Nehod se zvířaty přibývá. Pozor na smyky na šnecích!

  18:11aktualizováno  18:11
Motoristy mohou ohrožovat i tak neškodní tvorové, jakými jsou šneci. Nedávno se jejich skupinka plazila po silnici, kudy projížděl řidič octavie. Chtěl před nimi zabrzdit, ale viděl je příliš pozdě. Na jejich ostatcích pak dostal smyk a převrátil vůz do příkopu. Šneci z jeho havarijního pojištění odčerpali téměř sto tisíc korun. Jak si počínat, když "ulovíte" zvíře?

Zatímco nejvíce dopravních nehod, kolem tří čtvrtin z celkového počtu, nemají  v Austrálii na svědomí řidiči, ale klokani, v Čechách stále s převahou vede lidský faktor.

Policejní statistiky uvádějí, že u nás se lesní a domácí zvěř na nehodovosti podílí přibližně čtyřmi procenty.

Na druhou stranu však rok od roku těchto dopravních nehod přibývá. Nehody se zvířaty se například ve statistikách objevují čím dál častěji. 

V roce 2003 tak například Česka pojišťovna evidovala 2138 škod.

Nejvíce dopravních nehod v Austrálii nemají na svědomí řidiči za volantem, ale klokani. Uvedla to pojišťovna SGIO.

Z celkového počtu 17 748 dopravních nehod v loňském roce jich mají tito vačnatci na svědomí 13 003, tedy téměř 75 procent.

Nejvíce jich bylo v období od srpna do listopadu, každý měsíc kolem 250 – 300 událostí. V loňském roce bylo srážek motoristů se zvířaty už dvojnásobek, konkrétně 4207.

Milan Káňa z pojišťovny Allianz dodává: "V průběhu roku zaznamenáváme několik set pojistných událostí, jejichž příčinou byla srážka vozidla s divokou zvěří. Takových událostí dle našich zkušeností neustále přibývá, odhadem o několik desítek ročně. Přesné statistiky ale nesledujeme."

***
Srny a jeleni jsou nejběžnějšími zvířaty končícími na kapotě vozů a stává se, že po srážce dosahuje škoda na vozidle i desítky tisíc korun a výjimkou není ani škoda totální.
***

Ze statistik vyplývá, že nejvíce nepozorná a pro motoristy také nebezpečná je zvěř na jaře a v době říje. Kromě vysoké zvěře se častým terčem střetů s řidiči stávají také prasata, a to jak domácí tak i divoká, hovězí dobytek, ovce, kozy, koně a v neposlední řadě při průjezdu obcemi či městy také kočky a psi.

"Patrně nejzávažnější nehodou, kterou jsme řešili, byla srážka dodávkového vozu se stádem divokých prasat (bachyně se selaty), která přebíhala silnici," říká Milan Káňa. "Na vozidle vznikla škoda ve výši 200 tisíc Kč a šest divočáků srážku nepřežilo. Řidič naštěstí žádná zranění neutrpěl," dodává zástupce pojišťovny Allianz.
Zvláště u domácích zvířat se často stává, že řidič ve snaze zabránit srážce s kočkou nebo psem instinktivně strhne volant do zdi, plotu, sloupu veřejného osvětlení nebo jiné překážky. Zvíře sice zachrání, ale škodu způsobí mnohem vyšší. A výjimkou nejsou ani závažná zranění pasažérů. 

Na druhou stranu srážku se zajícem, koroptví nebo jiným menším zvířetem mnozí majitelé aut vůbec pojišťovně nehlásí, protože následky většinou nedosahují ani limitu spoluúčasti.

Lovu zdar!

Když už se řidiči podaří jelena, bizona, šneka apod. ulovit, je třeba jednat stejně jako v případě "obyčejné" autonehody. V případě zranění pasažérů zavolat záchrannou službu stejně jako policii, a to i v případě, že ke zranění nedošlo.

Jelene, máš povinné ručení?

Odlišný je ovšem postup v následném řešení úhrady škody. Lesní ani hospodářská zvířata nejsou tradičními účastníky silničního provozu, a tudíž nemají sjednáno povinné ručení. Z tohoto pojištění tedy nelze škody, které mohou dosáhnout i vysokých částek, motoristovi uhradit.

