Nenechte si ukrást auto, vyberte si správné zabezpečení

Boj se zloději aut je těžké vyhrát. Správným zabezpečením auta však krádeži zabránit můžete. Zloděj půjde jinam.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jablotron

Škodovky, fordy, volkswageny, renaulty a luxusní automobily od Audi, Mercedesu či BMW. Pokud máte auto některé této značky, existuje velká pravděpodobnost, že jednoho dne svůj vůz nenajdete na místě, kde jste ho opustili. Kradou se totiž nejčastěji.

Podobnou situaci v minulém roce v Česku zažilo skoro dvacet tisíc lidí. Nejrizikovější je nechat automobil bez dozoru v Praze a Středočeském kraji. Auta nejčastěji mizí z parkovišť anonymních sídlišť a z nepřehledných ploch před supermarkety. Co udělat pro to, aby zloději neodjeli zrovna tím vaším?

Předběhněte ostatní
Když si zkušený zloděj vybere právě vaše auto, protože například dostal objednávku na stejný model a barvu, prakticky nemáte šanci krádeži zabránit. Je však dost pravděpodobné, že zloději na vaše auto narazí náhodou při nočním hledání své oběti. Pak částečnou šanci bránit se máte.

"Jde spíš o způsob, jak zlodějům jejich práci znepříjemnit a sám pokus o krádež co nejvíc protáhnout," říká David Pražák z firmy Auto Topra, která se na montování zabezpečovacích zařízení do automobilů specializuje. Sám fakt, že je vůz nějak nadstandardně chráněn, část zlodějů nasměruje k jinému vozu.

"Majitel auta nic nezkazí, když do zabezpečení investuje desetinu hodnoty svého auta," dodává Pražák, podle něhož je ideální kombinovat mechanickou ochranu s elektronickou. Třeba u vozidla za 300 tisíc korun má určitě smysl si pořídit zamykání převodovky a kvalitní alarm s pagerem, který majitele upozorní, že se jeho auto někdo pokouší ukrást. "Podle kvality alarmu funguje ve vzdálenosti 300 až 1 200 metrů od vozu," říká Pražák.

Vyhledávací zařízení
Větší jistotu pak budou mít ti, kteří si pořídí GSM nebo GPS alarm s vyhledáváním. V ideálním případě kombinaci obojího. Na to je potřeba si připravit minimálně 14 000 korun. Alarm funguje tak, že se po krádeži majiteli objeví zpráva, že do auta někdo vnikl. Když pak zloděj s vozem odjede, majitel má díky mobilnímu telefonu pořád informaci, kde vůz v danou chvíli je.

"Nejlepší lokalizace u systému GSM je ve městě a ve více obydlené krajině. Tam systém najde auto s přesností na 20 až 50 metrů včetně podzemních garáží. Ve volné krajině s menším počtem vysílačů to může být třeba až jeden kilometr. Tam na řadu přichází GPS, který pro změnu není funkční v podzemních garážích, protože potřebuje mít optický kontakt s družicí," vysvětluje David Pražák.

Levnější možnosti
Existují však i levnější varianty. Oblíbené je pískování VIN kódu na skla vozu, za všechna zaplatíte maximálně 800 korun. Zloděj by kvůli tomu musel okna vyměnit. Podobně finančně nenáročná je i aplikace okem neviditelných mikroteček s číselným kódem na několik pevných částí auta. Když si někdo nechá prověřit původ takového auta, zjistí se, že je kradené, a podle kódu se přijde i na to, komu patří. A to i v ostatních evropských zemích. Nástřik mikroteček vyjde na 1 700 korun.

Dalším levným způsobem ochrany je tajný vypínač, za který zaplatíte přibližně 600 korun. V servisu vám pak do vozu dají spínač, bez jehož aktivace auto nenastartuje, palivo se nedostane do motoru nebo nenaskočí elektronické funkce vozu. Opět ale platí, že zkušený zloděj si s ním poradí. Pokud máte opravdu letité auto, do něhož nechcete dávat žádné větší peníze, může pomoci alespoň blikající dioda na palubní desce. Začínajícího zlodějíčka může odradit i tohle světélko, za které dáte 250 korun.

I pro motorku existuje alarm
V Česku obrovským tempem přibývá motorek a čtyřkolek. I ty se však kradou. Nejčastěji tak, že zloděj stroj naloží do kryté dodávky a odjede. Neobvyklé není ani to, když zloděj motorkáře sleduje domů a v noci se vloupá do garáže. Každý motorkář by proto měl upoutat stroj kvalitním řetězem. Krádeži může zamezit i alarm, který má v sobě imobilizér, otřesové čidlo a pager, který majitele na zloděje upozorní na dálku. Za 600 korun se dá pořídit i skrytý vypínač.

A jak by mohla vypadat budoucnost v zabezpečení vozů? "Už dnes je možné auto na dálku zastavit, řidiče v něm zamknout nebo vyřadit z provozu prakticky jakoukoliv další funkci. Podobné věci však neumožňuje zákon. Těžko říct, jestli se něco změní," uvažuje David Pražák.

