Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nonstop jízda je nebezpečná

  16:05aktualizováno  16:05
Stále hodně řidičů se snaží cestu do místa dovolené zvládnout naráz. Argumenty pro jsou logické: hlavně délka dovolené a termíny ubytování. Ale nonstop jízda se nedoporučuje! Průzkumy ukázaly, že při cestách k moři jsou denní etapy kratší než 500 kilometrů výjimkou.

Běžné naopak je, že se řidič většinou snaží zdolat mnohem víc. Co nejrychlejší cestě do cíle dávají přednost čtyři pětiny řidičů.

A tak i letos zase přibudou stovky lidí, kteří zahynou při těchto honičkách za odpočinkem. Cestování v noci má výhody: je menší provoz a lze načasovat příjezd do cíle za denního světla.

Ale zátěž řidiče při noční jízdě je větší než ve dne. Což ještě násobí to, že řidič zpravidla vyjíždí z domova neodpočinutý a nevyspalý.

Před cestou se postaráme i o automobil. V zahraničí dvojnásob pocítíme každou závadu. Zvláštní pozornost věnujeme dětem.

Děti v automobilu
Ve věku do 10 až 12 let bývají děti méně schopné se přizpůsobit změnám, které přináší dlouhá jízda: jinému klimatu, působení vedra a zvykání si na jinou stravu. Snižuje se i odolnost proti infekci. Čím víc na jih, tím jsou větší rizika.

1. ZDRAVÍ DĚTÍ - Před cestou s dětmi je dobré se poradit s lékařem. Je hrubou

* Zastávky jsou nezbytností
* Delší etapy vyžadují střídání za volantem
* Kdo řídí 18 hodin, vzpamatovává se z toho dva dny
* Zátěž řidiče v noci je větší než ve dne
* Dobré je střídmě se najíst.
* Havarijní připojištění auta se vyplatí, připojištění zdravotní je samozřejmostí
chybou až bezohledností mávnout nad drobnými neduhy svého dítěte rukou v přesvědčení, že pobyt u moře mu prospěje.

2. RYBNÍK VERSUS MOŘE - A pokud mají rodiče pocit, že potomka ochudí o pěkné zážitky, když ho nechají u babičky, mýlí se. Většina předškoláků bude spokojenější v chládku chalupy a u rybníka s babičkou, než když se bude muset celé dny nudit bez kamarádů na rozpáleném písku.

3. PŘESTÁVKY NUTNÉ - Pokud dítě jede s námi, pak musí dvojnásob platit, že denní etapy nepřekročí 400 až 500 kilometrů a budou časté přestávky; jen tak má dítě šanci se trochu rozhýbat.

4. KLIDNÁ JÍZDA, SPÁNEK - Jízda musí být klidná a plynulá. Ideální je, když většinu cesty děti prospí.

5. POZOR NA ZMĚNY - Po příjezdu na místo je nutná opatrnost, než se děti sžijí s novým prostředím. Neplechu může způsobit i náhlá změna stravy. A samozřejmě je třeba dávat velký pozor na intenzivní sluneční záření. Mnohem víc než u dospělých hrozí dětem úpal a podráždění mozkových blan. Proto jsou nutné pokrývky hlavy a co nejčastější pobyt ve stínu. Jakékoli potíže znamenají nutnost okamžité návštěvy lékaře.

I když káva je dobrá, lepší je střídání řidičů.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Smeťte si sníh z auta. Za čepici na kapotě hrozí dva tisíce korun

(ilustrační snímek)

Zasněžená a zamrzlá auta komplikují každé ráno výjezd všem řidičům, kteří parkují venku. Prokřehlé ruce a škrábání...

TEST DNES: Úplné výsledky testu autolékárniček

Test autolékárniček

MF DNES otestovala třináct autolékárniček. Žádná není dokonalá a mnohé mají zásadní vady. Vítěznou lékárničku však...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....

Najdete na iDNES.cz