Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejšpinavější záchody jsou v Česku, zjistil test dálničních odpočívadel

  13:20aktualizováno  13:20
České dálnice mají pro řidiče příjemná místa k zastavení, ale také kouty, které působí děsivě. Jestliže výtvarník David Černý označil Bulharsko jako zemi s nepříjemnými toaletami, Evropou dnes letí snímky záchodu ve Starovičkách připomínající středověk. Instituce EuroTest se podívala na 101 odpočívadel v 16 zemích.

Česká dálniční odpočívadla v testu propadla - Starovičky | foto: ADAC

Celoevropský test dálničních odpočívadel si vzal na mušku dvě česká místa k oddechu pro řidiče. Odpočívadla Starovičky u Hustopečí na dálnici D2 a Speřice nedaleko Humpolce na D1 dostala od hodnotitelů z instituce EuroTest školní pětku. Snímky pořízené v Česku, které doprovázejí výsledky testu, působí odpudivě.

Test dálničních odpočívadel

Starovičky u Hustopečí a Speřice nedaleko Humpolce

EuroTestu se účastnili také zástupci rakouského autoklubu ÖAMTC, kteří vyjmenovávají nejčastější nedostatky na příkladu Česka, Slovenska a Španělska. Jsou jimi chybějící osvětlení, špinavé zázemí, nedostatek lavic a stolů a jejich špatné umístění blízko vozovky.

Každá země nabízí určitou specialitu. Norsko a Švédsko dostalo od EuroTestu pochvalu za přístup k handicapovaným. V Rakousku zvyšují bezpečnost na odpočívadlech kamery.

Česko mezi největšími špinavci

Turecké záchody

Odpočívadla na českých dálnicích testovala před třemi lety také MF DNES. Její redaktoři projeli všechny odpočívky na nejfrekventovanější tepně D1 mezi Prahou a Brnem. A také oni byli, stejně jako letos inspektoři ADAC, v šoku. Třeba když na 122 km ve směru do Prahy objevili u bistra Jamenský potok neuvěřitelně špinavé turecké záchody.

Ale byla i opačná překvapení: v bistru u Šamana na 70. km do Brna dostali velmi chutný guláš za pouhých 40 korun. Toho už se dnes řidiči nedočkají - toto odpočívadlo je uzavřené. Nejvíce se redaktorům líbilo na odpočívadlech Mikulášov (96. km do Brna, ÖMV), Kochanov (139. km do Brna, Shell, McDonald´s, motorest) a v opačném směru v motorestu Melikana (82. km), kde ovšem chybí čerpací stanice.

"Nejšpinavější záchody jsme našli v Česku, na Slovensku a ve Slovinsku," píše německý autoklub ADAC, který se na EuroTestu podílí.

Oba čeští zástupci získali nejhorší známku na šestistupňové škále v kategoriích sanitární zařízení a osobní bezpečnost. Speřické zařízení dostalo alespoň průměrnou známku za dopravu a parkování a za vnější úpravy.

Možnosti parkování na Starovičkách byly sice dokonce označeny za "dobré", ale vnější úpravy za nedostatečné. Česká odpočívadla jsou prý navíc v noci zcela ponořena do tmy.

Raději minout mají motoristé také slovenská a španělská dálniční parkoviště. Na Slovensku ADAC hodnotil zařízení Závod na dálnici D2 z Brna do Bratislavy.

Na zcela nevyhovujících odpočívadlech nebyly buď žádné toalety, nebo byly velmi poničené a znečištěné. Marně tu také experti hledali telefony pro nouzová volání nebo kamery.

Jen o něco lépe si vedla místa pro znavené motoristy v Nizozemsku a Belgii. Ve Slovinsku nevyhovovaly kvůli mizerné hygieně záchody nebo chyběla možnost si umýt ruce. Nizozemská a belgická odpočívadla sice údajně vynikají čistotou, ale záchody tam často chybí úplně.

Jedenáct ze stovky sledovaných dálničních parkovišť naopak obstálo na jedničku. Pět z nich využívají řidiči jedoucí Rakouskem, tři jsou v Chorvatsku a po jednom v Maďarsku, Itálii a Švédsku.

Test dálničních odpočívadel

Rakouská dálniční odpočívadla dopadla v testu autoklubu nejlépe - vítěz testu, odpočívadlo Gaishiorn.

Vítěz na cestě Rakouskem do Slovinska

Celkovým vítězem testu se stalo odpočívadlo Gaishorn na dálnici A9 uprostřed Rakouska mezi obcemi Treglwang a Trieben. Na jeho vysvědčení se skví samé jedničky. Hodnotitelé přitom bodovali dopravní řešení parkoviště, venkovní vybavení, stav toalet a bezpečnost lidí pohybujících se po odpočívadle. Pro návštěvníky mají dokonce připravený i vyhřívaný přebalovací stůl pro nejmenší děti.

INFOGRAFIKA

Hodnocení dálničních odpočívadel v Evropě v nezávislém testu ADAC

Svou kvalitou neoslnila odpočívadla německá. Téměř každý čtvrtý záchod byl znečištěný natolik, že byl nepoužitelný. Často chybělo mýdlo nebo toaletní papír. Mnoho německých odpočívadel je nedostatečně osvětleno a téměř zcela na nich chybí telefony pro nouzová volání a bezpečnostní kamery. Nejpozitivnější hodnocení "velmi dobré" tedy nezískalo ani jedno z 20 hodnocených odpočívadel v Německu.

Autoři: ,NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

TEST DNES: Rukavice a obvazy z autolékárničky jsou nefunkční, nůžky hned tupé

Test autolékárniček

Podle expertů má lidský život hodnotu 10 až 20 milionů korun. Kvalitní lékárničky, které mohou při nehodě zachránit...

Lexus UX má nepřehlédnutelný design, nezvyklé motory a nepije naftu

Lexus UX

Automobilka Lexus představila na autosalonu v Ženevě své sériové kompaktní SUV, které jí má pomoci získat doslova davy...

Najdete na iDNES.cz