Zabezpečení sníží pojistku
Havarijní pojistka je jedním z největších výdajů majitele automobilu. Ne každý je proto ochotný si ji pořídit. Cenu pojistky však může poměrně výrazně snížit právě zabezpečení automobilu. A to až o 30 procent. Největší slevu pojišťovny poskytují na aktivní vyhledávací zařízení, které po krádeži hlásí polohu vozu. U České pojišťovny je to až 20 procent z ceny pojistky; 10 procent ušetří majitelé auta, kteří si pořídí mechanické zabezpečení typu zamykání řadicí páky, známé pod názvy Medvěd blok nebo Defend. Většina pojišťoven nevyjadřuje přímou slevu v procentech, ale zabezpečení zohlední v celkové kalkulaci pojištění. Zvýhodnění se u všech pojišťoven pohybuje v podobné výši.

Jak si zabezpečit auto

Řešíte, jak co nejlépe ochránit svůj vůz? Přinášíme tipy na zařízení, která se vám vyplatí pořídit, pokud má váš automobil hodnotu do 150 tisíc, 300 tisíc, 600 tisíc a více korun.

Auto do 150 000 korun
Auta v této cenové hladině se většinou kradou na náhradní díly. Zloději je během velmi krátké doby – často i za pouhou hodinu – kompletně rozeberou, a díly poté končí na vrakovištích po celé republice. Vzhledem k tomu, že jsou to většinou vozy, které není tak těžké ukrást, stává se občas i to, že je zcizí zloděj-amatér, který se chce jen svézt. U těchto aut nemá velký smysl kupovat dražší elektronické systémy. Hlavním cílem by tedy mělo být zloděje odradit.

Jak se bránit
Tajný vypínač 600 Kč
Pískování skel 800 Kč
Zamykání pedálů 2 600 Kč
Zamykání řadicí páky 6 500 Kč

Auto od 150 000 do 300 000 korun
Zloději těmto vozům často mění identitu a snaží se je znovu prodat, kradou je však i kvůli náhradním dílům. Do této kategorie spadá například Škoda Fabia, první generace Škody Octavia, Volkswagen Golf, Ford Focus. Do nich už má smysl pořídit si kvalitní alarm, který majitele upozorní, že se s autem něco děje.

Jak se bránit
Alarm s upozorněním na krádež od 6 000 Kč
Zamykání řadicí páky 6 500 Kč
Bezpečnostní fólie 4 500 Kč
Nástřik mikroteček 1 700 Kč
Pískování skel 800 Kč
Tajný vypínač 600 Kč

Auto od 300 000 do 600 000 korun
V této kategorii aut jsou mezi zloději nejoblíbenější Škody Octavia a Superb a Volkswagen Passat. Změní jim identitu a znovu je prodávají, vozí se na Balkán a rozebírají se i na náhradní díly. Vzhledem k ceně vozu se vyplatí kvalitní vyhledávací zařízení. Poměrně značnou investici sníží až 20% sleva na havarijním pojištění.

Jak se bránit
Vyhledávací zařízení GSM, GPS od 10 000 Kč
Zamykání řadicí páky 6 500 Kč
Bezpečnostní fólie 4 500 Kč
Nástřik mikroteček 1 700 Kč
Pískování skel 800 Kč
Tajný vypínač 600 Kč


Auto nad 600 000 korun
Tyto vozy se většinou kradou na objednávku – téměř okamžitě po krádeži a už s jinými registračními značkami a s připravenými doklady mizí nejčastěji v některé z balkánských zemí. Nejčastěji se odcizí tak, že se odtáhnou. Jejich zabezpečení je zpravidla na vysoké úrovni už od výrobce, ale zkušení zloději si s ním poradí. Tady nejvíc pomáhají vyhledávací zařízení. Vyplatí se však taková služba, která vůz nejen lokalizuje, ale okamžitě po krádeži se ho vydá i hledat – za to se platí několikatisícový roční poplatek.

Jak se bránit
Vyhledávací zařízení GSM a GPS od 14 000 Kč
Zamykání řadicí páky 6 500 Kč
Bezpečnostní fólie 4 500 Kč
Nástřik mikroteček 1 700 Kč
Pískování skel 800 Kč

Motocykl
Motorky se nejčastěji kradou tak, že je zloděj prostě naloží do dodávky a odveze. Často si zloději motorku vytipují, sledují jejího majitele, čímž zjistí, kde stroj parkuje přes noc, a poté si pro ni jdou do garáže najisto. Základem zabezpečení by měl být kvalitní řetěz, který bude motocyklista používat, ne jen vozit ve schránce pod sedadlem.

Jak se bránit
Alarm s imobilizérem od 2 500 Kč
Řetězový zámek 2 000 Kč


Jaká zařízení proti krádeži jsou k dostání

Dioda – 250 Kč
Blikající dioda na palubní desce, která má zloději říct, že vůz je vybavený alarmem, i když to nemusí být pravda. Funguje jako prevence před zloději-amatéry a vykradači vozů.

