Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové demio nese označení Mazda 2

  12:26aktualizováno  12:26
V Evropě nabitý segment malých vozů měřících necelé čtyři metry se rozroste o dalšího zástupce ze Země vycházejícího slunce. Přestože stejný vůz již od 7. srpna jezdí po japonských silnicích pod známým označením demio, u nás se nástupce tohoto jména nikdy neobjeví. V Evropě totiž ponese druhá generace demia výhradně nové číselné označení "2".

3,925 metru dlouhá novinka vycházející z ženevského konceptu MX Runabout se bude poprvé prezentovat na veřejnosti při pařížské autoshow na přelomu září a října. Na trhy se ale dostane o poznání později, neboť šéfové japonského koncernu teprve připravují ve španělské Valencii její výrobu. Ta pravděpodobně začne začátkem roku 2003.

Nová Mazda si zachovává vyšší profil karosérie (je o téměř 10 cm vyšší než například Škoda Fabia), což ji zejména uvnitř dělá opticky prostornější. Zástupci Mazdy hovoří o tom, že novou "dvojkou" mohou pohodlně cestovat lidé až 1,9 m vysocí. Zároveň ale Japonci nezapomínají ani na osoby nižšího vzrůstu. Za volantem se prý bude dobře cítit i člověk s pouhými 150-ti centimentry. Pro japonské vozy je takovýto kompromis nezbytností, neboť japonská a evropská populace je vzrůstem velmi rozdílná. K prostorovým charakteristikám zbývá ještě doplnit objem zavazadlového prostoru. Ten činí solidních 330 litrů.

Zajímavou novinkou u Mazdy 2 je i možnost sklopení sedadla spolujezdce až do vodorovné polohy, což výrazně usnadní přepravu dlouhých předmětů.

K pohonu Mazdy 2 jsou na výběr čtyři jednotky. V základu se objeví zážehový motor o objemu 1,25 litru s výkonem 55 kW (75 k), následuje 1,4 o výkonu 59 kW (80 k). Nejsilnější benzínovou variantou je stokoňová šestnáctistovka. Spořiví řidiči se pravděpodobně přikloní k dieselu 1,4 l se systémem common-rail (50 kW/ 68 k).

Investicí k zamyšlení při koupi "dvojky" se jistě stane poloautomatická převodovka ASM, která umožňuje sekvenční řazení rychlostních převodů páčkami u volantu. Tato příplatková výbava bude ale k dispozici pouze u benzínové čtrnáctistovky a dieselu se stejným objemem.

Takto vypadal koncept, který jsme viděli na jarním ženevském autosalonu. Šlo zjevně o vývojový stupeň nové "dvojky", jejíž podoba je zobrazené studii velice blízká

V Zemi vycházejícího slunce ponese Mazda 2 tradiční slovní označení demio.

V Zemi vycházejícího slunce ponese Mazda 2 tradiční slovní označení demio. Na zobrazené fotografii je jeho sportovní verze.

Automobilka zatím podobu interiéru nové "dvojky" nezveřejnila. Lze ale očekávat, že bude shodná či velice podobná se vzhledem japonské verze demio.

Autor:



Nejčtenější



Další z rubriky

Kamufláž, která nefunguje: nálepky na SPZ proti radarům jsou vyhozené peníze

Facebookové stránky nabízejí polep na SPZ proti radaru, po osvícení bleskem...

Přelepte, posprejujte SPZ a zákon vás nedohoní. Internet je plný tipů, jak bez rizika zakrýt registrační značku, aby ji...

Plány Seatu: růst urychlí sportovní značka Cupra, nový Leon a SUV

Seat zakládá novou značku Cupra zaměřenou na sportovní modely.

Seat letos oficiálně představil svou novou sportovní značku Cupra. Ta nově bude vystupovat samostatně a bude přinášet...

Tesla opět nevyrábí. Musk spí v továrně ve spacáku, zradili ho roboti

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Výroba Tesly 3 opět stojí. Elon Musk věnuje všechen čas tomu, aby jeho automobilka na elektromobily konečně rozběhla...

Najdete na iDNES.cz