Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejšpinavější záchody jsou v Česku, zjistil test dálničních odpočívadel

  13:20aktualizováno  13:20
České dálnice mají pro řidiče příjemná místa k zastavení, ale také kouty, které působí děsivě. Jestliže výtvarník David Černý označil Bulharsko jako zemi s nepříjemnými toaletami, Evropou dnes letí snímky záchodu ve Starovičkách připomínající středověk. Instituce EuroTest se podívala na 101 odpočívadel v 16 zemích.

Česká dálniční odpočívadla v testu propadla - Starovičky | foto: ADAC

Celoevropský test dálničních odpočívadel si vzal na mušku dvě česká místa k oddechu pro řidiče. Odpočívadla Starovičky u Hustopečí na dálnici D2 a Speřice nedaleko Humpolce na D1 dostala od hodnotitelů z instituce EuroTest školní pětku. Snímky pořízené v Česku, které doprovázejí výsledky testu, působí odpudivě.

Test dálničních odpočívadel

Starovičky u Hustopečí a Speřice nedaleko Humpolce

EuroTestu se účastnili také zástupci rakouského autoklubu ÖAMTC, kteří vyjmenovávají nejčastější nedostatky na příkladu Česka, Slovenska a Španělska. Jsou jimi chybějící osvětlení, špinavé zázemí, nedostatek lavic a stolů a jejich špatné umístění blízko vozovky.

Každá země nabízí určitou specialitu. Norsko a Švédsko dostalo od EuroTestu pochvalu za přístup k handicapovaným. V Rakousku zvyšují bezpečnost na odpočívadlech kamery.

Česko mezi největšími špinavci

Turecké záchody

Odpočívadla na českých dálnicích testovala před třemi lety také MF DNES. Její redaktoři projeli všechny odpočívky na nejfrekventovanější tepně D1 mezi Prahou a Brnem. A také oni byli, stejně jako letos inspektoři ADAC, v šoku. Třeba když na 122 km ve směru do Prahy objevili u bistra Jamenský potok neuvěřitelně špinavé turecké záchody.

Ale byla i opačná překvapení: v bistru u Šamana na 70. km do Brna dostali velmi chutný guláš za pouhých 40 korun. Toho už se dnes řidiči nedočkají - toto odpočívadlo je uzavřené. Nejvíce se redaktorům líbilo na odpočívadlech Mikulášov (96. km do Brna, ÖMV), Kochanov (139. km do Brna, Shell, McDonald´s, motorest) a v opačném směru v motorestu Melikana (82. km), kde ovšem chybí čerpací stanice.

"Nejšpinavější záchody jsme našli v Česku, na Slovensku a ve Slovinsku," píše německý autoklub ADAC, který se na EuroTestu podílí.

Oba čeští zástupci získali nejhorší známku na šestistupňové škále v kategoriích sanitární zařízení a osobní bezpečnost. Speřické zařízení dostalo alespoň průměrnou známku za dopravu a parkování a za vnější úpravy.

Možnosti parkování na Starovičkách byly sice dokonce označeny za "dobré", ale vnější úpravy za nedostatečné. Česká odpočívadla jsou prý navíc v noci zcela ponořena do tmy.

Raději minout mají motoristé také slovenská a španělská dálniční parkoviště. Na Slovensku ADAC hodnotil zařízení Závod na dálnici D2 z Brna do Bratislavy.

Na zcela nevyhovujících odpočívadlech nebyly buď žádné toalety, nebo byly velmi poničené a znečištěné. Marně tu také experti hledali telefony pro nouzová volání nebo kamery.

Jen o něco lépe si vedla místa pro znavené motoristy v Nizozemsku a Belgii. Ve Slovinsku nevyhovovaly kvůli mizerné hygieně záchody nebo chyběla možnost si umýt ruce. Nizozemská a belgická odpočívadla sice údajně vynikají čistotou, ale záchody tam často chybí úplně.

Jedenáct ze stovky sledovaných dálničních parkovišť naopak obstálo na jedničku. Pět z nich využívají řidiči jedoucí Rakouskem, tři jsou v Chorvatsku a po jednom v Maďarsku, Itálii a Švédsku.

Test dálničních odpočívadel

Rakouská dálniční odpočívadla dopadla v testu autoklubu nejlépe - vítěz testu, odpočívadlo Gaishiorn.

Vítěz na cestě Rakouskem do Slovinska

Celkovým vítězem testu se stalo odpočívadlo Gaishorn na dálnici A9 uprostřed Rakouska mezi obcemi Treglwang a Trieben. Na jeho vysvědčení se skví samé jedničky. Hodnotitelé přitom bodovali dopravní řešení parkoviště, venkovní vybavení, stav toalet a bezpečnost lidí pohybujících se po odpočívadle. Pro návštěvníky mají dokonce připravený i vyhřívaný přebalovací stůl pro nejmenší děti.

INFOGRAFIKA

Hodnocení dálničních odpočívadel v Evropě v nezávislém testu ADAC

Svou kvalitou neoslnila odpočívadla německá. Téměř každý čtvrtý záchod byl znečištěný natolik, že byl nepoužitelný. Často chybělo mýdlo nebo toaletní papír. Mnoho německých odpočívadel je nedostatečně osvětleno a téměř zcela na nich chybí telefony pro nouzová volání a bezpečnostní kamery. Nejpozitivnější hodnocení "velmi dobré" tedy nezískalo ani jedno z 20 hodnocených odpočívadel v Německu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Němci vyvíjejí auto se slunečním pohonem, objednává se zatím bez baterek

Německá automobilka Sono Motors vyvíjí elektromobil Sion se solárními články na...

Německá společnost Sono Motor pracuje na plně elektrickém automobilu Sion, který má v karoserii zabudované solární...

Čtvereček, nebo kolečko? Čerpací stanice budou používat nové symboly

Ilustrační snímek

Kvůli jednotnému značení motorových paliv, které začne platit v celé EU od 12. října, budou stojany i tankovací pistole...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Najdete na iDNES.cz