Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novela o povinném ručení: veteráni v ohrožení

aktualizováno 
Lednová novela zákona o pojištění vystrašila také sběratele historických motocyklů, v jejichž sbírkách bývá často řada neodhlášených strojů, uvádí České Motocyklové Noviny. Vyhráno nemáte, ani pokud si usmyslíte ze svého motorového miláčka veterána udělat.

Ilustrační foto | foto: Ondřej Littera

Platit povinné ručení je dané zákonem. Pokud na motorce nejezdíte celoročně, je řešením odevzdání dokladů do depozitu a uzavření sezonního povinného ručení. "I tak se částky mohou vyšplhat hodně vysoko a k tomu vyžadují nutnou návštěvu na přeplněném úřadě," uvádí specializovaný týdeník pro motorkáře.

Petr Hošťálek, který má vlastní motocyklové muzeum s třicítkou provozuschopných exponátů s platnými doklady, říká: "Doteď jsem to moc neřešil a povinné ručení si uzavřel jen na měsíce, kdy jsem potřeboval s motocyklem vyjet. To ale budu muset do konce roku napravit."

Řešením by bylo převedení motocyklů na veteránské (zelené) značky. Jenže to naše zákony neumožňují. "Pokud totiž chcete motocykl dostat na "zelené" značky, musíte ho nejdřív odhlásit z registru vozidel. A to je od roku 2004 možné jen s protokolem o ekologickém zlikvidování vozidla," uvádí České Motocyklové Noviny.

Je jasné, že po této "proceduře" už nemáte z čeho veterána udělat. "Pokud si myslíte, že tuto proceduru obejdete a necháte si jen vystavit protokol, tak věřte, že podle identifikačních čísel na rámu motocyklu by se určitě dala vyhledat shoda - tím si zaděláte akorát na problém," varují ČMN.

Černá, nebo zelená značka?

Karel Hanzelka, tiskový mluvčí ministerstva dopravy, vysvětluje, jak v takovém případě postupovat: "Veteránské vozidlo provozovat, a tedy mít nižší pojistné, lze i na klasických ´černých´ registračních značkách. Není nutná ´zelená´ registrační značka s ´V´. Vozidlo však musí mít příslušnou klubovou testaci."

Co to znamená v praxi? Motocykl odvezete do nějakého oficiálního veteran klubu a necháte si vystavit jeho testaci (samozřejmě pokud tomu stroj vyhovuje). S tímto dokladem pak navštívíte pojišťovnu, která vám - pokud takový produkt má v nabídce - může motocykl pojistit jako historické vozidlo a vy zaplatíte jen jednu dvanáctinu z plné ceny.

Redakce ČMN oslovila dvě pojišťovny, zda nabízí pojištění motocyklu, který nemá "zelené" registrační značky, ale je testován veteran klubem jako historické vozidlo.

"Výsledek skončil 1:1. Zatímco v prvním případě vůbec veterány nepojišťují, ve druhé pojišťovně nám potvrdili přesně slova ministerstva dopravy. Majitelé sbírek tedy mají šanci, jak ´zlegalizovat´ svoje exponáty."

"Pořád se ale jedná o zbytečně složitý způsob oproti jiným evropským zemím. V některých lze prostě uzavřít pojistku jen na ty měsíce, které potřebujete, přitom značku nemusíte odevzdávat do žádného depozitu," uvádí noviny.

Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Před 130 lety se v Krásné Lípě narodil otec nejdelších motocyklů světa

Čechie

Severočeský konstruktér a výrobce motocyklů Albin Hugo Liebisch, který se narodil 26. července 1888, byl podle...

Koncerty i jízda moto skvostů. Harley-Davidson oslaví v Praze 115. výročí

Příprava na oslavy 115. výročí Harley-Davidson v Praze

Během svátků 5. až 8. července přivítá Praha celosvětové oslavy 115. výročí Harley-Davidson, kam se sjede více než 60...

Bojí se zatáček a nerad brzdí. Přesto se na motorce chystá do Iráku

Igor Brezovar

Motorkáři se prý dělí na ty, kteří už spadli, a ty, co teprve spadnou. Je to takový iniciační rituál. A pak je tu ještě...

Najdete na iDNES.cz