečné léky za volantem: riziko je skryté, obaly se neoznačují

Řada léků na českém trhu zvyšuje riziko zavinění dopravní nehody o desítky procent. Desetina řidičů navíc přiznává, že rizikové léky užívá. Jejich nebezpečí je ale nenápadné, na krabičce varování nenajdete, objeví se až v dlouhém příbalovém letáku. Česká republika totiž od označování rizikových léků na obalu upustila. Naopak Francie je zavedla.
České krabičky s léky řidiče před nebezpečím nevarují, lékaře či lékárníka proto upozorněte, že řídíte. Ilustrační foto

České krabičky s léky řidiče před nebezpečím nevarují, lékaře či lékárníka proto upozorněte, že řídíte. Ilustrační foto | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

I každý čerstvý řidič opouštějící autoškolu ví, že drogy a alkohol za volant nepatří. Mnohem méně se ale mluví o nebezpečných lécích. Některé medikamenty na předpis, ale i z volného prodeje, mohou být pro řidiče nebezpečné, protože zvyšují riziko zavinění dopravní nehody o desítky procent.

„Negativně ovlivňují jejich pozornost, schopnost koncentrace, motoriku a koordinaci pohybů, kvalitu zrakového vnímání. Zpomalují reakce, navozují spavost či naopak pocity vnitřního napětí nebo dokonce agresivitu, nejednou i pocity zmatenosti či závrati. Může být zrádná i vzájemná kombinace zdánlivě neškodných preparátů či léků s alkoholem,“ varuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. „Šoféři si často neuvědomují, že negativní účinek léčiv může přetrvávat mnoho hodin po jejich podání,“ dodává.

Vykřičník pro analgetika i penicilin

Nebezpečné či rizikové léky se podle francouzského průzkumu podílí na vzniku každé třicáté autonehody. Nebezpečné jsou především medikamenty, které jejichž užití je nutné konzultovat s lékařem či lékárníkem.

Spadá sem široká škála skupin: nejzávažněji zvyšují riziko autonehody léky na léčbu nervového systému (včetně léků na léčbu závislosti na alkohol či opiáty) - a to o 46 procent. Velmi riziková jsou i antiepileptika, která zvyšují riziko účasti na nehodě o 41 procent, léky stimulující nebo naopak tlumící centrální nervový systém - psychoanaleptika a psycholeptika - zvyšují riziko nehody za volantem o 31 a 27 procent.

Smutné průzkumy

  • Projekt SARTRE 4, kterého se v letech 2010-2011 zúčastnilo více než 21 tisíc respondentů v 18 evropských státech a Izraeli, ukázal, že 5 až 10 procent z nich přiznává užívání léků, jež negativně ovlivňují řidičské schopnosti.
  • Ani výsledky projektu DRUID, při kterém došlo ve 13 zemích u 50 000 šoférů k odběru vzorku krve či slin za účelem následné analýzy na přítomnost alkoholu, návykových látek či nebezpečných medikamentů, nebyly nijak optimistické. U 4,02 procenta řidičů byly v těle prokázány zakázané návykové látky či nebezpečné medikamenty, v pětině případů ve vzájemné kombinaci či společně s alkoholem.
  • Výsledky máme i z České republiky. Specialisté Centra dopravního výzkumu v letech 2008 a 2009 odebrali 2 039 vzorků slin řidičů, z nichž 108 - tedy 5,3 procenta - bylo pozitivních. Nacházelo se v nich 83 zakázaných látek a dále pak 55 látek, které sice nejsou zakázány, ale negativně ovlivňují schopnost bezpečně řídit motorová vozidla.

Zdroj: Tým silniční bezpečnosti

Pozorní by řidiči měli být i u běžnějších látek, které užívají. Uškodit na silnicích mohou i látky na léčbu cukrovky (riziko roste o 20 procent), léky sloužící k tlumení Parkinsonovy choroby (15 procent), léky na vysoký tlak (7 procent), na alergii (5 procent) a nakonec i běžná analgetika tlumící bolest (4 procenta).

„Další rizikové léky zmiňuje i Světová zdravotnická organizace. Zopiclone (přípravek na léčbu potíží se spánkem) může zvýšit riziko vzniku smrtelné nehody až o 160 procent. Řada přípravků zvyšuje i riziko vzniku nehod spojených se zraněním. Například antiastmatika o 31 procent, antidepresiva o 35 procent a peniciliny o 12 procent,“ popisuje nehezké statistiky Budský.