Tyto případy jsou kryty z havarijního pojištění. "V pojistných smlouvách je vyjmenováno, co není považováno za pojistné nebezpečí. Např. jelen ani jiná zvěř mezi vyjmenovanými riziky není, za pojistnou událost je tedy považován i střet se zvířetem." dodává Dušan Šídlo s Fincentra.

Dagmar Koutská z České pojišťovny ještě dodává: "Za všech okolností je výhodné, aby k dopravní nehodě byla přizvána policie. Čekání na ni se vyplatí, protože většina škod obvykle přesáhne hranici 20 tisíc Kč a navíc zabitím zvířete je způsobena škoda třetí osobě, například státní instituci, soukromému zemědělci, chovateli... Bez policejního protokolu pak mohou nastat potíže i v případě likvidace z havarijního pojištění třeba při prokazování, zda řidič v době nehody nepožil alkohol."

Z bouraček se zvířetem motoristé většinou vyváznou bez pokuty, protože vina nebývá na jejich straně.

Zvíře není zvěř

"Při posuzování nehody je třeba rozlišovat jedná-li se o zvíře nebo o zvěř," upozorňuje nadporučík Daniška z dopravní policie.

Zvířetem je myšleno domácí zvíře. Za jeho pobíhání je zodpovědný jeho majitel, volný pohyb zvířat (povětšinou zákaz) upravují obecní vyhlášky. Poškodí-li vám tedy auto volně pobíhající pštros, který unikl z místní farmy, můžete škodu vymáhat na jeho majiteli.

Naopak, za zvěř je považována lesní zvěř, která nemá na silnici co pohledávat a je tedy viníkem případné nehody. Myslivci ale za volný pohyb zvěře neodpovídají.

Na pečínku zapomeňte!

Řidiči by v žádném případě neměli sbírat a odvážet poraněné zvíře. Lepší je nahlásit událost příslušnému mysliveckému sdružení, které se postará o jeho likvidaci. 

Autoři: ,

Nejčtenější

Kopecký: Čeští řidiči jsou šílení. A začíná to v autoškolách

Automobilový závodník Jan Kopecký na tiskové konferenci továrního týmu Škoda...

Tovární jezdec Škody Motorsport Jan Kopecký je nejlepší český automobilový jezdec současnosti. Míní, že čeští řidiči...

Test kamer do auta: opravdu dobrá není žádná

Test kamer do auta

Německý automotoklub ADAC a časopis pro počítačovou techniku c’t testovaly devět palubních kamer. Výsledek: sedm z...

Německé továrny VW přejdou na elektro, Passat vyrobí Škoda v Kvasinách

Volkswagen I.D. Vision

Po roce 2020 se budou v německých továrnách Volkswagenu vyrábět statisíce elektroaut. První bude model ze Cvikova. Z...

Ford hledá partnery pro cestu z mizérie. Jedná s Volkswagenem

Dav návštěvníků a novinářů na autosalonu Auto China v Pekingu během show...

Americký Ford a německý koncern VW s tím mají zkušenosti. Sdílení techniky, platformy a motorů si vyzkoušely desítky...

Se sluchátky na uších a mobilem v ruce ohrožují sebe i dopravu

Sluchátka

Pouliční jev dnešní doby: nesledují provoz, bezduše přecházejí ulici nebo koleje bez toho, aniž by se rozhlédli....

Další z rubriky

Čeští borci se chystají na Dakar. Macháček nechce do písku a zůstává doma

Macíkův závodní kamion Franta

Už 6. ledna odstartuje v Peru 41. ročník legendárního dálkového závodu Dakar. Čeští závodníci představují nové stroje a...

Jeskyně i tráva ve větru. Prohlédněte si nejkrásnější parkoviště světa

Cliniques Universitaires Saint Luc (Belgium)

Parkovali jste někdy v jeskyni, designovém parkovacím domě ozdobeném krajkou nebo tisíci plátky hliníku, který si hraje...

Nejhorší silnice je na Blanensku. Nákladní auta tam ničí asfalt i domy

Výmoly: Nejhorší díra republiky 2018

V hlasování řidičů o největší výtluky na silnicích v celém Česku je nejhorší komunikace v obci Lhota Rapotina na...

Bentley Bentayga 6,0 Bentayga W12 First...
Bentley Bentayga 6,0 Bentayga W12 First...

r.v. 2016, naj. 210 km, benzín, 1. majitel
6 460 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz