Nohu z plynu pane ministře!

  • 9
Francouzský ministr dopravy Gilles de Robien bude mít ve svém automobilu černou skříňku, která zaznamená, jakou rychlostí se jeho vůz pohybuje. Zařízení se zatím instaluje zkušebně do deseti automobilů ministerstva dopravy, včetně vozu, který používá ministr.

"Mou černou skříňku budete mít k dispozici, kdykoli si to budete přát," řekl de Robien na zasedání ministerského výboru pro silniční bezpečnost.

Ministr koncem října připustil, že jeho řidič překročil povolenou rychlost, když jeli na oficiální zprovoznění jednoho z prvních automatizovaných radarů v Essonu, který zachycuje hříšníky nedbající rychlostních omezení. De Robien spolu se svým kolegou z resortu vnitra vede kampaň za snížení nehodovosti na silnicích. Instalací černé skříňky zřejmě hodlá svůj pošramocený obraz v očích veřejnosti vylepšit a také být vzorem ukázněnosti.

Černá skříňka? Od roku 1990 asi ve 40 milionech "amerik".

O něco málo větší než krabička cigaret, stříbrná, modrá, červená, ale téměř nikdy černá. Na rozdíl od krabičky cigaret neohrožuje zdraví, ale pomáhá dělat naše auta bezpečnější. Mnoho z řidičů neví, že něco takového vůbec existuje. O to více jsou překvapeni, když se dozvědí, že ji má i jejich plechový miláček.

Vzory táhnou, viďte pane ministře!
Co myslíte, dočkáme se černých skříněk i u našich ministerských úředníků? Nebo nás jejich limuzíny budou stále míjet nadzvukovými rychlostmi na českých silnicích a dálnicích?

Už nějaký ten pátek ji známe jako nezbytnou výbavu letadel - přístroj, který zaznamená poslední chvíle před nárazem dopravního prostředku. V posledních několika letech se z nebeských výšin stěhuje i do aut. Americká justice v "black-boxu" také našla zalíbení a využívá ho při svém rozhodování. Černé krabičky zaznamenávají 12 základních údajů (rychlost, brzdná dráha, zapnutí bezpečnostních pásů...). Cenná data, která z nich umí automobilky vydobýt, napomáhají též při zvyšováni bezpečnosti automobilů.

Z výzkumu pojišťoven vyplývá, že přibližně 60% Američanů netuší, že je něco jako "černá skříňka" sleduje v autě. Černá skříňka, mimo zapamatovávání si důležitých jízdních parametrů, také úzce spolupracuje s aktivačním systémem airbagu.

Až donedávna se obsah "black-boxů" dostával pouze do rukou automobilek. Průlomový krok udělal vládce systémů pasivní bezpečnosti GM (General Motors je jedním ze dvou největších výrobců "crash-test-dummies" - figurín používaných při crash-testech), u některých modelů se přidal i Ford a uvolnil cestu třetím "stranám" k informacím z černých skříněk. V roce 2000 totiž GM poskytlo ke komerčnímu využití systém k vyhodnocování dat ze svých automobilů.     

, ,