Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prolezli jsme nový Mercedes S do detailu. Zatím jen zevnitř

Exkluzivně aktualizováno 
Nová generace nejluxusnějšího mercedesu se oficiálně představí až za sedm týdnů v Hamburku, ale už teď je jisté, že kvalitou dostojí svému znaku. Bude to hvězda. S předstihem jsme si totiž mohli v továrně v Sindelfingenu prohlédnout a osahat alespoň interiér. Bez fotoaparátů a pod přísným dohledem.

Klasickou kapličku přístrojů nahradí na palubní desce dva obří displeje. | foto: Mercedes

Království luxusu a moderních technologií, napadne mě, když vidím kokpit nového, zatím utajeného mercedesu. Nejvíc překvapí chybějící přístrojový štít. Místo něj je v horní části přístrojové desky jen jakýsi kšilt stínící obří LCD displeje. Ty jsou na přístrojové desce dva a oba mají shodnou úhlopříčku téměř 31 centimetrů a poměr stran 8:3.

Může se hodit

Zamilovali jste si auto značky Mercedes? Tak si ho kupte. Vybírejte na Automodul.cz/Mercedes.

Ten před řidičem nahrazuje klasické analogové budíky, zobrazuje tedy především ciferníky rychloměru a otáčkoměru a další provozní informace. Lze jej však přepnout i do jiných režimů, případně se přepíná sám ve chvíli, kdy chce upozornit na blížící se nebezpečí, které rozpozná armáda asistenčních systémů.

Pravý displej, umístěný téměř uprostřed, slouží k navigaci, orientaci v palubních systémech nebo jako klasický zobrazovač pro externí zdroje. Navíc je vybavený funkcí SPLIT VIEW, která umožňuje zobrazovat na jedné ploše dva rozdílné zdroje. Řidič tak na něm může sledovat například mapu navigace a spolujezdec třeba televizní vysílání.

Volant je menší než dřív. V Sindelfingenu ho obšívají ručně.

Volant je menší než dřív. V Sindelfingenu ho obšívají ručně.

Zajímavý je také nečekaně malý a navíc dvouramenný volant. Ten je samozřejmě multifunkční a ručně prošívaný.

Do důchodu z donucení

Nezdá se to, ale současné generaci s kódovým označením W221 táhne už na osmý rok. Nadčasový zevnějšek doplněný faceliftem v roce 2009 však působí i po letech aktuálně a na své konkurenty zatím největší mercedes neztrácí ani z hlediska techniky.

Pod kapotou

V motorovém prostoru se pravděpodobně objeví jen již známé pohonné jednotky, ale s optimalizovanými parametry a nižší spotřebou. Šestiválce 350 BlueTEC a 350 BlueEFFICIENCY, osmiválce 500 BlueEFFICIENCY a 63 AMG a dvanáctiválec 600. Vrchol nabídky bude bezpochyby tvořit dvanáctiválec 65 AMG, místo na opačném konci zaujme řadový čtyřválec 250 CDI BlueEFFICIENCY, který se do prodeje dostane asi později. V portfoliu bude i hybridní verze. Elektromotor bude pomáhat benzinovému šestiválci, ale v budoucnu nelze vyloučit ani kombinaci s dieselovou jednotkou.

Všechny pohonné jednotky budou zpočátku spojeny se sedmistupňovými automaty 7G-Tronic a AMG Speedshift, které následně doplní devítistupňové samočinné ústrojí. Kroutící moment bude standardně přenášen na zadní nápravu, u vybraných motorizací bude k mání i pohon všech kol, u mercedesů nazvaný 4Matic.

Že "esko" dokáže držet krok i s výrazně mladšími rivaly ostatně dokazují i prodejní statistiky, ty české nevyjímaje. Jenže "Sonderklasse", jak se velké a luxusní mercedesy od poloviny padesátých let označují, byly vždy synonymem automobilového pokroku a přehlídkou nejmodernějších technologií. A právě v tomto ohledu současná generace už nic tak výjimečného nenabízí.

Hlavně oblast elektroniky, která prošla za poslední dekádu obrovským vývojem, nutí výrobce k zásadní inovaci.

Ale stuttgartská automobilka má ještě jeden dobrý důvod ke generační výměně. Po ukončení výroby maybachu, kterému se za deset let nepodařilo proniknout mezi automobilovou smetánku, třída S znovu převezme roli vlajkové lodi koncernu.