Jak rizikový lék poznat?

V České republice nejsou léky rizikové pro řidiče na první pohled rozeznatelné. Přitom před několika lety ještě české krabičky s léky v takových případech označovaly varovné trojúhelníky.

Pokud je lék na předpis, pacienti by rozhodně měli příslušného lékaře upozornit na to, že usedají za volant. Rizikové mohou být i některé volně prodávané přípravky proti kašli, bolesti či kapky do očí.

„Pokud by šofér prokazatelně způsobil nehodu pod vlivem léku, u něhož je v příbalovém letáku uvedeno upozornění na možné negativní účinky na řízení vozidel, musí počítat s tím, že k tomu bude při vyšetřování nehody přihlédnuto,“ upozorňuje Roman Budský.

Jestliže řidiče nevaruje lékárník či lékař, nezbývá mu tedy nic jiného, než zodpovědně prostudovat předlouhý příbalový leták a na rizikový nebo podezřelý lék se v ordinaci či v lékárně doptat. „Můžeme jen povzdechnout nad tím, že zatímco tato praxe u nás byla opuštěna, Francouzi ji zavedli jako jeden z kroků ke snižování závažné dopravní nehodovosti,“ dodal Budský.

Francie má tři trojúhelníky

Francouzští řidiči jsou na tom v případě rizikových léků opravdu lépe. Na první pohled totiž poznají, nakolik je pro ně přípravek od lékaře či z lékárny nebezpečný.

Tamní zdravotnictví dělí léky podle jejich možného dopadu na bezpečnost silničního provozu do čtyř kategorií: Na obalu léků, jejichž negativní vliv na řízení vozidel není měřitelný, se nenachází žádný symbol. Přípravky vyžadující opatrnost a pečlivé přečtení příbalového letáku jsou označeny žlutým trojúhelníčkem se symbolem automobilu a nápisem Niveau 1 - takové mohou zvýšit riziko zavinění dopravní nehody o 14 procent.

Vhodnosti používání léků označených oranžovým trojúhelníčkem s nápisem Niveau 2 je třeba věnovat velkou pozornost a jejich případné užívání je vždy nutné konzultovat s lékařem či lékárníkem, protože zvyšují riziko nehody na silnici až o 30 procent. Léky označené červeným trojúhelníčkem s nápisem Niveau 3 nesmějí řidiči užívat nikdy. Při jejich užití narůstá riziko vzniku zaviněné nehody až o 86 procent.

Autor:
  • Nejčtenější

Test prodejců aut: Za hvězdy, exoty i nuly. Ani milion nezaručí respekt

26. dubna 2024

Premium I když automobilky odvážně plánují strategie, jak si podmaní české zákazníky, takříkajíc skutek...

Tatra má nejmladšího šéfa vývoje v historii, třicetiletého veteránistu

23. dubna 2024

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenská superstar Kabaň namaluje auta pro Číňany. Dohlédne i na tvary MG

23. dubna 2024

Premium Na otázku, co bude s designérem Jozefem Kabaněm poté, co skončil v odkladišti stylistů Volkswagenu...

Exota z bazaru se není třeba bát, SsangYong Korando postavili festovně

22. dubna 2024

Premium Když se řekne SsangYong Korando, mnoho lidí sice ví, že je to nějaké auto, ale vlastně ani nevědí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VW chystá restart v Číně. Nový koncept jsme prozkoumali jako jediní na světě

24. dubna 2024

Exkluzivně Andreas Mindt, obrovský sympaťák a nadšený autař s šéfdesignérskou tužkou značky Volkswagen obchází...

Čína udává v autoprůmyslu směr, pekingskému salonu vládnou elektromobily

27. dubna 2024

Elektromobily a digitální konektivita jsou hlavním tématem největšího čínského autosalonu, který...

Pražský vynález: dodávky ohlídá umělá inteligence, odpočítá jim parkování

27. dubna 2024

Časomíry, umělá inteligence, která umí číst poznávací značky a kamery. Radnice Prahy 1 dokončila...

Europoslanci schválili lepší vymáhání pokut za dopravní přestupky v zahraničí

26. dubna 2024

V Evropské unii by měla fungovat lepší spolupráce mezi členskými státy při vymáhání pokut pro...

Toyota slaví, je novou dvojkou českého trhu

26. dubna 2024

Domácí automobilka Škoda Auto je prakticky neotřesitelnou jedničkou českého trhu s novými...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...