Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejezdíte podle pravidel? Unie na vás chystá bič

  10:10aktualizováno  10:10
Beztrestnost řidičů, kteří za hranicemi své země projedou křižovatku na červenou či mají v krvi alkohol, má skončit. Policie členských zemí EU si začnou vyměňovat informace a kasírovat hříšníky.

Pokuta za rychlost vám časem příjde i z ciziny.

Evropská komise včera schválila plán na zavedení evropské informační sítě, díky které si policie bude moci oznámení o přestupcích vyměňovat.

Doposud hříšné řidiče v cizině "chrání" jejich cizí poznávací značka. Úřady nemají páky, jak je trestat. Místní policie nemůže a domácí se to nedozví.

To se má nyní změnit. Pokud tedy například policejní radar v Belgii zachytí české auto překračující rychlost, místní policie pošle pokutu svým českým kolegům, aby ji vyřídili.

Nový celounijní bič na řidiče se má vztahovat na čtyři typy prohřešků za volantem: nepovolenou rychlost, jízdu pod vlivem alkoholu, jízdu bez bezpečnostních pásů a projetí křižovatky na červenou. Jde o přestupky, které v EU stojí za třemi čtvrtinami úmrtí na silnicích.

"Beztrestnost těchto cizích řidičů vytváří pocit nespravedlnosti mezi občany, kteří jsou naopak trestáni," řekl evropský komisař pro dopravu Jacques Barrot.

Podle statistiky jsou navíc cizí řidiči zodpovědní za nepoměrně větší počet přestupků než ti domácí. Ačkoli tvoří v průměru jen pět procent účastníků dopravního provozu, na svědomí mají například až patnáct procent překročení povolené rychlosti.

V rámci Evropské unie už existuje dohoda, která umožňuje trestat řidiče za spáchání silničních přestupků v jiném členském státě. Zatím ale jen sedm zemí přijalo příslušnou legislativu, Česko mezi nimi není.

Nyní komise přichází přímo s návrhem závazné směrnice pro všechny státy Unie. Aby začala platit, musí ještě projít rukama evropských poslanců a být schválena vládami jednotlivých zemí EU.

Evropská unie si v roce 2001 vytkla za cíl snížit během deseti let počet úmrtí na silnicích na polovinu. V daném roce přišlo na silnicích o život 54 000 lidí. Loni při autonehodách zemřelo už jen 43 000 lidí. Zato v Česku počty úmrtí stoupají. Loni na silnicích zemřelo celkem 1 123 lidí, tedy o 167 více než v roce 2006.

Autoři:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Nejlepší auto na světě: nemá střechu a 170 koní pohání zadní kola

Alfa Romeo Spider 2000 vs. Abarth 124 Spider

Každý, kdo se v něm svezl, věděl, že ho nutně potřebuje. Abarth 124 Spider nás uklidnil, že jsou ještě k mání normální...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Další z rubriky

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Triky na hmyz a trus na autě: neloupejte je nasucho, chemii otřete

Zaschlý trus na oknech či kapotě auta se čistí velmí těžce. Nikdy jej...

Řidiči bojují s každoroční letní otravou - hmyzem přilepeným na čelním skle a zaschlým ptačím trusem. Tyto nečistoty...

Většinu aut v Česku koupí firmy, třetina je škodovek

Faceliftovaná Škoda Fabia

V České republice se za sedm měsíců letošního roku prodalo 165 422 nových osobních aut. Je to mírný meziroční nárůst o...

Najdete na iDNES.cz