Výrobce se nijak netají tím, že nová generace vznikne v několika verzích. Podle nejnovějších informací jich má být celkem šest. Kromě klasického sedanu a verzí "L" a "XL s různě prodlouženým rozvorem se do výroby určitě dostane i "jezevčíkovité" provedení Pullman s příčkou odděleným prostorem pro řidiče a posádku a těmi nejluxusnějšími prvky výbavy. Stále více se však spekuluje i o karosářské variantě kupé, která by ve výrobním programu nahradila model CL, a čtyřmístném kabrioletu s klasickou plátěnou střechou. Samozřejmostí je pancéřované provedení Guard pro vybrané verze.

Kino, pracovna, koncertní síň

Interiér je luxusní, příkladně zpracovaný a složený jen z jakostních materiálů, to je v této třídě povinností. Zajímavější je, jak se u Mercedesu popasovali se zasazením moderních technologií do luxusního obalu.

Nová generace Mercedesu S tak nabídne hlavně výtečnou konektivitu, o kterou se dnešní zákazníci zajímají často víc než o techniku pod kapotou. Audiosystém si poradí s přehráváním různých hudebních i videoformátů z velkého množství zdrojů. Externí zařízení lze připojit prostřednictvím dvou USB portů, pomocí Bluetooth nebo wi-fi, nechybí ani slot pro paměťové karty. Součástí zábavního centra je i měnič na pět DVD disků a integrovaný pevný disk. Přes hotspot vytvořený na telefonu lze samozřejmě přehrávat i audio/video z on-line zdrojů.

Většina palubních systémů půjde obsluhovat i bezdrátově prostřednictvím příplatkového ovladače, který slouží i jako mobilní telefon, případně pomocí chytrého telefonu s nainstalovanou ovládací aplikací.

Nový Mercedes třídy S dostane do seznamu příplatkové výbavy i speciální

Nový Mercedes třídy S dostane do seznamu příplatkové výbavy i speciální komfortní zadní sedačky, které budou polohovatelné, chybět nebude ani opěrka pro nohy.

Do druhé řady sedadel půjde navíc pořídit dvojici LCD monitorů s rozměrem 26 centimetrů a poměrem stran 16:9, nikoliv však do opěrek hlavy předních sedadel, jako tomu bylo dosud. Mimo jiné i proto, že by se tam tak velké displeje nevešly. Obrazovka vystupující ze zad sedadel je asi vhodnější volbou, protože se dá předpokládat, že automobilka bude mít v záloze i samostatné držáky, do kterých půjdou upevnit třeba nejběžnější verze tabletů.

Pro audiofily

O kvalitách audiosystému jsme se přesvědčili na vlastní uši. Nic podobného nelze v současných automobilech zažít. Konkurenci předčí ne hudebním výkonem nebo počtem reproduktorů, ale kvalitou reprodukce. Burmester vyniká nejen nepopsatelnou čistotou a detailností reprodukce, ale i přesnou lokalizací hudebních nástrojů a skvěle navozeným prostorem ve 3D módu. Navíc se obdivuhodně vypořádá se všemi hudebními žánry, což není běžné ani u statisícových pokojových sestav.

Díky FrontBass systému, který využívá prostor za přepážkou mezi kabinou a motorem jako ozvučnici, nemá reprodukce ani v nejnižších kmitočtech žádný problém s rezonancí. Basová složka je naprosto čistá a nezkreslená i při hlasitostech, které už budou pro většinu uživatelů nesnesitelné.

Třešničkou na dortu bude ozvučení. Jako partnera pro výjimečné hudební zážitky si automobilka tentokrát vybrala berlínskou firmu Burmester, jejíchž špičkových komponentů a zkušeností už využívá například automobilka Porsche. Ostatně výrobky z dílny Dietera Burmestera jsou velmi ceněné i mezi náročnými audiofily. V nejvyšší konfiguraci zvukoví odborníci do interiéru nainstalovali 24 reproduktorů s hudebním výkonem 1 540 W (jen pro ilustraci, podobný výkon mívaly kdysi motory nejjednodušších skútrů).

