Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nedává pokuty, jen měří rychlost

  15:26aktualizováno  15:26
Katovice - Jedete 78 kilometrů v hodině. Přesně takové hlášení, jen vždy s rozdílnou rychlostí, se rozsvěcuje na tabuli přenosného radaru umístěného u silnice. Tato zařízení předvádí Petr Chábera v jednotlivých obcích strakonického okresu. Chábera jako soukromník přitom nedává žádné pokuty, jen se snaží bojovat s překračováním rychlosti. "Radar stojí tak osmdesát tisíc. Ukazuji jej v obcích, protože měření rychlosti se řidiči obávají a slouží jako výstraha, když vidí, kolik jedou.

Chci, aby si vedení obcí uvědomilo, jak důležité je dodržování rychlosti ve vesnici," vypráví Chábera. Podle jeho slov jej zatím žádná obec nezakoupila, protože vždy její záměr zamrzne na potřebných financích. Katovický starosta Tomáš Hajdušek však o jeho koupi vážně uvažuje. "Jak je vidět, určitě to k bezpečnosti v obci přispělo. Nové zastupitelstvo rozhodne, zda radar koupíme, či nikoliv," míní starosta Hajdušek. "Lidé, když vidí, kolik jedou, zpomalí. V obcích by se takový radar určitě vyplatil," tvrdí Chábera. Ten je v České republice jediným člověkem, který tyto rakouské radary v obcích předvádí. "Při svých obchodních jednáních jsem narazil na rakouskou firmu, která radary vyrábí.

Protože mě doslova deprimuje to, co se na našich silnicích děje, rozhodl jsem se, že částečně takto proti neuvědomělým řidičům zasáhnu," vysvětluje muž svého netradičního koníčka. Největší rychlost, kterou tento týden v Katovicích Petr Chábera na svém radaru naměřil, byla osmdesátka. Ve Skočicích, kde měřil o několik dnů dříve, pak až sto dva kilometry v hodině. "Zhruba čtvrtina lidí porušuje rychlost," tvrdí podle dosavadních zkušeností Chábera. Strakoničtí policisté nic proti Cháberovu měření v obci nemají. Naopak je to podle nich vynikající prevence. "Jako prevence se to osvědčilo. Ve Skočicích jsme postavili za tento radar náš a za dvě hodiny jsme i tak ještě pokutovali sedm řidičů za překročení rychlosti," řekla mluvčí strakonické policie Jaromíra Lukešová.

 

Autor:


Témata: finance, silnice, Radar

NejčtenějšíDalší z rubriky

Evropský parlament schválil zpřísnění kontrol aut kvůli aféře Dieselgate

Zplodiny z výfuku automobilu s dieselovým motorem v německém Essenu.

Evropská komise by měla mít za dva roky pravomoc kontrolovat úřady pro schvalování vozidel v členských státech EU. Nově...

VIDEO: Jak se obouvá rallyový speciál? Je to alchymie, guma vydrží 100 km

Jan Kopecký spotřebuje na Rallye Šumava maximálně 25 pneumatik

Tovární tým Škody pro iDNES.cz odhalil tajemství závodních pneumatik na Rally Šumava. Tradiční česká soutěž startuje v...

Nohu z plynu! Policie bude ve středu měřit na každém rohu, víme kde

(Ilustrační snímek)

Policisté budou ve středu 18. dubna měřit rychlost na stovkách míst v celé České republice, která vybrali občané....

Najdete na iDNES.cz