Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nízká spotřeba je hlavně v rukou řidiče

  15:29aktualizováno  15:29
- Ačkoli se to zdá neuvěřitelné, spotřebu běžné Felicie lze stlačit na směšných tři a půl litru benzinu na sto kilometrů. Přesvědčila o tom vítězná posádka soutěže Economy Run, která se konala v polovině září. Jak známo, v tomto klání vyhrává ten, kdo určitou vzdálenost ujede s co nejnižší spotřebou. Ale i v běžném provozu lze se stejnými auty jezdit pod šest litrů. Řidič však musí dodržovat několik zásadních pravidel, která lze shrnout do jedné věty: nepospíchat, nesnažit se být všude první a udržovat stabilní rychlost.
Už otřepaně znějí poučky typu: vyvarujte se rychlých rozjezdů z křižovatky, prudké akcelerace a následného brzdění, nemějte pořád pedál plynu až na podlaze, sešlapujte jej plynule, při jízdě po dálnici občas odlehčete pravé noze... Mnohé z těchto rad však řidiči stále nedodržují a pak u čerpací stanice lamentují, jakého to živí vlastně žrouta.
"Spotřeba paliva je spíš v rukou řidiče než v silách a kvalitě motoru," tvrdí ředitel soutěže Economy Run Petr Linhart. "Chce to vyhovět motoru, zbytečně nešlapat na plyn a neustále brát v potaz, že na konečném účtování spotřeby se projeví jakékoliv zbytečné vytočení motoru do vysokých otáček." Vítěz soutěže Jan Horníček k tomu dodává: "Auto se musí hlavně dobře rozjet před stoupáním, aby řidič nešlapal na plyn uprostřed kopce nebo nepřeřazoval, protože otáčky klesnou pod minimální hranici."
Všichni zúčastnění v soutěži Economy Run se shodli v tom, že velkým pomocníkem pro úspornou jízdu není jen otáčkoměr, ale hlavně palubní počítač. Ten pro Škodu Felicii stojí 6200 korun, v Octavii se objevuje ve standardní nabídce. Na jeho displeji může řidič sledovat kromě jiného i momentální spotřebu paliva.
Ještě markantnější úspory paliva lze docílit u dieselů. Nejnovější přeplňované vznětové motory s přímým vstřikem paliva mají slušnou výkonnost při spotřebě pod šest litrů nafty. Že moderní naftové motory umějí ještě víc, dokázala při Economy Run i vítězná Octavia Combi 1,9 TDI s výkonem 110 koní. Soutěž totiž projela s průměrnou spotřebou tři celé tři litru nafty na sto kilometrů. "S tímto autem se dá i v běžném provozu jezdit hluboko pod šest litrů, ale výsledek mne stejně překvapil," řekl po závodě řidič vítězné posádky Petr Říha. V soutěži nejúspěšnější Octavia Combi přitom nepatří mezi nejlehčí auta, protože v plné výbavě a bez posádky váží skoro čtrnáct set kilogramů.
Král letošního ročníku soutěže Jan Horníček si nemůže vynachválit svou Felicii s motorem 50 kW, ale připouští, že jsou i úspornější vozy. "Má Felicie je zřejmě výjimečně dobře zajetá. Když byla nová, jezdilo se s ní jen na dlouhé vzdálenosti, přičemž ji nikdo zrovna nešetřil. Ale ještě úspornější by mohla být Felicie s nižším výkonem 40 kW. Ta má totiž menší stálý převod." Hlavní pořadatel soutěže Jan Pálka zase sází na Octavii 1,6 se stokoňovým motorem. "Já bych nechtěl nafťáka, protože jednoduše smrdí. Benzinová Octavia 1,6 je pružná a zároveň nepříliš žíznivá. Při delších cestách se spotřeba pohybuje mezi šesti a sedmi litry na sto kilometrů, když jezdím jen do práce a zpátky, mám průměr okolo osmi."
Věčně diskutovaná spotřeba Octavie 1,8, která si minulý rok v dlouhodobém testu MF DNES vysloužila označení "žíznivá", byla tématem rozhovorů i na Economy Run. Na startu se objevil pouze jeden takový vůz a skončil hluboko v poli poražených. "Podle mých zkušeností se s ní dá jezdit za zhruba osm litrů, ale když jí šlápnete na dálnici na krk, vyšplhá se průměrná spotřeba k patnácti litrům benzinu na sto kilometrů," říká Petr Říha.
Je mnoho vozů, které jsou nízkou spotřebou přímo pověstné. Jejich pořizovací cena však bývá vyšší než za stejně starou a vybavenou konkurenci. "Zájemce o spořivý vůz si musí spočítat, zda se mu vyšší počáteční investice vyplatí," tvrdí Tomáš Prámek z jednoho pražského autobazaru. "Přesná definice neexistuje, ale podle vlastních zkušeností vím, že ten, kdo ujede méně než dvacet tisíc kilometrů za rok, nemusí přemýšlet o naftových motorech. Ty sice málo spotřebují, ale o to vyšší mají ostatní provozní náklady."

Měření spotřeby

Leckterý řidič sáhne při propočítávání průměrné spotřeby po kalkulačce, praktičtější by však byl palubní počítač

Autor:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Pojízdné vraky i prémiová auta: ukrajinské silnice jsou plné kontrastů

UAZ 3303 Buchanka

Na Ukrajině prakticky neexistuje střední třída. Žijí tam buď boháči, nebo lidé s nízkými příjmy. A tyto rozdíly zrcadlí...

Triky na hmyz a trus na autě: neloupejte je nasucho, chemii otřete

Zaschlý trus na oknech či kapotě auta se čistí velmí těžce. Nikdy jej...

Řidiči bojují s každoroční letní otravou - hmyzem přilepeným na čelním skle a zaschlým ptačím trusem. Tyto nečistoty...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Najdete na iDNES.cz