Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nissan Terranaut: Všudybyl zeměplavec

  10:46aktualizováno  13:59
Tvůrci v evropské kreativní pobočce Nissanu se nedávno zamysleli nad bílými místy. Stejně jako před každou velkou autopřehlídkou šlo o bílá místa v nabídce automobilů k nejrůznějším účelům a nejrozmanitějším vkusům. Dumali a dumali, vymysleli kongeniální městské vozítko s otáčecí kabinou a Čechům libě znějícím jménem Pivo. Jenže řešit městskou mobilitu je sice dnes v kurzu, ovšem s těmi bílými místy je to slabší.

S pivem do města není třeba couvat

Pro Čecha má už samotné jméno městského nissanu neskonalé kouzlo, koncept ale umí mnohem více než uhranout  pivaře ze středu Evropy ...VÍCE

A pak si jistý Felipe Roo Clefas, asistent šéfdesignera londýnského Nissan Design Europe, spojil i jiná bílá místa, která donedávna pokrývala mapu světa. Odtud byl už jen krůček k základní myšlence – auto k mapování bílých míst na zeměkouli – to je to správné bílé místo na trhu!

A tak vznikla studie Terranaut pro ty, kteří z titulu povolání nebo prostě jen z puzení své záliby prozkoumávají neprobádané kouty naší planety. 5 metrů dlouhý a 2,1 m široký i vysoký terénní vůz jim k tomu dává ty nejlepší předpoklady.

Základ tvoří robustní podvozek s pohonem všech devatenáctipalcových kol a speciálními průrazuvzdornými pneumatikami Goodyear, které v plně nahuštěném stavu poskytují optimální vlastnosti na silnici a po částečném vypuštění zvládají nejtěžší terén. Uvnitř jsou tři místa – pro pilota, kopilota a vědeckého pracovníka, který má pro sebe celou zadní polovinu interiéru.

Prosklení bylo navrženo s ohledem na co nejlepší výhled všemi směry, proto je vpředu prosklená střecha a vzadu skleněný dóm, obojí v reflexní úpravě pro extrémní sluneční podmínky. Určení vozu také odpovídá koncepce dveří; vpravo jsou pouze jedny pro kopilota, zatímco dvoje vlevo se otevírají proti sobě a chybějící B-sloupek umožňuje pohodlné nastupování i vystupování. Zadní dveře chybí zcela, místo nich jsou v zadní stěně vzduchotěsné šuplíčky na předávání sebraných vzorků.

Vědec uvnitř sedí na plně otočném křesle s integrovanou klávesnicí a displejem a kolem sebe má potřebné přístroje a komunikační prostředky.

Ty jsou rozloženy ergonomicky a s ohledem na snadnou údržbu a zahrnují také satelitní komunikaci a plně otočnou vnější kameru, umístěnou na výsuvném sloupku na střeše. Komunikaci s pilotem a kopilotem, pracujícími venku, usnadňuje zadní okno, které je zároveň dotykovým displejem palubního počítače, přístupným zvenčí.

Potřebný komfort i v extrémních klimatických podmínkách zajišťuje – kromě dokonalé izolace a výkonné klimatizace – také vnitřní odvětrávání sedaček a interiér, vyvedený v pohledných a uklidňujících barvách.

Přežít týdny mimo civilizaci zase umožňuje objemná chladnička na potraviny a schránky ve dveřích, obsahující lehké stany, extrémně izolující spací pytle a základní pomůcky na vaření.

Ideální pomůcka ke sledování konce světa v přímém přenosu...

Nissan Terranaut

Nissan Terranaut

Nissan Terranaut

Nissan Terranaut

Nissan Terranaut

Nissan Terranaut

Nissan Terranaut

Nissan Terranaut

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

V Praze spustili sdílení mikroautíček. Zaparkujete je i zadkem k chodníku

Sdílená autíčka Revolt. Povšimněte si maličkého otevíracího "subokénka"...

Dvě sedačky, malinkatý zavazadlový prostor a okénko jak na poště. Společnost Revolt v Praze zahájila „carsharing“...

BMW má zase superkupé. Českou cenu má zatím jen diesel za 2,7 milionu

BMW 8 2018

BMW začne na podzim prodávat velké luxusní kupé řady 8, která se tak vrací do hry po téměř dvaceti letech, kdy se...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Najdete na iDNES.cz