Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová Škoda Fabia se představuje

  12:53aktualizováno  12:53
P r a h a - Nová Škoda se představuje, automobilka čtrnáct dní před oficiální premiérou odhalila první fotografii. Pětiletku po felicii tak Škoda pod křídly Volkswagenu přichází s novým vozem této kategorie. A opět s F na začátku - po favoritu a felicii je tu Fabia.
Škoda Fabia

Škoda Fabia - Nová Škoda Fabia, jak ji představila automobilka Škoda | foto: Škoda

Kromě fotografie fabie nastínila automobilka i pár technických údajů. Fabia je v porovnání s felicií o sedm centimetrů delší, o centimetr širší a o tři centimetry vyšší. "Prodávat ji začneme se dvěma benzinovými motory 1,4 a jedním naftovým motorem 1,9 SDI," řekl mluvčí společnosti Evžen Krauskopf. Slabší "čtrnáctistovka" se vyrábí v Mladé Boleslavi, pod kapotou ji má už několik měsíců i octavia. Pro menší fabii však paradoxně konstruktéři zvýšili výkon ze čtyřiačtyřiceti na padesát kilowattů.
Oba další motory dostane fabia od koncernu Volkswagen. Silnější motor 1,4 má výkon 74 kilowatty (100 koní), naftový motor se může pochlubit výkonem 47 kilowattů. Nabídka pohonných jednotek se časem rozšíří o slabší i výkonnější verze.
Automobilka slibuje, že fabia nebude uvnitř menší než na své rozměry prostorná felicia. O míře vnitřního prostoru mimo jiné rozhoduje rozvor náprav; ten má fabia o centimetr delší než felicia a za octavií fabia zaostane jen o pět centimetrů. Zavazadlového prostoru pojme fabia 248 litrů, kufr felicie je o dvaadvacet litrů větší.
Na rozdíl od felicie, která svůj rodný list odvozuje od letitého favorita, je fabia zcela nový vůz.
A při jeho konstrukci i výrobě automobilka Škoda, patřící ze sedmdesáti procent koncernu VW, sáhla do bohatých zásob německé firmy. Podvozek made in VW bude shodný pro fabii jako pro nové polo či Seat Ibiza.
Podle některých informací z Německa však byl malinko prodloužen. Celá fabia je totiž z rodiny malých vozů koncernu VW zdaleka největší.
Ze strategie VW je také zřejmé, že mnohé díly budou pro tuto kategorii aut totožné. Tak jako má například octavia ovládání světel, páčky blikačů a další díly shodné s VW Golf, bude mít podobnosti se svými sourozenci i fabia. Co z toho vyplývá? Zhruba sedmdesát, možná více procent dílů na tomto autě bude ze společných koncernových skladů a jen třetina domácí provenience. Tedy přesně opačný poměr než u dnešní felicie. Tomu odpovídá i odhadovaná cena mezi 250 a 270 tisíci za základní model. Dá se v každém případě předpokládat, že fabia bude minimálně na začátku dražší než dnešní felicia. Už jen proto, že se bude vyrábět a prodávat na trhu souběžně, stejná cena by neměla logiku. Dá se však počítat i s tím, že automobilka nasadí nejrůznější marketingové páky - slevy, akční modely a podobně, aby podpořila stagnující prodej felicií.
Sotva se objevily první informace o novém modelu, dočkala se nová fabia živého zájmu motoristů.
"Lidé se vesměs vyptávají na nový vůz, ačkoli zatím žádné podrobnější informace nemáme," potvrzuje šéf prodeje Petr Ulbert z firmy Přerost a Švorc - Auto. Objednávky však zatím obchodníci nepřijímají. "Bývá obvyklé, že skutečná poptávka vypukne, až se lidé s novým modelem seznámí," vysvětluje.
Bude to obchodní trhák, očekávají všichni obchodníci, kteří nový vůz alespoň trochu znají. "Jsem přesvědčen, že to bude velká konkurence pro zahraniční vozy této kategorie," míní Jan Klokočka, majitel stejnojmenného pražského autosalonu. "Auto je rozhodně moc pěkné a určitě to bude hodně úspěšný model. V koncernu nasadili dobrý směr," míní i šéf prodeje Petr Ulbert z firmy Přerost a Švorc.
Na trhu se vůz objeví zřejmě až v prosinci tohoto roku, a to pravděpodobně v omezeném množství. "V prodeji má být auto až na konci roku," předpokládá i ředitel Domu automobilů Jan Kalivoda. Po zkušenostech s náběhem výroby felicie i octavie se dá předpokládat, že automobilka bude nejdříve nabízet dražší a lépe vybavené modely.
Pro automobilku je fabia svým způsobem zlom - definitivně se odřízne od své socialistické minulosti. S ní ji felicia, které se vyrobilo přes 1,1 milionu kusů, přece jen ještě spojovala. Desítky miliard korun investovaných do nových výrob z ní tak dělají moderní továrnu ve vlastnictví a režii čtvrté největší automobilky světa. 

