Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší řidiči? Češi rozhodně ne!

  14:36aktualizováno  14:36
Na silnicích pětadvaceti zemí Evropské unie loni zahynulo 47 500 lidí. Pro ilustraci - toto nelichotivé číslo představuje více než dvojnásobek obětí, které zemřely v Iráku od počátku války loňského 1. května až do včerejška.

"Je to sice o 2500 méně než v roce 2001, avšak Evropská komise by chtěla mnohem větší pokles," řekl dopravní expert Evropské komise Dimitrios Theologitis.

Evropská komise si totiž dala za cíl snížit počet mrtvých při nehodách v Evropské unii o polovinu tedy z 50 000 v roce 2001 na 25 000 v roce 2010.

Výhledy na plánované snížení nehod zatím kazí zejména nové členské země EU, v nichž je nehodovost obecně o dost vyšší než ve staré patnáctce, poznamenal Theologitis.

Statistiky kazí zejména noví členové unie

" V pětadvaceti bude těžší cíl Evropské komise splnit. Noví členové musí opravdu jednat," usoudil řecký dopravní expert.

Dodal, že snížení nehod je v zájmu všech. Evropská unie totiž za smrt na silnicích zaplatí dvěma miliardami eur ročně, tedy dvěma procenty svého hrubého národního produktu, podotkl Theologitis.

Situaci nováčků, například konkrétně v České republice, by mohl pomoci systém stavby bezpečnějších silnic, které svou konstrukcí počítají s chybami řidičů, doplnil Jörg Beckmann, ředitel společnosti ETSC, která usiluje o bezpečnější silnice.
Takové silnice nemají riziková místa a také mohou mít třeba bariéru mezi oběma proudy.

V České republice umírá při dopravních nehodách více lidí než ve většině zemí Evropské unie, nejčastějším viníkem je vysoká rychlost. V roce 2002 to bylo v ČR 139 lidí na milion obyvatel, průměr EU se přitom pohyboval kolem 100 lidí na milion obyvatel, uvedlo v lednu české policejní prezidium.

Kdo jsou nejlepší řidiči? Britové, Švédi a Nizozemci

Nejlépe si obvykle mezi řidiči vedou například Britové, Švédi či Nizozemci. Do skupiny horších patřili vedle některých nováčků v řadách EU také Řekové a Portugalci. V otázce bezpečnosti za volantem se v Evropské unii například polemizuje o tom, do jaké míry má být povolen alkohol při řízení. Zatímco většina zemí má povolen různě velký limit, jen málo států, mezi něž patří i Česká republika, má úplný zákaz.
Pro větší bezpečnost provozu na silnicích se zvažují i opatření v konstrukci aut, což by mělo zvýšit bezpečnost chodců a cyklistů, či zavedení pevných pravidel pro stavbu silnic.

Od letošního listopadu se například stanou i v ČR povinností dětské autosedačky. Zavedla to novela zákona o provozu na pozemních komunikacích v souladu se směrnicemi Evropské unie. Jedním z opatření má být i přísnější kontrola řidičů, především autobusů a kamionů, v celé unii včetně toho, zda dodržují předepsanou dobu k odpočinku.

Autoři: ,Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Čínský Borgward chce dobýt svět. Automobilka cílí na zákazníky Mercedesu

Čínská značka se známým jménem automobilové historie - Borgward

Spojení tří zemí pod jednou střechou. Švýcar Tom Anliker pomáhá čínským investorům prosadit německou automobilku...

Další z rubriky

Čínský Borgward chce dobýt svět. Automobilka cílí na zákazníky Mercedesu

Čínská značka se známým jménem automobilové historie - Borgward

Spojení tří zemí pod jednou střechou. Švýcar Tom Anliker pomáhá čínským investorům prosadit německou automobilku...

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

Policie shání 2500 aut. O vítězi rozhodne spotřeba, nechá ji sama změřit

Ilustrační foto

Policie ČR vypsala obří tendr na dodávku 2500 nových osobních vozů. Chce jednoho dodavatele, připraveno má až dvě a...

Najdete na iDNES.cz