Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Němci rozšiřují emisní zóny. Staré diesely mají utrum

  14:47aktualizováno  14:47
Německá města dále omezují vjezd autům s vysokou úrovní vypouštěných emisí. Od Nového roku je zavedeno šest nových nízkoemisních zón a zpřísňuje se 19 stávajících. Nově vyhlásili regionální nízkoemisní zónu Poruří, která má 850 kilometrů čtverečních.

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Regionální nízkoemisní zóna Poruří zahrnuje území 14 měst mezi Dortmundem a Duisburgem.

Nově bylo vyhlášeno také 6 nových zón a zpřísněna jsou pravidla pro vjezd do 19 už existujících zón včetně významných center jako jsou Stuttgart, Frankfurt nad Mohanem, Karlsruhe nebo Mannheim. Do některých už třeba starší dieselová auta vůbec nemohou.

"Německo řeší problémem znečištění ovzduší prachem, a proto v oblastech s intenzivní automobilovou dopravou postupně od roku 2008 zavádí nízkoemisní zóny. Inspirací byly zkušenosti s podobnými zónami zřízenými v 90. letech ve švédském Göteborgu nebo Stockholmu," vysvětluje Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

"Tam se zóny osvědčily jako efektivní opatření, které snížilo emise velmi nebezpečných jemných prachových částic až o 40 %. Dobré zkušenosti se snižováním emisí jemného prachu zavedením zóny má také Berlín,“ dodává.

Postižené jsou hlavně diesely

V Německu rozlišují vozidla podle výše emisí výfukových plynů do 4 kategorií. Automobily s nejhoršími emisemi škodlivin (vozy s benzinovým motorem bez katalyzátoru) nemají nárok na žádnou plaketu a tak nemohou vjet do žádné z nízkoemisních zón.

Vozy s nejnižšími emisemi naopak získávají plaketu zelenou a mohou vjíždět do kterékoli zóny. 

Pokud máte benzinové auto splňující aspoň normu Euro 1, už dostáváte nejvyšší zelenou plaketu. Naftová auta splňující ekonormu Euro 2 dostávají červenou, za Euro 3 žlutou a za Euro 4 a 5 nejvyšší zelenou vinětu. Německá města postupně zpřísňují a omezují jednotlivým "barvám" vjezd. Za jízdu bez samolepky, na které je zapsána i SPZtka vozu, mohou policisté napařit čtyřicetieurovou pokutu.

"Automobily s dieselovými motory mohou získat lepší plaketu, pokud jsou dodatečně vybavena schváleným typem tzv. filtru pevných částic," uvádí Centrum pro životní prostředí a zdraví.

Nejlevněji známku seženete přímo v Německu. Stojí 5 euro, tedy zhruba 130 korun. Kdo má obavy, že by se v Německu na stanicích technické kontroly nedomluvil, může si ji ještě před cestou koupit za 300 korun ve vybraných českých STK. K získání německé ekologické plakety je nutné předložit originál velkého technického průkazu.

Zavádění zón se chystá i v Česku

"Znečištění jemným prachem je věnována velká pozornost, neboť v současnosti představuje z hlediska životního prostředí největší zdravotní riziko jak v Evropě, tak v Česku," uvádí Šuta. "Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečněcévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti. Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délku dožití.“

"Nízkoemisní zóny kromě Německa fungují také v Dánsku, Švédsku, Holandsku nebo Velké Británie. Zavedení nízkoemisních zón připravuje Francie nebo Rakousko a diskutuje se o nich i v řadě dalších zemí," uvádí Centrum pro životní prostředí a zdraví.

V České republice umožnila městům vyhlásit nízkoemisní zóny novela zákona o ovzduší, která nabyla platnosti 19. října 2011. Ve svém plánu zlepšování kvality ovzduší se zavedením zóny počítá například Praha. Plánuje je i Ostrava a dlouhodobě i Ústí nad Labem. Brno je naopak odmítá.

Majitelé vozidel si budou muset koupit a vylepit emisní plakety vydávané ministerstvem životního prostředí. Řidičům, kteří by do zóny vjeli nevyhovujícím vozidlem, by hrozila pokuta za porušení zákazu vjezdu. Výjimku mají mít například místní obyvatelé nebo automobily záchranného systému.

Zóny mají v Česku být jen v oblastech, které zároveň mohou motoristé objet po silnici stejné nebo vyšší třídy.

Německé nízkoemisní zóny od 1. ledna 2012

Jednotlivé zóny jsou označeny barvou emisní plakety jakou musí být minimálně vybaveny vozu, které jsou oprávněny do ní vjíždět.

 • Bádensko-Württembersko
  červená známka: Markgroningen
  žlutá známka: Freiburg, Heidelberg, Heidenheim, Heilbron
  Herrenberg, Ilsfeld, Karlsruhe, Leonberg, Ludwigsburg, Mannheim, Mühlacker, Pfinztal, Pforzheim, Pleidelsheim-Ignersheim-Freiberg, Reutingen, Schramberg, Schwabische, Gmünd, Tübingen, Ulm, Urbach
  zelená známka: Stuttgart
 • Bavorsko
  žlutá: Augsburg, Mnichov
  červená: Neu-Ulm
 • Berlín
  zelená: Berlín
 • Brémy
  zelená: Brémy
 • Dolní Sasko
  zelená: Hannover, Osnabrück
 • Hesensko
  zelená: Frankfurt nad Mohanem
 • Sasko
  zelená: Lipsko
 • Sasko-Anhaltsko
  žlutá: Halle, Magdeburk
 • Severní Porýní-Vestfálsko
  červená: Bonn, Hagen, Kolín nad Rýnem, Porůří (Bochum, Bottrop, Castrop-Rauxel, Dortmund, Duisburg, Essen, Gelsenkirchen, Gladbeck, Herne, Herten, Mühlheim, Oberhausen, Recklinghausen), Wuppertal
  žlutá: Dinslaken, Dortmund (Teilbereich Brackeler Straße), Düsseldorf, Krefeld, Münster, Neuss

 Zdroj: BundesumweltamtNejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Vyrábět ferrari je zlatý důl, na tesle proděláte

Ferrari SP35

Rozdíly v zisku z prodeje těch nejluxusnějších vozů jsou obrovské. Zatímco Ferrari vydělává, Tesla a Bentley v roce...

Autofotka týdne: První auťák má ve třech letech, jezdí s ním Newcastlem

Brit Keith Mitchell vyrobil pro svého tříletého syna funkční elektrickou...

Keith Mitchell z britského Newcastlu je otec roku: svému tříletému synovi Oscarovi postavil k narozeninám dokonalou...

Čtvereček, nebo kolečko? Čerpací stanice budou používat nové symboly

Ilustrační snímek

Kvůli jednotnému značení motorových paliv, které začne platit v celé EU od 12. října, budou stojany i tankovací pistole...

Najdete na iDNES.cz