Tyč na volant – 300 Kč
Odradí jen naprosté amatéry. Její zneškodnění je otázkou sekund.

Tajný vypínač – 600 Kč
Poměrně jednoduchý, avšak účinný způsob, jak vůz chránit. Vypínač ovládá například startování, přívod paliva do motoru nebo elektroniku vozu.

Pískování skel – od 800 Kč
Okna vozu jsou označena VIN kódem. Zloděj, který chce auto ukrást a poté dostat znovu do oběhu, musí všechna skla vyměnit.

Nástřik mikroteček – od 1 700 Kč
Okem neviditelné mikrotečky s číselným kódem se nanášejí na pevné části karoserie auta. Krádeži nezabrání, ale zloděje může tento fakt, o kterém je informován samolepkami, odradit. Když se to nepodaří, kradený vůz lze podle těchto mikroteček dohledat.

Zámek pedálů – 2 500 Kč
Pokud jde o kvalitní výrobek, v této cenové hladině může zloděje zdržet i na patnáct minut. Ve stísněném prostoru pod volantem se zloději navíc poměrně špatně zneškodňuje.

Imobilizér – 3 500 Kč
Když vůz pozná, že do zapalování nebyl zasunut originální klíč, auto nenastartuje. Je sice dodáván do všech nových aut, ale zloději ho obcházejí výměnou řídicí jednotky. Když si řidič pořídí ještě jeden imobilizér, může tím zloděje zaskočit. Ten tak musí odblokovat další zařízení.

Alarm – od 4 000 Kč
Alarmů je celá řada. Nejlevnější hlídají jen vnitřek vozu a na zloděje upozorní houkáním. Ty dražší dokážou ohlídat náklon vozu, rozbití skla, otevření dveří, zavazadlového prostoru, případně umějí zablokovat některou funkci auta, která brání jeho rozjetí. O vniknutí zloděje do vozu informují jeho majitele v dosahu až 1 200 metrů.
Fólie na sklo – od 4 500 Kč
Čirá bezpečnostní fólie bránící rozbití okna. Vydrží i velké rány baseballovou pálkou nebo dlažební kostkou. Dává se na všechna boční skla.
Zamykání řadicí páky – 6 500 Kč
Oblíbený a poměrně účinný prvek ochrany, který navíc snižuje cenu za havarijní pojistku. V interiéru auta nijak nepřekáží a jeho překonání může trvat dvacet minut až půl hodiny.
Vyhledávací zařízení – od 10 000 Kč
Vyhledávací zařízení funguje jako alarm a přídavný imobilizér, majitele upozorní na problémy s vozem, a navíc dokáže určit polohu, kde ukradené auto je. Existují varianty využívající systém GSM i družicový systém GPS. Ideální je kombinace obou. Majitel auta může polohu vozu sledovat na mobilním telefonu, ale může jeho vyhledání svěřit i specializované firmě. Za to se platí poplatek ve výši až několik tisíc korun ročně. Úspěšnost vyhledání ukradeného vozu je však velmi vysoká.


  • Nejčtenější

Autoškoly mají povinně vyučovat holandský chvat na otevření dveří, přeje si EU

25. března 2024

Autoškoly by se měly do budoucna při výcviku nových řidičů věnovat bezpečnosti chodců a cyklistů....

Ukrajinský malíř nevzdává boj se Škodou. Spor o design zamítl i ústavní soud

28. března 2024

Malíř a designér Vladislav Vovkanič neuspěl s ústavní stížností ve sporu se společností Škoda Auto....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

AUTOVIDEO: Čínské ferrari nemá žádné zápaďácké díly. Stovku dá za 1,9 s a stojí třetinu

24. března 2024

Čína se stále více emancipuje i v případě supersportovních aut. V poslední době se objevily...

Autorizované, nebo neautorizované servisy? Boj mezi nimi se vyostřuje

22. března 2024

Dát auto do autorizovaného, nebo neautorizovaného servisu? Věčné dilema, které nemá jednoduchou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šedesátiny slavné škodovky. Embéčko bylo krásné a moderní, na dlouho poslední

21. března 2024

Dnešní Škoda se dá co do objemu výroby i množství modelů jen těžko srovnávat s předchozí...

Dopravní policie v pohotovosti. Akce Velikonoce bude probíhat čtyři dny

28. března 2024

S cílem zabezpečit plynulost dopravy a zvýšit bezpečnost všech účastníků silničního provozu...

Xiaomi na kolech v prodeji. Čínský výrobce telefonů už nabízí svůj elektrovůz

28. března 2024,  aktualizováno  15:25

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily. Firma v Číně zahajuje...

Diář petrolheada: Do Mostu dorazí klenoty z Mnichova i Stuttgartu

28. března 2024

Zdá se, že i přes poslední záchvěvy je zima u konce a vládu po ní přebírá snad rovnou léto. Alespoň...

Za nula i skoro sedm procent. Úrok na dotovaný elektromobil se hodně liší

28. března 2024

V půlce března byly v Česku spuštěny dotace na elektromobily. Řada lidí je vítá, ale systém podpory...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...