Odpad vzniklý při výrobě whisky lze využít pro výrobu paliva

Odpad vzniklý při výrobě whisky lze využít pro výrobu paliva | foto: Jan Bostik

Nové palivo do aut se bude vyrábět jako odpad z whisky

  • 12
Butylalkohol získaný výrobou z odpadních produktů vznikajících při výrobě oblíbené skotské whisky se může stát dalším zdrojem energie pro osobní automobily. Vědci z univerzity v Edinburgu ho chtějí přimíchávat do běžných paliv.

Vědci z Napier University ze skotského Edinburku chtějí začít vyrábět biopalivo z odpadu vznikajícího při výrobě whisky. Na technologii výroby butylalkoholu z mláta a výpalků, které vytékají z měděných destilačních kotlů, před časem získali patent. Teď chtějí založit firmu, která se o výrobu, prodej a distribuci tohoto paliva bude starat.

Butylalkohol lze v motorech používat neředěný. V praxi se ale bude palivo vyrobené z odpadů vznikajících při výrobě whisky používat jako příměs do běžného benzínu nebo nafty. Evropská unie totiž stále nehodlá ustoupit od svých požadavků na podíl biosložek v palivu.

Právě na tom chce tým z Napier University vydělávat. Využití paliva vyrobeného z odpadů je totiž daleko ekologičtější než výroba biopaliva třeba z obilovin nebo řepky. Butylalkohol z whisky odpadů zároveň sníží energetickou závislost na jednom druhu příměsi.