Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejstaršímu taxikáři v New Yorku je 92 let, s řízením přestat nehodlá

aktualizováno 
Ulicemi města v poklidu projíždí dvacítkou, rád vzpomíná na staré časy a kolegové ho mají v náležité úctě. A i když se za více než 60 let podle něj pasažéři i taxikáři změnili k horšímu, chce u své profese zůstat minimálně do té doby, než mu vyprší licence.

Dvaadevadesátiletý newyorský taxikář Johnnie 'Spider' Footman. | foto: Profimedia.cz

Jmenuje se Johnie Footman alias Pavouk a do New Yorku se dostal v roce 1937, kdy prchal před rasovými nepokoji na jihu Spojených států. "Moje máma poprosila strýčka, aby mě odtamtud odvezl, protože jinak by mě mohli zabít."

Do taxislužby nastoupil poprvé v roce 1945 ještě za Franklina Roosevelta jako umývač aut a postupně se začal seznamovat s taxíky i po technické stránce. Práci si téměř okamžitě zamiloval a podle jeho slov nikdy nemusel přijít zadními dveřmi. Během roku získal za dvacet centů taxikářskou licenci a od té doby viděl snad všechny ulice města.

Dvaadevadesátiletý newyorský taxikář Johnnie 'Spider' Footman.

Dvaadevadesátiletý newyorský taxikář Johnnie 'Spider' Footman

Přezdívku Pavouk dostal od svých kolegů z motocyklového klubu v Harlemu, kde řídil stejnojmenný motocykl. Jako starý pardál stále ještě nosí kravatu, ale jde s dobou: na krku má totiž pověšený iPhone. A ani náhodou neuvažuje o tom, že by taxikaření opustil. Tedy minimálně do té doby, než mu v roce 2014 vyprší jeho licence.

Během své kariéry svezl i takové filmové hvězdy jako John Wayne a Rock Hudson, svezl bezpočet lidí, co nenechali "dýško" a toleroval laškující pasažéry na zadních sedačkách. "Sex si užívali v 50. až 70. letech. Tenkrát byly taxíky trochu větší," říká a mrkne při tom očkem.

Stejně jako se za ta léta změnilo jízdné, změnili se i zákazníci. "Dříve bývali lepší. Teď je pro ně taxikář něco jako hračka. Hraješ si sní, když chceš a když tě nudí, hodíš ji zpátky do koše," říká newyorský pavouk. Stejně tak se ale změnili i řidiči. "Dělají všechno, co jim zákazník řekne, třeba se s autem otočí tam, kde se to nesmí, a to je špatně. Jenže oni se bojí, že ztratí peníze."

Dvaadevadesátiletý newyorský taxikář Johnnie 'Spider' Footman.

On sám prý nikdy nebyl přepaden, i proto, že si preventivně zamyká dveře. "Ale samozřejmě mi někdo nezaplatí a peláší pryč jako zajíc." A hned zavzpomíná na staré časy. "Ve 40. a 50. letech jsme si vzájemně věřili. Mohl jsem nechat taxík na ulici a pomoct zákazníkovi se zavazadly do domu, dneska když nechám auto na chvíli na ulici, tak se do něj někdo vloupá."

Fotogalerie

Jeho největší spropitné bylo 20 dolarů a podle něj za to může právě dobrá komunikace s pasažéry. V současné době jezdí dva dny týdně, další dva stráví poslechem motorů taxíků v garážích na Long Island City. "Jsem s ním spokojenější než s ostatními řidiči," říká spolumajitel firmy Jerry Nazari. "Má dobrou a klidnou povahu, vynikající znalosti města a svoji práci si opravdu užívá."

Pokud si teď Pavouka v ulicích New Yorku zastavíte, se spěchem rozhodně nepočítejte. Podle kolegů totiž brázdí město rychlostí kolem 20 km/h. "Trochu jsem zpomalil, už jen těžko někoho předjedu. Pokud zákazník pospíchá, řeknu mu, že potřebuje rychlejší vůz, tenhle je pomalý," usměje se. "Rád dělám věci po svém."

Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Autofotka týdne: První auťák má ve třech letech, jezdí s ním Newcastlem

Brit Keith Mitchell vyrobil pro svého tříletého syna funkční elektrickou...

Keith Mitchell z britského Newcastlu je otec roku: svému tříletému synovi Oscarovi postavil k narozeninám dokonalou...

Najdete na iDNES.cz