FABIA JE KONZERVATIVNÍ, ALE LÍBIVÁ, MÍNÍ DESIGNÉŘI
Jan Prokop, majitel designérské firmy

Předně musím říci, že hodnotíme fotku a auto může vypadat jinak naživo. Na první pohled vypadá Škoda Fabia velice konzervativně. Je ale líbivá, hlavně přední nárazník mi připadá opravdu pěkný. Celé auto vypadá trochu hranatě, ale to je asi dáno stříbrnou barvou, ve skutečnosti budou linky jemnější. Fabia nevybočuje z tvarů aut koncernu VW, kde je konzervatismus v designu téměř filozofií. Trochu mi fabia připomíná Volkswagen Boru, třeba tím, že světla nepřesahují do strany. Oceňuji, že mřížka s logem už nepůsobí tak násilně jako u felicie.
Design fabie bude úspěšný hlavně v Německu, v Británii a ve střední Evropě. Na Itálii, Španělsko i Francii moc nezapůsobí. Taky si myslím, že škodovka mohla dostat jiný ráz než tvarové předpoklady typické pro volkswagen. Časem to nemusí být pro mladoboleslavské vozy výhodné.

Pavel Hušek, designér
Proti smutné octavii má fabia usměvavý design. Je z něj však hodně cítit německý původ, hlavně v přesnosti linií. Třeba Francouzi by auto udělali ležérnější. Od začátku se mi na octavii a potom i na felicii líbila mřížka chladiče, která dobře evokuje historii škodovky, ale na malém autě, jako je fabia, by mohla být drobnější. Zajímavým designérským prvkem je plocha kapoty motoru, na kterou navazuje velký nárazník. Uprostřed je tato plocha rozdělena hodně členitou partií se světlomety a maskou. To je pěkné.
Fabia je ale malé auto. A tak přílišná přísnost jí dodává sice na důstojnosti, ale u malé škodovky bych očekával přece jen uvolněnější, vzletnější tvary. Taky bok auta vypadá až banálně, například prohnutí prahů směrem nahoru by ho vzhledově zatraktivnilo a odlehčilo.

Autor:


Nejčtenější

Boj proti mamataxi začíná. Vídeňská škola jim dala stopku

Ilustrační snímek

Od září do začátku listopadu letošního roku probíhá před základní školou ve Vereinsgasse ve vídeňské čtvrti...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Tři dětské sedačky v autě: ne každý rodinný vůz sveze pět lidí

Dětské autosedačky jsou od 1.7.2006 povinné na všech typech komunikací.

Rodiny se třemi dětmi musí při koupi auta ze svých přání hodně slevit. Ne každý rodinný vůz se třemi sedadly vzadu...

Další z rubriky

Vědci se snaží lépe analyzovat průběh nehod, pomáhají crashtesty

Ukázku postupu záchranářů při simulované automobilové nehodě mohli vidět...

Lépe analyzovat průběh a příčiny dopravních nehod mají vědcům pomoci crashtesty, testovací nehody vozů sledované...

Parkovací místa jsou, města a lidé je však neumí využívat

Parkování

„V Česku jsou tisíce parkovacích míst, která zůstávají prázdná, protože města neumí tyto plochy dostatečně využívat,“...

Výročí Dieselgate: soudy, miliardové pokuty a rostoucí síla Volkswagenu

Právě motory TDI způsobily Volkswagenu dalekosáhlé problémy.

Přesně před třemi lety vyšla ve světových agenturách nenápadná zpráva o potížích koncernu Volkswagen v USA kvůli měření...

Najdete na iDNES.cz