Konstruktéři si velmi pohráli také s osvětlením, a vlastně není divu. Moderní diodové zdroje totiž skýtají neuvěřitelné možnosti. Ambientní osvětlení se táhne celým interiérem, podtrhuje luxus a vytváří příjemnou atmosféru. Vybírat lze mezi sedmi barvami v několika stupních intenzity. Za příplatek bude podle všeho i skleněná střecha Magic Sky Control s regulovatelnou průhledností.

To jinde neuvidíte

Premiéru v novém "esku" slaví také airbagy integrované v zadních bezpečnostních pásech nebo speciální bezpečnostní vak, který zabraňuje podklouznutí osoby sedící v "relaxační poloze" na pravém zadním sedadle. Třída S bude zároveň prvním sériově vyráběným autem, které se obejde bez žárovek. Veškeré osvětlení uvnitř i vně je založeno na diodových zdrojích.

Hlavní zbraní nového "eska" bude samozřejmě cestovní komfort. O jízdu jako v bavlnce se postará vzduchové odpružení AirMatic nebo příplatkový aktivní hydraulický podvozek ABC (Active Body Control). Ten teď k detekci povrchu vozovky bude kromě čidel využívat i kamery, které sledují prostor před vozidlem, což mu umožní rychleji a efektivněji reagovat na jízdní situaci.

Velkou pozornost konstruktéři věnovali také izolaci posádky od vnějších vlivů. Akustickou pohodu na palubě nové generace pomáhají zlepšit speciální úpravy: jednodílná izolační vana na podlaze, masivní kapotování podvozku, optimalizovaná aerodynamika nebo vyztužení částí karoserie, které byly zdrojem parazitních zvuků.

O teplotní komfort se postará sofistikovaný systém vyhřívání, ventilace a klimatizace, který kromě obvyklé úlohy plní i funkci ionizátoru a osvěžovače vzduchu. Podle nastavené intenzity se ze skleněného flakonu ve schránce před spolujezdcem plní kabina jednou ze čtyř vůní. Za pozornost stojí i komfortní vyhřívání. To kromě sedadel a volantu nově zahrnuje i loketní opěrky a dveřní panely.

V novém mercedesu bude i masérka, schovaná bude v sedadlech. Stačí jen vyvolat

V novém mercedesu bude i masérka, schovaná bude v sedadlech. Stačí jen vyvolat funkci na palubním rozhraní.

Mercedes nešetřil ani na luxusních prvcích výbavy. O maximální pohodlí posádky se budou starat třeba sedačky s funkcí masáže lávovými kameny, na kterých automobilka spolupracovala s psychology a fyzioterapeuty. Systém pracuje na principu čtrnácti vyhřívaných nafukovacích vaků, které masírují těla pasažérů v při sezení nejvíce exponovaných částech těla. Vybírat lze ze šesti programů. Na vlastní záda jsme vyzkoušeli, že tento způsob masáže je nesrovnatelně lepší oproti tomu, co nabízejí konvenční systémy se servomotory.

Fotogalerie

V seznamu příplatkových prvků samozřejmě nebude chybět ani box s funkcí ohřívaní a chlazení, který je ve čtyřmístné konfiguraci interiéru zasazený mezi zadní sedačky.

Umírněný pokrok

Utajený zůstává tedy hlavně vzhled nové třídy S. Segment prestižních limuzín nenabízí příliš prostoru pro tvořivost, nějakou zásadní revoluci tedy ani čekat nemůžeme. Něco z kabátu "eska" jsme přeci jen na unikátní prezentaci pro vybraná média zahlédli. Jen očima, fotoaparáty musely zůstat na vrátnici.

Zamaskovaná trojice vozů naznačila hlavní kontury. Ještě víc naznačily poměrně detailní animace vozu v palubním infontaimentu.
 
Na přídi bude hlavní dominantou velká, chromem bohatě zdobená maska s podstatně propracovanějšími detaily, než nabízejí všechny současné modely značky. Pro vybrané trhy (USA a Asie) bude údajně k dispozici ještě majestátnější "gril", který má zasahovat až do spodních partií nárazníku. Světlomety jsou v porovnání s předchůdcem co do velikosti skromnější díky použití diod. Stejný zdroj světla využívají i dva pásky pro denní svícení zasazené do spodní části nárazníku.

Všechno vnější i vnitřní osvětlení nového Mercedesu S obstarávají LED diody.

Všechno vnější i vnitřní osvětlení nového Mercedesu S obstarávají LED diody.

