Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nissan Nuvu: elektrická miniatura

aktualizováno 
Díky neustálému zvětšovaní automobilů generaci po generaci se na trhu otevírá nová kategorie městských mikrovozítek. S tím, jak provoz v aglomeracích houstne a místa není nazbyt, se tato auta stávají stále aktuálnějšími. A tak Nissan v Paříži představil svou vizi městského elektromobilu pro blízkou budoucnost.

Nissan Nuvu | foto: Michal Šafránek, iDNES.cz

Automobilka Nissan je jednou z mála, jejíž automobily v posledních letech nijak výrazně nenabobtnaly – tedy, pokud se bavíme o klasických osobních vozech a nikoli off-roadech.

Třeba taková micra je vlastně stejně velká jako předchozí dvě generace a proto je také vůz v současnosti daleko menší, než většina konkurentů v dané kategorii. Malá auta totiž mezi tím narostla na délku přes čtyři metry. A tak působí micra jako malý střízlík.

Jenže Nissan se domnívá, že ani tak malý vůz nebude v nadcházejících letech pro přeplněná města dostatečně miniaturní a šetrný vůči svému okolí. A tak vznikla studie Nuvu – nový pohled (a to doslova – název Nuvu má evokovat anglické sousloví New View) na to, jak by měl vypadat městský automobil pro příští desetiletí.

O tom, že nuvu bude elektromobil, bylo rozhodnuto od samého počátku jeho vzniku. Elektromobil je totiž ve městě tím vůbec nejčistším vozem – dobíjet se může v noci ze zásuvky, přes den pomáhá dojezd prodlužovat regenerativní brzdění a solární panely na střeše vozu .

Klíčovým prvkem Nuvu je ale uspořádání kabiny – k tomu došli inženýři Nissanu až po vyhodnocení průzkumů obsazenosti vozů ve městě. Během studií totiž přišli na to, že ve městě je v drtivé většině případů v automobilu pouze řidič – jednou osobou je obsazeno prý 90% všech vozů.

V pěti procentech případů jsou ve voze osoby dvě a v dalších čtyřech procentech tři. To znamená, že v 99% případů je automobil obsazen maximálně třemi pasažéry, ale už tento počet samotný je poměrně vzácný.

Proto vznikl nuvu jako automobil s uspořádáním 2+1. Řidič uvnitř sedí jako v každém jiném automobilu, jeho spolujezdec má ale sedadlo výrazně posunuté dozadu. Vpředu před ním se pak dá z přístrojové desky rozložit třetí, víceméně nouzové sedadlo. Nissan tvrdí, že i při obsazení třemi osobami mají všichni pasažéři dostatek místa, zejména pro nohy.

To je u vozítka s délkou pouhé tři metry opravdu dobrý počin. Nuvu je 1700 mm široký, 1550 mm vysoký a rozvor kol činí 1980 mm. V dvoumístném uspořádání je za sedadly místo pro běžná zavazadla nebo nákup, větší předměty může v nuvu převážet řidič na místě před sedadlem spolujezdce.

Interiér je velmi vzdušný a prosvětlený – to díky tomu, že čelní sklo volně přechází v prosklený střešní panel. Ten je zajímavý především tím, že je posetý drobnými solárními panely. Ty mají v podstatě dva úkoly – jednak pomáhají dobíjet baterie vozu (za měsíc prý ušetří jeden nabíjecí cyklus) a také chrání pasažéry před přímým sluncem. Ne nadarmo tento systém Nissan přirovnává ke stromu – tento dojem ještě umocňuje středový sloup, který vede od panelů mezi sedadla. Netřeba připomínat, že na voze je použita řada recyklovaných a recyklovatelných materiálů, mnoho z nich má přírodní původ.

Zajímavostí Nuvu je i kompletní řízení po drátě. Mezi volantem a koly tak není žádná mechanická vazba. Nissan se chlubí velkou agilitou této studie – díky relativně širokému rozchodu kol a lehkým ale velkým kolům (165/55 R16) má prý nuvu vynikající jízdní vlastnosti a je extrémně obratný. Průměr otáčení činí pouze 3,7 metru, což je vlastně jen o 70 cm více, než měří samotný vůz na délku.

Na jedno nabití Li-Ion baterií by mělo nuvu urazit až 125 kilometrů a maximální rychlost vozítka činí 120 km/h. Koncept používá nový typ Li-Ion akumulátorů, které mají jednodušší konstrukci a oproti předchozím typům jsou dvakrát menší a zároveň 1,5krát výkonnější. A své kvality si zachovají i po pěti letech nebo 100 000 kilometrech nepřetržitého provozu. Rychlé dobití baterií by mělo trvat 10 – 20 minut, plné dobití z domácí sítě 220 V pak zabere tři až čtyři hodiny.

Nissan se netají tím, že v roce 2010 chce na japonský trh uvést sériový elektromobil a od roku 2012 takový vůz prodávat i v USA. Nuvu ale prý není předobrazem tohoto vozu, ačkoli mnohé u studie použité technologie se objeví v sériové výrobě. Zda se sériové podoby dočká samotné nuvu zatím není známo.

Nissan NuvuNejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Další z rubriky

Nejmenší audi přišlo o diesely a přidalo na agresivitě a digitalizaci

Audi A1 Sportback 2018

Audi po osmi letech mění nejmenší modelovou řadu A1 Sportback. Agresivnější vzhled doplňuje paleta výhradně zážehových...

T-Cross trénuje v přestrojení. Nejmenší VW možná poleze do terénu Škodě

Volkswagen T-Cross maskovaný prototyp

Volkswagen reaguje na neutuchající zájem o vozy SUV či crossovery a zahušťuje své portfolio takto stavěných aut....

Autofotka týdne: Nejkrásnější a nejrychlejší Aston Martin

Aston Martin DBS Superleggera

Aston Martin představuje speciální provedení svého modelu DBS. Superleggera je další novinkou, kterou ikonická britská...

Najdete na iDNES.cz