Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Netradiční VolksPorsche 914 slaví čtyřicátiny

aktualizováno 
Magické číslo 911, označující kultovní model Porsche, zná snad každý, kdo k benzinu aspoň přičichl. To Porsche 914 je už spíše záležitostí pro znalce. Netradičně tvarované lidové porsche, které se prodávalo i v autosalonech Volkswagenu, bylo vlastně prvním německým sporťákem s motorem uprostřed.

Porsche 914-8 | foto: Porsche

Euforická šedesátá léta dala vzniknout celé řadě báječných aut. I konzervativní Volkswagen byl nadšený úspěchem svého nádherného, ač zcela nesportovního Typu 34 sports coupé (lépe známého jako Karmann Ghia) a hledal jeho nástupce.

Volkswagen Karmann Ghia Type 34

Volkswagen Karmann Ghia Type 34

Lidové porsche

Porsche zase sklízelo ohromné úspěchy tehdy nového modelu 911, který umístilo v tržní hierarchii výše než předchozí 356, a vidělo mezi levnějšími sporťáky prostor k rozvinutí potenciálu.

Proto se na jaře 1966 Ferry Porsche dohodl s tehdejším šéfem Volkswagenu Heinrichem Nordhoffem na definitivním naplnění letitého kontraktu o spolupráci mezi oběma automobilkami a ihned byly zahájeny práce na vývoji dostupného sportovního vozu, který si měl prodávat každý z partnerů pod svým jménem.

Porsche se podle dohody postaralo o vývoj, druhá strana měla zajistit výrobu. Během vývoje se objevily obavy obava, že zejména na americkém trhu by značce Porsche uškodilo, kdyby byla dávána do souvislosti s tehdy lidovým Volkswagenem, a bylo rozhodnuto nazvat výsledný produkt jen Porsche. Zajímavé na něm je, že neobvyklý utilitární vzhled s výklopnými světlomety dostal na starost průmyslový designér.

Všechno bylo na dobré cestě, v revolučním roce 1968 dokonce vznikl i první prototyp. Jenže pak se osudy novinky začaly podobat spíše napínavému románu. V dubnu předčasně zemřel Heinrich Nordhoff, spřízněný s rodinou Porsche, a jeho nástupce Kurt Lotz nesdílel jeho náklonnost ke konkurenční značce. Okamžitě zrušil ústní (!) dohodu svého předchůdce, prohlásil svou značku jediným vlastníkem práv na celý projekt a přinutil Porsche podílet se i na výrobě, což ji ve výsledku značně prodražilo.

Porsche 914 a Porsche 911 E 2,4

Porsche 914 a Porsche 911 E 2,4

Dva osudy v jedné karoserii

Po dlouhých a složitých vyjednáváních, která ambiciózní projekt ve stádiu těsně před dokončením několikrát málem pohřbila, se nakonec v září 1969 představila definitivní produkční verze s kompromisním názvem VW-Porsche 914 a stala se historicky prvním sériovým německým modelem s motorem uprostřed.

Problémem se však, přesně podle původních obav, ukázala kombinace dvou tehdy hierarchicky nesouměřitelných značek. Novináři s gustem nazývali projekt "Volksporsche", či dokonce "lidové Porsche". Ani jedno se šéfům automobilky pranic nelíbilo.

Novinka totiž začala vznikat ve dvou podobách. Základní typ 914, vybavený skromným čtyřválcem 1,7 l se vstřikováním paliva o výkonu 80 koní a podvozkem z produkce Volkswagenu, se normálně prodával v dealerské síti VW a dosáhl ohromujících úspěchů. Za sedm let totiž vzniklo více než 115 tisíc kusů, čímž se zařadil na pozici nejúspěšnějšího dobového sporťáku.

Podstatně dražší typ 914/6 poháněl stodesetikoňový karburátorový dvoulitrový šestiválec Porsche ze základního typu 911T a stejnou značku nesly i komponenty podvozku. Šestiválcový typ sice vykazoval mnohem lepší jízdní výkony i vlastnosti, přesto jej, zejména kvůli vysoké ceně, která byla jen o kousek nižší než u mnohem prestižnějšího modelu 911T, a nepatřičnému logu na přídi zakoupilo jen o něco více než 3000 zákazníků.

Porsche 914

Proto nesplnil představy o úspěchu menšího modelu. Jeho výroba byla po třech letech ukončena a dnes se stal ceněnou sběratelskou kuriozitou. Další levnější model s motorem uprostřed se Porsche odvážilo uvést do sériové výroby až v roce 1996 pod názvem Boxster.

Výpadek vrcholného šestiválce byl o rok později částečně nahrazen vstřikovým dvoulitrovým čtyřválcem Volkswagen Type 4 95 k, který oslavil závěr své stuttgartské kariéry pod kapotou typu 912E, do příchodu prvního "transaxle" porsche (modelu 924) startovního modelu značky.

Ještě v roce 1974 si zpřísněné emisní limity vynutily náhradu základní sedmnáctistovky novou osmnáctistovkou 76 k, která dostala pro americký trh elektronické vstřikování Bosch L-Jetronic.

Produkce byla bez uvedení přímého nástupce ukončena v roce 1976 a způsobila u Porsche neobvyklou situaci, kdy bylo třeba vyplnit mezeru před dosud neuvedeným modelem 924. Na několik měsíců se do výroby vrátil model 912, předtím produkovaný v letech 1965 - 1969, aby definitivně uzavřel kapitolu čtyřválců uložených za zadní nápravou.

Bez zajímavosti není ani samotná výroba; podvozek vznikal v továrně Karmann, odkud byl převážen do Porsche k zamontování vlastních komponent a kompletaci, případně zůstal k montáži dílů Volkswagen pro základní model.

Model vznikl i v závodní verzi 914-6 GT, která vyhrála svou třídu a umístila se celkově šestá ve dvacetičtyřhodinovce Le Mans. Ke kulatému jubileu připravila automobilka měsíc trvající výstavu v muzeu Porsche, kde nebude chybět ani jeden ze dvou vyrobených osmiválcových prototypů 914/8. Třísetkoňový speciál dostal k šedesátinám sám Ferry Porsche.

Ferry Porsche a jeho Porsche 914-8
Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Kombík lady vypadá k světu. Atmosferická 1,8 zaujme, ale odradí cenou

Lada Vesta SW Cross

Ruská automobilka Avtovaz pod křídly aliance Renault-Nissan-Mitsubishi vzkvétá a chrlí jeden model za druhým....

Další z rubriky

Když se maserati porouchá motor, přivezou letadlem nový zadarmo

Maserati Ghibli

Audi či BMW má kdejaký taxikář, maserati je pro vyvolené. Kdo má volný milion, může si koupit nový čtyřválcový mercedes...

První řidičský průkaz získal před 130 lety vynálezce auta Benz

Benz Patent Motorwagen

Německý konstruktér Carl Friedrich Benz se do dějin asi nejvíce zapsal jako vynálezce prvního skutečného automobilu....

Nerudný génius v černých brýlích zemřel před 30 lety

Enzo Ferrari

„Signor Ferrari, jak chcete, aby se na vás vzpomínalo,“ tak začínal poslední rozhovor se slavným mužem v černých...

Najdete na iDNES.cz