Asi nejvíce změn lze vypozorovat z bočního pohledu. Svalnaté blatníky, kterými je nyní Mercedes S specifický, už na novince nenajdete, stejně jako dopředu se svažující linie oken. Od předních blatníků přes oba páry bočních dveří se naopak nově táhne dvojice výrazných horizontálních linek podobných těm, jaké jsou už k vidění například na druhé generaci modelu CLS. Ty opticky odlehčují velké neprosklené plochy dveří a rýsují zadní partie vozu.

Zadní část je opět o něco splývavější a svým vzhledem nezapře jistou podobnost s maybachem. Na víku kufru, které už nevyčnívá nad blatníky jako u předchůdce, je decentní odtoková hrana, která spolu s tenkou chromovou lištou záď opticky zjemňuje. Vybrání kolem registrační značky kopíruje tvar víka zavazadlového prostoru a je podobné přední pětiúhelníkové masce. Zadní světlomety jsou v porovnání se současnou generací menší, výrazně oblejší a mají podobnou grafiku jako inovovaný model GLK.

Bezpečí na druhou

Na bezpečnost posádky bude dohlížet spousta elektronických systémů, které ve Stuttgartu zabalili do balíčku s názvem Magic Drive.

Active Lane Keeping Assist
Vylepšený systém udržení v jízdním pruhu teď umí zasáhnout i ve chvíli, kdy řidič neúmyslně překročí i podélnou přerušovanou čáru. Systém je nejen schopen rozpoznat kritické situace, jako jsou předjíždění vozidel, paralelní provoz a parkování, ale také může efektivně reagovat na protijedoucí vozidla. V případě nebezpečí srážky informuje řidiče vibracemi do volantu a zároveň dokáže aktivovat jednostranné brzdění přes ESP, aby zamezil srážce.

Active Blind Spot Assist
Aktivní radarový systém, který při změně jízdního pruhu informuje o nebezpečí v mrtvém úhlu. Pokud systém zjistí, že řidič varování ignoruje a nebezpečně se přiblíží k sousednímu vozidlu, automaticky zasáhne použitím brzd na opačné straně, aby omezil vybočení a odvrátil kolizi.

BAS PLUS and PRE-SAFE Brake
Systém zabraňující střetům s chodci je součástí brzdových asistentů. Pokud při porovnání dat ze stereo kamery a radarových senzorů vyhodnotí riziko střetu s chodcem, upozorní řidiče vizuálním i optickým signálem. Pokud na varování nereaguje nebo sešlápne brzdový pedál příliš slabě, aktivuje se brzdový asistent (BAS PLUS), který automaticky zvýší brzdný tlak pro efektivní nouzové brzdění. Systém je aktivní do rychlosti 72 km/h, přičemž je schopný odvrátit střet s chodcem při počáteční rychlosti až 50 km/h.

PRE-SAFE Impulse
Systém pro zmírnění následků havárie v případě, že už je nevyhnutelná. Pokud z kamerových radarových a senzorových dat systém vyhodnotí, že už nelze odvrátit kolizi, uvede bezpečnostní prvky do nejvyšší pohotovosti a připraví posádku na kolizi tím, že napne bezpečnostní pásy a přitáhne pasažéry více do sedadel.

PRE-SAFE PLUS
Rozšiřuje ochranu cestujících při bezprostředním nárazu zezadu. Pokud radarový snímač na zádi odhalí nebezpečí, upozorní řidiče vzadu jedoucího vozu aktivací výstražných světel s vyšší frekvencí blikání a zároveň učiní preventivní kroky k ochraně atakované posádky. U vozu stojícího na konci kolony například aktivuje brzdy, aby se snížila možnost následných kolizí.

Cross Traffic Assist
Systém pro předvídaní nebezpečných situací z bočního směru (například na křižovatkách). Pokud při porovnání dat z kamery a senzorů systému vyhodnotí riziko srážky, upozorní vizuálně a akusticky řidiče k zahájení nouzového brzdění. Pokud na varování reaguje váhavě, nebo sešlápne brzdový pedál příliš slabě, aktivuje se brzdový asistent, který automaticky zvýší brzdný tlak pro případné efektivní nouzové brzdění. Systém je aktivní do rychlosti 72 km/h.

