Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německo: na silnice povinně se zimním obutím

  10:10aktualizováno  10:10
Řidiče, kteří se chystají se svým autem do Německa, čeká tuto zimu převratná novinka. Pokud pojedou po zasněžené nebo namrzlé silnici, musí mít na svém voze zimní pneumatiky.

Na sníh v Německu už jen se zimními pneumatikami | foto: iDNES.cz

Vyplývá to z nově zavedeného zákona. Podobnou povinnost nemají zatím řidiči osobních aut v žádné další zemi sousedící s Českou republikou.

Za jízdu na letních gumách hrozí v Německu pokuta 20 eur, tedy necelých šest set korun. A pokud neovladatelný vůz zablokuje kluzkou silnici, postih se zvýší na dvojnásobek.

Nové opatření však neurčuje, že všichni řidiči projíždějící Německem musí mít zimní pneumatiky.

"V zákoně je uvedeno, že zimní pneumatiky musí mít lidé v situaci, kdy je to nutné. Když je třeba silnice zasněžená nebo pokrytá ledem,“ řekl soudní znalec Zdeněk Svátek.

"Pokud je silnice suchá, tak pokuta kvůli letním gumám nikomu nehrozí,“ dodal. Dalších 25 eur (přes 700 korun) navíc bude muset viník zaplatit za správní poplatky.

I v Česku se už roky vedou diskuse, zda tuzemští řidiči nebudou muset povinně přezouvat před zimou svá auta. Ale přes doporučení některých odborníků to žádný z ministrů dopravy nakonec do zákona nenavrhl.

"V Česku by si to řada lidí nemohla dovolit. Nechme proto takové ustanovení na odpovědnosti jednotlivých řidičů. Vždyť nejsme vyloženě severskou zemí, kde se bez zimní výbavy neobejdete,“ řekl nedávno bývalý ministr dopravy a současný poslanec za KDU-ČSL Milan Šimonovský.

Povinnost používat zimní pneumatiky dosud skutečně uzákonilo v Evropě jen několik málo států. Mezi nimi je například Slovinsko, kde musí řidiči jezdit na zimních "gumách“ v přesně vymezeném období od 15. listopadu až do 15. března. Přezouvat musí před zimou i řidiči v severních státech Evropy -Švédsku, Norsku či Finsku.

anketě na Auto.iDNES.cz hlasovalo PRO zavedení povinnosti používat zimní pneumatiky 1965 čtenářů, PROTI bylo 487.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Legendární Toyota Supra se vrací. Bude zas rychlá a zběsilá

Toyota GR Supra Racing

Sportovní kupé Toyota Supra se vrací. To je jisté už nějakou dobu, na autosalonu v Ženevě jsme se ovšem dočkali...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Najdete na iDNES.cz