Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový plyn v autech lidi neláká

  12:34aktualizováno  12:34
Auta na zemní plyn jsou výhodná, ale síť plnicích stanic řídká. Nejvíce je používají plynárenské firmy.

Ilustrační foto | foto: Fiat

Zemní plyn je výrazně levnější než benzin a nafta, neplatí se z něj spotřební daň a auta, která na něj jezdí, jsou osvobozena od silniční daně. Přesto se loni prodalo v Česku jen 196 nových osobních a užitkových vozů poháněných stlačeným zemním plynem s označením CNG. Jejich celkový počet na českých silnicích se pohybuje kolem tisíce. Až na výjimky pohání plyn podnikové flotily velkých firem.

Rozdíl LPG v. CNG

Zkapalněný ropný plyn (LPG) je vedlejším produktem při zpracování ropy a jde o novější označení pro směs propan-butan. Stlačený zemní plyn (CNG) je přírodní a je používán prakticky výhradně jako alternativní palivo do vozů. Využít lze jako náhražka jak k benzinu, tak k naftě.

"Individuální prodej soukromému zákazníkovi si snad ani nepamatuji. Většinou CNG auta kupují firmy spojené s plynárenstvím," konstatoval Jaromír Heřmanský z českého zastoupení značky Fiat.

Auto poháněné zemním plynem funguje podobně jako rozšířené vozy poháněné "konkurenčním" ropným plynem (LPG). Má menší nádrž na benzin a plynové nádrže umístěné většinou pod podlahou kabiny.

Automobilky nabízejí "plynové" verze zejména do užitkových modelů nebo velkoprostorových osobních vozů. Například Mercedes zákazníkům prodá s plynovým pohonem i luxusní model E200. "Chtějí je například majitelé dopravních společností, které mají vlastní plnicí stanici pro nákladní nebo autobusovou dopravu,"popisuje Jiří Šubrt z českého zastoupení značky Mercedes-Benz.

Čerpací stanice chybějí

Proč si auta s levným pohonem nekupují běžní zákazníci? Čerpacích stanic je minimum. Letos se jejich počet sice takřka zdvojnásobí, ale stále jich bude jen kolem třicítky v celé zemi. Na části z nich navíc nemůže zaplatit zákazník hotově, ale musí mít uzavřenou smlouvu s plynárenskou společností. To se však mění.

Čerpací stanice CNG v ČR (únor 2009)

"Na jedenácti ze čtrnácti plnicích stanic otevíraných v roce 2009 bude možné platit hotově," vypočítala Markéta Schahuberová z České plynárenské unie. A poprvé už nebude nutné zajíždět pro pohonné hmoty do areálů uprostřed měst. První plnicí stanice totiž vznikne i na dálnici D1 u Humpolce.

Dalším důvodem bránícím většímu rozšíření je i vyšší cena aut na zemní plyn. Ekologický pohon je oproti benzinovému přibližně o deset procent dražší. Ve srovnání s naftovými motorizacemi se však cena příliš neliší.

Přestože počty prodaných aut na stlačený zemní plyn i množství spotřebovaného plynu stoupají ročně o desítky procent, nejrozšířenějším alternativním palivem v České republice je stále ropný plyn - LPG.

Přestavba na něj přitom není jen záležitostí starších aut, například Subaru nabízí LPG pohon do nových vozů. A počet takto upravených prodaných vozů této okrajové značky se vyrovná dvěma třetinám všech prodaných aut na zemní plyn. "Loni jsme prodali 133 aut s LPG, což představuje 12 procent našich prodejů," potvrdil technický ředitel Subaru ČR Jan Svoboda.

A například Fiat začne letos do České republiky dovážet své modely poháněné propan-butanem, přestože zde už prodává CNG vozy. "Ve srovnání s CNG čekáme podstatně vyšší prodeje. Tradice LPG pohonu je u nás mnohem bohatší, přestože v Itálii je to naopak," vysvětlil Heřmanský. Doplnit propan-butan lze nyní asi u osmi set čerpacích stanic.

Prodej aut s CNG
Osobní auta 67
Lehké už. vozy 129
Pozn.: údaje za rok 2008
Pramen: Svaz dovozců automobilů
Objem prodaného zemního plynu
2006 3,5 mil. m3
2007 4,9 mil. m3
2008 6,6 mil. m3
Pozn. Včetně neveřejných stanic - tzn. firemní, autobusové apod.
Pramen: Česká plynárenská unieNejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Nejlepší auto na světě: nemá střechu a 170 koní pohání zadní kola

Alfa Romeo Spider 2000 vs. Abarth 124 Spider

Každý, kdo se v něm svezl, věděl, že ho nutně potřebuje. Abarth 124 Spider nás uklidnil, že jsou ještě k mání normální...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Další z rubriky

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Tajemství automobilek v ohrožení: v Kanadě unikly plány jejich továren

Ilustrační snímek

Bezpečnostní expert objevil na nezabezpečeném serveru 157 GB citlivých dat. Byly mezi nimi i plány výrobních závodů...

Vědci varují: vibrace auta vás mohou za volantem uspat

Řidič za volantem usnul a havaroval. Neprobudil ho ani sedmiletý syn.

Výzkum melbournské univerzity RMIT ukazuje, že přirozené vibrace vozu mohou řidiče uspat již za 15 minut.

Najdete na iDNES.cz