DISTRONIC PLUS
Adaptivní tempomat, který je navržený tak, aby automaticky udržoval bezpečnou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla, a to až do úplného zastavení. Systém je aktivní v rychlostech 0-200 km/h. Ve spolupráci s posilovačem řízení umí udržovat nejen patřičnou vzdálenost, ale nově i směr. Při menších rychlostech je navíc schopný udržovat směr i v místech bez vyznačených jízdních pruhů kopírováním stopy vpředu jedoucího vozu.

Night View Assist PLUS
Sytém složený z infračervených světel, infrakamery a termokamery, upozorňující na chodce a zvířata ve směru jízdy. Před hrozícím nebezpečím varuje řidiče na velkém displeji na přístrojové desce. Chodci a zvířata jsou na něm navíc speciálně barevně vyznačeni. O možném nebezpečí dá zároveň vědět blikáním světlometů do inkriminovaných míst, a oboustranně tak upozorňuje na hrozící nebezpečí.

Active seat-belt buckle
Aktivní spony mají zajistit vyšší účinnost bezpečnostních pásů a snížit riziko poranění v pánevní a hrudní oblasti. V případě nárazu se pomocí elektromotoru přitáhne spodní část pásu, který pak lépe udrží těla pasažérů v podélném i příčném směru. Ve spojení se systémem PRE-SAFE Impulse naopak dokáže efektivně uvolňovat tlak, který by mohl zapříčinit poranění důležitých orgánů.

Parking Assist
Systém, který je schopný automaticky zaparkovat vozidlo v podélném i příčném směru.

Nejčtenější

Projeli jsme s harvestorem na kácení stromů
VIDEO: Prozkoumali jsme monstrum, co kácí stromy jako párátka

Strom pokácí, odvětví a naporcuje. Říká se mu harvestor a vypadá jak stroj, který sem přivezli mimozemšťané. Monstrum, které stromy poráží jako párátka, jsme...  celý článek

Některé motory vypouštějí zplodiny skoro jako celá továrna
VIDEO: Měřili jsme jedy ve vzduchu. V tunelu zapněte vnitřní cirkulaci

Dražší auta to dělají automaticky, u těch obyčejnějších se vyplatí na to myslet: když vjíždíte do tunelu, přepněte ventilaci v autě na vnitřní cirkulaci. Jinak...  celý článek

BMW X3
BMW X3 má v nové generaci hranaté mlhovky a šestiválec s turbem

Po obvyklých sedmi letech BMW mění model X3 za novou generaci. V řadě mnichovských SUV, která brzy pokryje kompletní spektrum od X1 do X7, má důležitou pozici...  celý článek

Továrna Nokian ve Vševovolžsku
Jak se peče pneumatika? Známe recept, ale ingredience jsou tajné

Recept na tuto specialitu obsahuje kolem čtyřiceti ingrediencí a je přísně tajný. Peče se při 120 °C a celá výroba trvá 84 hodin. Výsledek se ovšem jíst nedá....  celý článek

BMW Group představila ve Frankfurtu BMW i Vision Dynamics - slibuje nový...
Nové BMW na baterky půjde proti tesle, má ujet 600 kilometrů

Podznačka elektromobilů „i“ u mnichovské značky se už nějakou dobu nedočkala nového příspěvku. BMW na něm ale teď usilovně pracuje, příští model, který bude...  celý článek

Další z rubriky

Jaguar E-Pace
E-Pace je nejmenší jaguar pro masy. Zas to zkouší s pohonem předních kol

Tradiční britská značka se mění. Většinu její nabídky sice stále tvoří sportovní sedany, ale v počtu prodaných aut brzy získají převahu SUV. Stačit bude, když...  celý článek

Kia Proceed
OBRAZEM: Nejparádnější studii autosalonu postavili přímo ve Frankfurtu

Frankfurt nad Mohanem (od zpravodaje iDNES.cz) Studie jsou kořením autosalonů, bez nich by to nebylo ono. Designéři se při nich mohou rozmáchnout a popustit uzdu fantazii. Často tak také naznačují, jakým...  celý článek

BMW Concept X7 iPerformance
BMW chce být luxusní, pro řady X7 a 8 zakládá novou divizi

Frankfurt nad Mohanem (od zpravodaje iDNES.cz) Mnichovská automobilka si pro autosalon ve Frankfurtu nachystala překvapivé odhalení. Chce lépe cílit na náročné zákazníky, proto přichází s novou značkou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.