Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezaplatíte parkovné? Rozsvítí se červená

aktualizováno 
Auto, jehož řidič nezaplatil parkování, rozeznají strážníci v Dobříši už brzy zdálky. Vedle něj totiž bude výrazně blikat červené světlo. Dobříš jako první město v Česku zavede speciální parkovací automaty, které doveze z Kanady.

Parkovací automat | foto: Citymeter

Jan Lorenc z Dobříše přiznává, že parkovací lístek na náměstí si většinou nekupoval. Vadilo mu, že silnice jsou ve špatném stavu a automaty byly příliš daleko. Teď ale nejspíš svoje zvyky změní.

"Pokud tady tyhle přístroje budou, člověk už si tolik netroufne. Dosud ale moc strážníci parkování nekontrolovali," říká Lorenc.

Radnice za instalaci pětačtyřiceti stojanů, z nichž každý má dvě konzole a slouží tak pro dvě parkovací místa, nezaplatí ani korunu.

"Dostali jsme nabídku od jedné firmy, která je výhradním dovozcem a s projektem v Česku začíná. Dohodli jsme se, že takzvané parkomaty u nás budou provozovat do té doby, než začneme s rekonstrukcí náměstí. To bude za dva roky," řekl starosta Jaroslav Melša.

Smlouva je již podepsaná a přístroje jsou na lodi. Z provozu automatů získá radnice 60 procent z celkového zisku. "Firma tvrdí, že dokáže zvednout tržby až o 20 procent. Máme přesně stanovenou i spodní hranici částky, která je dokonce vyšší, než jsme z automatů dosud měli," řekl Melša s tím, že město tak na pilotním projektu neprodělá.

Jak přístroje fungují? "Jde o parkovací automaty, které dosud nebyly v Česku používány. Snadno se instalují, jsou totiž na baterii. Stačí jen do země zasadit kovovou trubku a na ni připevnit stojan," řekl Lubomír Dušek, technický manažer společnosti Citymeter.

Pokud řidič vhodí do přístroje minci, začne blikat zelená dioda. Na displeji se objeví hodiny, které odečítají čas, po který je stání zaplacené. V případě, že limit je vyčerpán, objeví se červené světlo. Navíc si radnice může sama nastavit tarify na různé dny v týdnu, případně svátky. Výhodou podle Duška je, že blikající světlo je vidět až na patnáct metrů nebo i z kolemprojíždějícího auta.

To si pochvalují zejména městští strážníci. "Výrazně nám to urychlí kontrolu. Zatím jsme museli zajít ke každému autu a zkontrolovat, jaký čas je na parkovacím lístku. Teď půjdeme jen tam, kde bude svítit červená," říká zástupkyně velitele zdejší městské policie Alena Kovaříková.

Navíc se domnívá, že si lidé nedovolí nezaplatit z psychologického hlediska. "Nerisknou to. Bude jim nepříjemné, že světlo u jejich auta svítí červeně," říká.

Podle starosty Melši budou stojany pohodlnější i pro řidiče. "Stojan budou mít hned u auta, takže nemusejí nikam chodit," uvedl. Poplatek za hodinu parkování se zvedne ze současných deseti na dvacet korun.

Výhodou ale je, že řidiči nemusejí platit za celou hodinu, ale třeba jen za deset minut. Často totiž potřebují jen zajít do banky, na poštu.

Společnost Citymeter chce stojany rozšířit i do dalších českých měst. "Zájem o ně je. Dobříš ale byla nejrychlejší, a tak jsme zkušební provoz zahájili tam," dodal Dušek. Nový systém tam bude spuštěn 1. května.

Autoři:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Špinavá Praha má viníky: auta s chybějícími filtry pevných částic

Ilustrační snímek

Praha dlouhodobě bojuje se znečištěním vzduchu ze silniční dopravy. Studie ÚAMK a ČVUT, kterou si magistrát zadal,...

Pojízdné vraky i prémiová auta: ukrajinské silnice jsou plné kontrastů

UAZ 3303 Buchanka

Na Ukrajině prakticky neexistuje střední třída. Žijí tam buď boháči, nebo lidé s nízkými příjmy. A tyto rozdíly zrcadlí...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Hyundai i30 1.0 T-GDI 2017 ·...
Hyundai i30 1.0 T-GDI 2017 ·...

r.v. 2017, naj. 74 km, benzín, 1. majitel
350 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz