Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová pravidla: Za neony body nehrozí, za maják ano

  11:23aktualizováno  11:23
Na trhu se objevují technické doplňky do aut, které lidem usnadní dodržování nových pravidel. Zákazníci jsou ochotni do nich investovat tisíce.

Od prvního července je celodenní svícení povinné | foto: Michal ŠafránekiDNES.cz

Před prvním červencem, kdy začala platit nová silniční pravidla, "denní světla" téměř nikdo v Česku neznal. Nyní se už zabydlují ve slovníku českých řidičů.

Denní světla mají výhodu, že jsou energeticky úspornější a ve dne jsou lépe vidět než běžné reflektory, původně vymyšlené pro noc. Stojí kolem dvou tisíců korun.

"Montáž by měl ale zákazník raději svěřit servisu," říká Bohumil Štícha z firmy, která je vyrábí.

Denní světla vypadají trochu jako mlhovky a jsou umístěna pod běžnými reflektory, takže už se stalo, že si je policisté s mlhovkami spletli a chtěli řidiče pokutovat.

"Občas naši zákazníci narazí na neinformované policisty. V takovém případě by měl kontrolovaný ukázat certifikát výrobku," dodal Štícha.

Domácí dechová zkouška
Nový silniční zákon je kromě jiného i velmi dobrý byznys. Stoupl nejen prodej autosedaček či helem pro cyklisty, které zákon povinně přikazuje, ale i dalšího zboží.

Například Jan Knebl z Českých Budějovic, který má obchod s mobily, tvrdí, že prodá za týden tolik handsfree sad jako dříve za rok. "Problém je pořídit sadu pro starší typy telefonů, které už nejsou na trhu," říká Knebl.

Nejlevnější sady připomínající sluchátka do walkmana stojí sto korun. Dražší vyjdou na čtyři tisíce.

Hitem se staly i trubičky, se kterými si řidič může sám otestovat, jestli nemá třeba po večerní oslavě ráno v krvi ještě alkohol. Lepší je, když řidiči zezelená trubička po požití alkoholu doma než na silnici v rukou policisty. S touto filozofií se prodávají „policejní“ trubičky i na běžném trhu, například v lékárnách.

Sada deseti trubiček na jedno použití přijde na necelých 200 korun. Podle jejich prodejce Jiřího Mrnuštíka z brněnské firmy Altest však může za určitých okolností nadýchat i řidič, který alkohol nepil.

"Ukázalo se, že člověk nadýchá bezprostředně po snědení čokoládové tyčinky Margot. Nadýchají i lidé, kteří předtím zvraceli. Proto radíme, aby policista dechovou zkoušku po pár minutách opakoval. Pak už by trubička ukázat alkohol neměla," řekl Mrnuštík.

Vobchodě se dá volně koupit i digitální přístroj měřící alkohol - začíná na cenách mírně nad tisíc korun.

Pomůcka pro zapomnětlivé
Autoservis v Mariánských Lázních zase navštíví denně pět lidí, kteří chtějí namontovat automatické spínání světel.

"Zařízení automaticky sepne světla, když řidič otočí klíčkem v zapalování. Je to značkový výrobek Škodovky, takže se zákazník nemusí bát. Umíme takto upravit ale i jiné vozy," říká Jana Zajíčková ze servisu v Mariánských Lázních. Tam přijde montáž automatického spínání na 1700 korun.

Některé doplňky však mohou na autě i "přebývat" a řidiči za ně mohou dostat pokutu. Příkladem je módní modré "neonové" podsvícení podvozku. Lze ho postihnout jako nepovolenou úpravu vozu.

"Body však za nedovolenou úpravu auta nehrozí," říká Roman Skřepek z policejního prezidia. Jeden bod majitel auta dostane, pouze když si nepovoleně připevní na střechu auta maják.Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Němci vyvíjejí auto se slunečním pohonem, objednává se zatím bez baterek

Německá automobilka Sono Motors vyvíjí elektromobil Sion se solárními články na...

Německá společnost Sono Motor pracuje na plně elektrickém automobilu Sion, který má v karoserii zabudované solární...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Najdete na iDNES.cz