Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové Volvo S80: Najde si vaše srdce

  16:27aktualizováno  3. února 10:48
Po osmi letech výroby přelomové luxusní limuzíny S80, která ve své době přinesla několik významných technických inovací (první příčně uložený řadový šestiválec na světě) a vytvořila novou, vysoce úspěšnou stylistiku pro Volvo 21. století, přichází nástupce, který se představí za několik týdnů na ženevském autosalonu.

Design byl nejsilnější zbraní stávající „S-osmdesátky“; originální vrstvená záď zapůsobila mezi konzervativnější konkurencí jako zjevení a tento prvek byl uznán za natolik nosný, že se stal poznávacím znakem pro celé Volvo. Ostatně menší model S60 se stal prakticky klonem a od osmdesátky jej na první pohled rozezná pouze znalec.

Novinka se v názoru na proporce již posunula dále a nabízí o štíhlejší linie s extrémně vzad protaženým obrysem střechy a značně odsunutou zadní nápravou. Toto řešení kromě velkorysého rozvoru a všech výhod z toho plynoucích přináší i podobné oba převisy a z toho plynoucí neobvykle dynamické vzezření šelmy, odrážející se ke skoku.

Architektonické řešení, blížící se pojmu „cab forward“, je v Americe, kam bude podle plánu směřovat většina produkce, starou vestou, avšak na Evropana, zvyklého na zavalité teutonské limuzíny, působí originálně. Daleko palčivěji nyní působí i záď, opticky plošší a méně komplikovaná. Masivní nárazník úspěšně kamufluje ohromnou masu třetího prostoru karoserie a celý zadeček opticky zeštíhlel.

Více „coupé-like“ je nyní i obličej; silně ustupující nízké světlomety s výrazně vystouplou maskou se těší na rychlé obtékání vzduchu a nedávají najevo, že zahajují téměř pětimetrovou masu, které mnoho nechybí do dvou tun.

Interiér samozřejmě nabízí maximální luxus, ovšem s nádechem lehkosti, které se hlavním – zejména německým – konkurentům občas nedostává. Tvary jsou méně komplikované, avšak více zaměřené na vybraný vkus.

Dominantním prvkem bude opět „plovoucí“ středová konzola, integrující ovládání palubních systémů. Interiérové barvy, sladěné do měkkých, přírodních odstínů, ozdobí ty nejkvalitnější materiály. Samostatnou zmínku zaslouží výkonná audiosestava Premium Sound, obsahující reproduktory Dynaudio, 5x 130W zesilovač Alpine a Dolby Pro Logic II Surround.

Jako světovou premiéru ohlašuje Volvo nový bezpečnostní prvek, nazvaný Personal Car Communicator (PCC). Tato dvousměrně komunikující volitelná nadstavba bezdotykového přístupu Keyless Entry integruje do klíče, který nosí majitel stále u sebe, vzdálené upozornění, že vůz je odemčený a/nebo že se aktivoval alarm, obsahující senzor tlukotu srdce k bezpečnému rozlišení, že někdo vnikl do vozu.

Technika se podobně jako design vystříhala revolučních změn a zaměřila se na detailní vylepšování. Volvo tedy nadále vede šik nevelkého hloučku luxusních limuzín s předním pohonem a příčně uloženým motorem. Karoserie opět atakuje špičku v pasivní bezpečnosti a aplikuje mnoho patentovaných novinek v pevnostní konstrukci skeletu.

Aktivní podvozek „Four-C“ nabízí tři pracovní módy od komfortu po sportovní tuhost, standardem je nová generace ESP, spolupracující s degresivním posilovačem řízení. Nechybí aktivní tempomat a systém varování před nehodou, připravující systémy pasivní bezpečnosti do plné pohotovosti.

Motorová paleta pochází z části ze stávajících modelů, nechybí však jeden zcela nový agregát a také další významná premiéra – první osmiválec v produkční limuzíně Volvo.

D5 – pětiválec 2,4 l common-rail II se již osvědčil ve stávající S80. Jeho 136 kW (185 k) a zejména 400 Nm se stane důstojnou základní motorizací pro novou luxusní limuzínu.

T5 – zážehový pětiválec 2,5 l s nízkotlakým přeplňováním svých 147 kW (200 k) a 300 Nm také již nějakou dobu propůjčuje stávající S80; v nové generaci zahájí startovní nabídku benzinových jednotek.

R6 3,2 l – je zcela nový řadový šestiválec, nahrazující stávající dvousetkoňovou „dva-devítku“. Poskytuje 173 kW (238 k) a 320 Nm a vyznačuje se velice kompaktní konstrukcí; konstruktéři umístili rozvodový mechanismus přímo do bloku motoru a díky tomu je šestiválec užší, než současné pětiválce.

Vlajkovou loď vikingské flotily historicky poprvé pohání vidlicový osmiválec. Z XC90 převzatý, napříč uložený hliníkový agregát 4,4 l s plynule variabilním časováním sacích i výfukových ventilů a rozevřením válců 60º pohání všechna kola pomocí systému AWD s inteligentním rozdělováním hnací síly Instant Traction. 232 kW (315 koní) a 440 Nm maximálního kroutícího momentu se stará o jízdní výkony, odpovídající rychle stoupající prestiži značky, a čtyři katalyzátory zase o minimální úroveň emisí, jednu z nejlepších mezi světovými „vé-osmičkami“.

Vedení automobilky plánuje vyrábět 50 tisíc nových S80 ročně a umisťovat je kromě USA v největší míře v Německu, Španělsku, Švédsku, Velké Británii a Číně.

Nové Volvo S80

Nové Volvo S80

Nové Volvo S80

Nové Volvo S80

Nové Volvo S80

Nové Volvo S80

Autoři:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Hummer H1 se vrací, je pekelně drahý a výkonný

Hummer H1 Mil-Spec Automotive

Hummery se už dávno neprodávají, ekonomická krize je poslala do automobilového důchodu. Přesto můžete mít takřka...

Konec dieselů. Volvo S60 Made in USA už je mít nebude

Volvo S60 2018

Volvo v nové šedesátkové řadě nejprve představilo kombík, na sedan přišla řada za půl roku až se slavnostním otevřením...

T-Cross trénuje v přestrojení. Nejmenší VW možná poleze do terénu Škodě

Volkswagen T-Cross maskovaný prototyp

Volkswagen reaguje na neutuchající zájem o vozy SUV či crossovery a zahušťuje své portfolio takto stavěných aut....

Najdete na iDNES.cz