Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejezdíte podle pravidel? Unie na vás chystá bič

  10:10aktualizováno  10:10
Beztrestnost řidičů, kteří za hranicemi své země projedou křižovatku na červenou či mají v krvi alkohol, má skončit. Policie členských zemí EU si začnou vyměňovat informace a kasírovat hříšníky.

Pokuta za rychlost vám časem příjde i z ciziny.

Evropská komise včera schválila plán na zavedení evropské informační sítě, díky které si policie bude moci oznámení o přestupcích vyměňovat.

Doposud hříšné řidiče v cizině "chrání" jejich cizí poznávací značka. Úřady nemají páky, jak je trestat. Místní policie nemůže a domácí se to nedozví.

To se má nyní změnit. Pokud tedy například policejní radar v Belgii zachytí české auto překračující rychlost, místní policie pošle pokutu svým českým kolegům, aby ji vyřídili.

Nový celounijní bič na řidiče se má vztahovat na čtyři typy prohřešků za volantem: nepovolenou rychlost, jízdu pod vlivem alkoholu, jízdu bez bezpečnostních pásů a projetí křižovatky na červenou. Jde o přestupky, které v EU stojí za třemi čtvrtinami úmrtí na silnicích.

"Beztrestnost těchto cizích řidičů vytváří pocit nespravedlnosti mezi občany, kteří jsou naopak trestáni," řekl evropský komisař pro dopravu Jacques Barrot.

Podle statistiky jsou navíc cizí řidiči zodpovědní za nepoměrně větší počet přestupků než ti domácí. Ačkoli tvoří v průměru jen pět procent účastníků dopravního provozu, na svědomí mají například až patnáct procent překročení povolené rychlosti.

V rámci Evropské unie už existuje dohoda, která umožňuje trestat řidiče za spáchání silničních přestupků v jiném členském státě. Zatím ale jen sedm zemí přijalo příslušnou legislativu, Česko mezi nimi není.

Nyní komise přichází přímo s návrhem závazné směrnice pro všechny státy Unie. Aby začala platit, musí ještě projít rukama evropských poslanců a být schválena vládami jednotlivých zemí EU.

Evropská unie si v roce 2001 vytkla za cíl snížit během deseti let počet úmrtí na silnicích na polovinu. V daném roce přišlo na silnicích o život 54 000 lidí. Loni při autonehodách zemřelo už jen 43 000 lidí. Zato v Česku počty úmrtí stoupají. Loni na silnicích zemřelo celkem 1 123 lidí, tedy o 167 více než v roce 2006.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

Autosalony už netáhnou. Velké značky si nechaly novinky na jindy

Volkswagen Touareg

Ženevský autosalon je každoročně plný novinek. Vzhledem k tomu, že patří k nejprestižnějším událostem svého druhu, není...

Najdete na iDNES.cz