Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Norsko chce zakázat auta na benzin a naftu

  13:00aktualizováno  13:00
Od roku 2015 možná zákazníci v Norsku nekoupí vůz, který je schopný provozu pouze na benzin nebo naftu. Nápad ministryně financí Kirstin Halvorsenové se však nelíbí premiérovi Jensi Stoltenbergovi.

Toyota Prius | foto: Toyota

Podle návrhu by se v Norsku od roku 2015 nemohla prodávat auta, která by pro svůj pohon alespoň částečně nepoužívala elektřiny, vodíku nebo biopaliv. Znamená to, že by se mohly prodávat pouze hybridní vozy, vodíkové automobily anebo auta schopná pracovat v takzvaném flex-fuel režimu - tedy vozy, které mohou jezdit jak na klasická fosilní paliva, tak na biopaliva.

"Je to daleko realističtější možnost, než si lidé myslí, když o tomto návrhu slyší poprvé," řekla Halvorsenová agentuře Reuters. Zároveň odmítá, že by plán ohrozil norskou ekonomiku, která je na ropě hodně závislá. Norsko je totiž šestým největším světovým producentem ropy.

V severských zemích je takový plán opravdu poměrně realistický. Již nyní v nich drtivá většina výrobců automobilů nabízí právě flex-fuel vozy, které se staly hodně populárními. O praktickém významu tohoto radikálního plánu lze však pochybovat. Norsko se nezbaví starých neekologických vozů a zákaz by se neměl týkat ani automobilů prodávaných do doby před jeho zavedením. Ty by se i po zavedení pravidla pravděpodobně mohly ještě nějaký čas prodávat.

Stále diskutabilní je také ekologičnost zmíněných automobilů. U hybridů jsou otazníkem především baterie a jejich následná likvidace, v případě biopaliv zase hodně záleží na způsobu jejich výroby. A výroba vodíku je energeticky extrémně náročná.
NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Automobilka Porsche prý zvažuje výrobu létajícího taxíku

Porsche Museum

Německý výrobce luxusních vozů Porsche zvažuje výrobu létajícího taxíku. Listu Automobilwoche to sdělil šéf prodeje...

Ferrari F12 Berlinetta 6,3...
Ferrari F12 Berlinetta 6,3...

r.v. 2016, naj. 7 500 km, benzín, 1. majitel
6 650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz