Nejvíce dětských dopravních nehod je v září

Policejní statistiky jednoznačně potvrzují, že nejrizikovějším měsícem z pohledu nehodovosti dětí je září. Uvádí to Ústřední automotoklub ČR. Děti se vrací z prázdnin a řidiči si změnu často neuvědomují. Stejně tak děti, dosud zvyklé na pohyb a sportovní hřiště, se opět po dlouhé době ocitají v rušném městě.

Hlavním nebezpečím pro řidiče je kumulace dětí - jejich přítomnost v ulicích, na sídlištích a na nejživějších komunikacích. "Každý účastník silničního provozu od cyklisty až po řidiče kamiónu by měl věnovat zvýšenou pozornost dopravnímu
značení, přechodům pro chodce, především v oblastech kolem škol a stravovacích zařízení," nabádá automotoklub ve svých informacích. 

V současné době se mohou řidiči setkávat se zřetelně značenými místy s větším počtem dětí. Jedná se především o nápisy na vozovce "Pozor děti !" či o klasické dopravní značky snižující nejvyšší povolenou rychlost v obci na 40 km/h. "Řidiči si často na podobná omezení stěžují, že čtyřicítka je zbytečně nízká rychlost a zvláště ve městech značně zpomaluje dopravu a vytváří kolony a dopravní zácpy. Pravdou však zůstává, že brzdná dráha je i v této rychlosti velmi dlouhá a může chodce zranit i usmrtit," vysvětluje automotoklub. Navíc brzdnou dráhu ovlivňuje technický
stav vozidla, povrch vozovky a reakce řidiče.

Významnou roli mohou sehrát v prvních dnech nového školního roku rodiče. Ti by měli před nástupem do školy pečlivě své dítě poučit, jaké nebezpečí mu hrozí. Děti do sedmi let by rodiče měli vodit za ruku i na chodníku, a to po jeho vnitřní straně, kočárek s malým dítětem se přes vozovku nemá tlačit, ale vždy táhnout za sebou.


 

Nový typ světelného označení přechodu vznikl na zkoušku v Opletalově ulici v Praze 1. Pokud se tento způsob osvědčí, přibudou semaforem označené přechody i jinde po Praze. (13. srpna 2001)