Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejtěžší český motocyklový závod se jede už tento víkend

  9:01aktualizováno  9:01
Tento víkend proběhne už 46. ročník nejtěžšího tuzemského závodu – 300 zatáček Gustava Havla.

300 zatáček Gustava Havla | foto: AMK Hořice

Hořice v Podkrkonoší prosluly svými trubičkami, pískovcem nebo keramikou. Pro fanoušky motorek mají ale jiné kouzlo: pořádá se zde jeden z posledních závodů na přírodním okruhu.

Závodění na klasických tratích sice na světové úrovni kvůli bezpečnosti již dávno odzvonilo, těch několik málo podniků, kterým se podařilo přežít do dnešních dnů, se však mezi diváky i jezdci těší značné popularitě. Ve světovém měřítku je asi nejznámější legendární Tourist Trophy (TT), pořádaná na ostrově Man.

Hořický závod, pojmenovaný na počest slavného českého pilota, 300 zatáček Gustava Havla, bývá někdy označován za českou TT. Okruh sice nedosahuje šedesátikilometrové délky, rozhodně mu však nechybí obtížnost, dramatické pasáže ani typická atmosféra, daná bezprostředním kontaktem diváků s tratí.

Trať je dlouhá 5150 metrů, široká 8-11 m, má 11 levých a 15 pravých zatáček. Ti nejrychlejší ji dokáží zvládnout pod dvě a půl minuty, tedy s rychlostním průměrem přes 125 km/h.

Počátky hořického závodění sahají do dob první republiky, pravidelně se místní závod koná od roku 1961. I když měly Zatáčky několikrát namále, především díky nadšenectví a obětavosti pořadatelů z místního AMK se tradici podařilo zachovat.

Ve zmíněném roce znovuobnovení (1961) se stal vítězem třídy do 175 ccm legendární Václav Parus, který se závodu účastní do dnešních dnů…

V historii Hořic lze nalézt mnoho dalších slavných jmen – z našich zmiňme třeba Bohumila Stašu, samozřejmě Frantu Šťastného a spoustu dalších.

Hořice si však oblíbili také zahraniční jezdci: letos opět uvidíme řadu tradičních účastníků z německy mluvících zemí (k inventáři patří například rakouský profesor Martin Loicht), přihlášen je také dvojnásobný mistr Francie v jízdě do vrchu Jonathan Goetschy nebo matador Tourist Trophy Victor Gilmour.

Samozřejmě nebude chybět česká špička, startující ve Volných třídách do a nad 600 ccm – favorit Jirka Dražďák, Bican, Dokoupil, Brož, Červený, Loučka a další.

Pokud tuto dnes už legendární motocyklovou událost nezakáže někdo moudrý z Bruselu (občas se takové tendence po některých tragických momentech z britských ostrovů objevují), rozhodně to nevypadá, že Hořice zajdou na úbytě. Letošních přihlášených téměř 300 jezdců a očekávaná návštěva tisíců jako vždy fantastických diváků hovoří za vše.

Jezdci se utkají ve vypsaných 10 třídách - z časových důvodů některé z nich startují spolu, takže by se mělo jet 7 závodů. Dva z těchto závodů jsou vyhrazeny klasikům, kdy je například k vidění kromě pěkných starších strojů také tradiční start s roztlačením. Sobota je vyhrazena tréninkům, závodí se v neděli.

Vedle tohoto víkendu, který je určen především moderním strojům, se o týden později koná na stejném místě 17. ročník České Tourist Trophy – jízdy pravidelnosti, ve které startují veteráni.

Přírodní závody v Hořicích jsou krásné, mají ale svá pochopitelná rizika. Pokud se rozhodnete vypravit se na ně tento víkend poprvé, dbejte pokynů pořadatelů. Udržet bezpečnost všech zúčastněných pro ně není jednoduché a každá případná „mimořádná“ událost může zkomplikovat další pořádání této skvělé podívané.

Více informací o programu, jezdcích, cenách vstupného apod. naleznete na www.amkhorice.cz.

Jak vypadá hořická trať z paluby jednoho z nejrychlejších strojů, pod vedením Jirky Brože, si můžete prohlédnout zde:

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Autofotka týdne: Když si velcí kluci hrají, jsou z toho ozdoby českých garáží

Soutěžní výstava Bohemian Custom Bike 2018 na výstavě Motocykl 2018

Výstava Motocykl v pražských Holešovicích zahajuje motorkářskou sezonu. Důležitou součástí programu je přehlídka...

Motofotka týdne: Na dvou kolech se na pokryteckou korektnost nehraje

Krásky Motosalonu 2018

Na jarním motocyklovém veletrhu v Brně se zatím vliv současné opatrnické nálady neprojevil a mezi naleštěnými motorkami...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Najdete na iDNES.cz