Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autofotka týdne: Britský unikát projel napříč Švédskem, jako před sto lety

aktualizováno 
Jako první "angličan" překonal bájnou hranici 100 mil za hodinu a svoje kvality potvrdil i po sto letech. Vauxhall Prince Henry se po několika letech renovace vydal do Švédska a zopakoval slavnou odyseu svého předchůdce.

Prince Henry Vauxhall z roku 1912 je prvním vozem britské výroby, který překonal bájnou hranici jednoho sta mil za hodinu. | foto: GM/VAUXHALL

Skotský důchodce a otec čtyř dětí Alisdaire Lockhart koupil první britský sportovní vůz Prince Henry Vauxhall v roce 1998 a na jeho renovaci utratil částku převyšující 1,5 milionu korun. Svoji úspěšnou práci se rozhodl oslavit jízdou ze Skotska do Stockholmu.

Trasa kopírovala cestu Percy Kidnera, ředitele Vauxhallu, který v roce 1912 se stejným vozem o výkonu 21 koňských sil absolvoval závod Great Swedish Winter Reliability Trial. Kidner byl ve své době nejrychlejším účastníkem závodu, ale dostal penalizaci za předčasné přijetí do kontrolních míst.

Alisdaire Lockhart (vlevo) renovoval vůz Prince Henry Vauxhall neuvěřitelných

Čtyřiašedesátiletého muže, který renovací strávil dlouhých 14 let, ve voze doprovázel Andrew Duerden, archivář značky Vauxhall, patřící GM (vauxhally jsou dnes přeznačkované opely s pravostranným řízením prodávané ve Velké Británii), s kterým během čtyř dnů najeli mezi Göteborgem a Stockholmem celkem tisíc kilometrů při průměrné rychlosti přes 65 km/h.

Svůj úspěch ale majitel rozhodně nepřeceňuje. "Měli jsme štěstí, že jsme jeli po hladkých asfaltových silnicích a za krásného počasí," říká Lockhart s pokorou. "Kidner trasu absolvoval na sněhu a v extrémně chladných podmínkách a tím jsou jeho výkony o to víc ohromující."

Renovovaný Prince Henry na cestě nikdy neselhal a na švédských silnicích se přiblížil i hranici 100 km/h bez jakýkoliv problémů. Při své cestě zamířila posádka do města Norrkoping, kde před hotelem Standard pořídila podobnou fotografii jako jejich předchůdce před sto lety.

Vůz Prince Henry Vauxhall ve městě Norrkoping před hotelem Standard v roce 1912

Vůz Prince Henry Vauxhall ve městě Norrkoping před hotelem Standard v roce 1912

O sto let později se Prince Henry objevil na stejném místě, jen hotel změnil

O sto let později se Prince Henry objevil na stejném místě, jen hotel změnil své jméno na Pingstkyrkan.

"Byla to fantastická a neopakovatelná jízda napříč Švédskem," pochvaloval celou akci Alisdaire Lockhart. "Rád dávám věci dohromady. Už jsem zrenovoval i několik dalších vozů Vauxhall, ale Prince Henry byl speciální, protože jich na světě zůstalo jenom pět a myslím, že už jenom ten můj má originální díly. Ostatní už byly znehodnoceny."
NejčtenějšíDalší z rubriky

Překvapení testu letních gum: lacinější předčily ty prémiové

Test letních pneumatik 2018

Levnější neznamená horší. Tak lze jednoduše shrnout letošní test letního obutí od evropských autoklubů. Testem prošlo...

Objednali si teslu a špehují továrnu drony, aby zjistili, kdy ji dostanou

Tesla 3

Náběh výroby „lidového“ Modelu 3 je tak pomalý, že zákazníci a fanoušci vymýšlejí ty nejobskurnější způsoby, jak...

Autosalony už netáhnou. Velké značky si nechaly novinky na jindy

Volkswagen Touareg

Ženevský autosalon je každoročně plný novinek. Vzhledem k tomu, že patří k nejprestižnějším událostem svého druhu, není...

Hyundai i30...
Hyundai i30...

r.v. 2010, naj. 149 322 km, diesel
139 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz