Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový opel bude číst značky za vás

aktualizováno 
V novém chystaném Opelu insignia už se nemůžete vymlouvat na to, že jste značku přehlédli. Kamera, kterou si v Rüsselheimu pojmenovali "Opel eye" neboli "Oko opelu", přečte značku a ozve se, když bude vaše noha na plynu moc těžká.

Opel Eye pro Opel Insignia | foto: Opel

Systém se představí s uvedením nástupce vectry začátkem příštího roku. Časem bude i ve výbavách ostatních opelů.

Kamera pomáhá řidiči hned dvěma způsoby. Díky funkci "Traffic Sign Recognition" rozeznává dopravní značky omezení rychlosti a zákazu předjíždění. Značky se zobrazují na displeji na přístrojovce. Druhá funkce "Lane Departure Warning" upozorní řidiče na nechtěné vybočení z jeho jízdního pruhu v případě ztráty pozornosti. Stejný systém známe třeba z nové Hondy Accord nebo VW Passat CC.

"Náš systém zprostředkuje řidiči důležité informace, ale nezasahuje do řízení vozu," upozorňuje Hans Demant, šéf Opelu.

"Opel eye" je vlastně širokoúhlá kamera s vysokým rozlišením, umístěná u vnitřního zpětného zrcátka. Ta rozeznává dopravní značky a označení jízdních pruhů. Není o moc větší než mobilní telefon, dokáže ale snímat rychlostí 30 obrázků za sekundu. Elektronika tyto snímky filtruje a čte.

popisek NEPŘEHLÉDNĚTE
NOVÝ OPEL INSIGNIA  

Systém rozeznávání dopravních značek dokáže "číst" značky omezení rychlosti a zakazující předjíždění a umí rovněž avizovat ukončení úseku s omezenou rychlostí. V závislosti na světelných podmínkách systém začíná rozeznávat značky ze vzdálenosti 100 metrů.

Proces se začíná zaostřením na kruhový předmět, potom identifikuje čísla v jeho vnitřní ploše pomocí programu porovnávání obrysů. Pokud realita odpovídá obrazu dopravní značky uloženému v řídicím procesoru vozu, zobrazí se značka na přístrojovém panelu.

Systém vždy zobrazuje tu nejdůležitější informaci pro bezpečnou jízdu, filtruje se tak množství značek, jejichž počet by mohl řidiče zahltit. Jestliže systém rozezná dvě značky těsně za sebou, potom například značka označující zákaz předjíždění dostane přednost před omezením rychlosti.

Symbol upozornění se zobrazí během několika sekund uprostřed přístrojového štítu mezi hlavními kruhovými přístroji. Symbol si navíc řidič může kdykoli sám vyvolat z paměti systému stlačením ovladače na volantu.

Procesory dokážou rozeznávat dopravní značky, protože naprostá většina z nich je navržena jednotně podle Vídeňské konvence o dopravních značkách a signálech. Od roku 1968 tato dohoda standardizuje dopravní značky ve více než 80 zemích světa.

"Během prací na systému jsme zvýšili schopnosti zařízení na úctyhodnou úroveň. Například na německých dálnicích jsou někdy rozdílné nejvyšší dovolené rychlosti v jednotlivých pruzích. Systém "Opel eye" je schopný vždy registrovat relevantní údaj pro ten který pruh," říká Christoph Schmidt z vývojového centra GM, které se zabývá elektronikou.

Kamera kontroluje i to, zda řidič jede na dálnici bezpečně ve zvoleném jízdním pruhu. Zařízení tak pomáhá zabránit nebezpečným situacím, například pokud řidič za volantem usne. Pokud je systém aktivovaný, upozorňuje řidiče zvukovým znamením a blikáním signálu na přístrojovém panelu.

Opel Eye pro Opel Insignia

"Automobil, který dokáže vidět a dopředu varovat řidiče před možným nebezpečím, je dalším důležitým krokem naší dlouhodobé strategie prevence dopravních nehod," říká šéf Opelu Hans Demant. GM Europe v současné době pracuje na vývoji systémů komunikace mezi automobily V2V (Vehicle-to-Vehicle), kdy si vozy navzájem vyměňují údaje o poloze, rychlosti apod. Více o projektu V2V si přečtěte zde

Díky tomu mohou být řidiči už dopředu varováni, jaký vůz se nachází v mrtvém úhlu zrcátek, že jiný řidič zastavil na velmi těžce přehledném místě nebo že další vůz právě vjíždí do té samé křižovatky. Pilotní projekt se právě realizuje v německém spolkovém státu Hessensko ve spolupráci s tamní vládou.

Autor:Nejčtenější

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....

Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Motofotka týdne: Na dvou kolech se na pokryteckou korektnost nehraje

Krásky Motosalonu 2018

Na jarním motocyklovém veletrhu v Brně se zatím vliv současné opatrnické nálady neprojevil a mezi naleštěnými motorkami...

Nevěří Bosch elektromobilům? Zrušil investici do výroby baterií

Opel Ampera-e

Německý dodavatel autodílů chtěl investovat dvacet miliard eur a sliboval kompaktní 50kWh akumulátor. Teď svoje plány...

Další z rubriky

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

Lexus UX má nepřehlédnutelný design, nezvyklé motory a nepije naftu

Lexus UX

Automobilka Lexus představila na autosalonu v Ženevě své sériové kompaktní SUV, které jí má pomoci získat doslova davy...

Legendární Toyota Supra se vrací. Bude zas rychlá a zběsilá

Toyota GR Supra Racing

Sportovní kupé Toyota Supra se vrací. To je jisté už nějakou dobu, na autosalonu v Ženevě jsme se ovšem dočkali...

Najdete na iDNES.cz