Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový silniční zákon: Policisté nevědí, jak podle něj pracovat

  11:29aktualizováno  11:29
Už za necelé tři týdny začne na českých silnicích platit nový zákon. Řidiči budou za přestupky dostávat trestné body. Úředníci severočeských měst se ale obávají, zda zákon vůbec bude fungovat. Stěžují si, že dosud nedostali potřebné vybavení.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Monika TomáškováMF DNES

Na bodový systém chybí technika
Za osmnáct dní začnou platit nová, přísnější pravidla pro řidiče. Na severu Čech ale zatím není jisté, jestli nový systém, při kterém se řidičům za přestupky budou udělovat trestné body, bude vůbec fungovat. Policisté ani úředníci na pověřených radnicích dosud nejsou vybaveni potřebnými počítači. Vázne také školení úředníků.

"Počítačové vybavení, které budeme od prvního července potřebovat, jsme zatím nedostali. Na náš účet nepřišly zatím ani slíbené peníze a komunikace s ministerstvem dopravy v tomto ohledu, mírně řečeno, vázne,“ říká tajemník teplického magistrátu Marek Fujdiak.

Nový systém by měl fungovat tak, že policista nahlásí přestupek úředníkovi na radnici pověřené obce a ten připíše trestné body ke jménu řidiče. Pokud řidič nasbírá dvanáct bodů, okamžitě přichází o řidičský průkaz.

Policisté nevědí, jak podle nového zákona pracovat
Těžkou hlavu mají z chystaného bodového systému i dopravní policisté. Stále nevědí, jakým způsobem budou o bodech informovat úřady. I jim totiž dosud chybí vybavení.

"Mělo by se to dělat systémem vysílaček a notebooků. Něco podobného, jako když dnes lustrujeme, zda má řidič oprávnění jezdit a zda auto je registrované. Jenže na to dosud nemáme techniku,“ uvedl šéf severočeské dopravní policie Ušák.

Pokud od 1. července nebudou moci policisté posílat úředníkům oznámení o přestupcích e-mailem, budou to zřejmě dělat běžnou poštou. Tím by se ale celý systém mohl značně zpomalit.

Vláda minulý týden rozhodla, že na nákup nezbytných počítačů a přijetí nových úředníků pošle úřadům 100 milionů korun. Otázkou ovšem stále zůstává, jestli tyto peníze budou stačit.

"My bychom měli dostat 775 tisíc korun, což nepokryje ani platy těch úředníků, které jsme kvůli této agendě museli přijmout. Zatím to vypadá tak, že nám stát přidal povinnosti, ale neposkytl nám k tomu ani potřebné zázemí, ani peníze,“ stěžuje si Fujdiak.

Ministerstvo dopravy obce ujišťuje, že přípravy na bodový systém se zvládnou včas. Na některých úřadech ale kvůli tomu panuje nejistota. A i tam, kde jsou úředníci na bodový systém připravení, si stěžují, že jim vláda vůbec nepomáhá.

"S odřenýma ušima zvládneme všechno, co s novým zákonem souvisí, protože si neumím představit, že bychom nevykonávali agendu, kterou nám zákon ukládá. Musím však říct, že všechno zvládáme vlastními silami. Kdybychom měli čekat, až stát splní své sliby a pošle nám peníze či počítače, tak nebude fungovat nic,“ uvedl tajemník ústeckého magistrátu Milan Zemaník.

Tajemníci úřadů v pověřených městech v severních Čechách již delší dobu upozorňují na nepřipravenost a špatnou informovanost o novém zákoně. Nejvíce jim vadí, že s nimi pracovníci ministerstva dopravy, které má přechod na bodový systém ve své kompetenci, vůbec nekomunikují. Prostřednictvím ředitelky krajského úřadu proto žádali ministerstvo, aby do kraje poslalo odborníka, který by úředníkům při přechodu na nový systém pomohl.

"Dopis jsem posílala zhruba před měsícem. Až za tři týdny jsem dostala odpověď, že přípravy na nový systém probíhají podle plánu, a proto není nic z toho, o co jsme žádali, nutné,“ uvedla ředitelka krajského úřadu v Ústí nad Labem Lydie Šťastná.

Budou úředníci stačit?
Radnice již začaly kvůli bodovému systému přijímat nové úředníky. Také v této oblasti ale není jisté, jestli jejich počet bude na všechno stačit. Nikdo totiž nedokáže předpovědět, kolik přestupků opravdu řidiči po zpřísnění pravidel nasbírají.

Dalším problémem je, že úředníci vyčlenění na zpracovávání dopravních přestupků si práci se speciálním počítačovým programem nemohou vyzkoušet předem, a budou se to tedy učit takzvaně za pochodu.

"Zajistili jsme sice školení, ale protože stále nemáme potřebné vybavení, mohli naši lidé zhlédnout jen jakousi prezentaci a nemohli si zkusit s tím novým systému pracovat,“ říká Fujdiak.

"Školení navíc neprovádí samo ministerstvo dopravy, ale najalo si na to firmu. Její pracovníci jsou sice technicky velmi zdatní, ale nedokážou odpovědět na odborné, legislativně právní dotazy,“ dodala Šťastná.

Školením už řadu měsíců procházejí i policisté. Ti se musí s novým silničním zákonem seznámit a musí vědět, kolik bodů následuje za konkrétní přestupek. Jenže všichni policisté se ještě nestihli s novým systémem seznámit, někteří jsou nemocní, jiní na dovolené.

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Autofotka týdne: První auťák má ve třech letech, jezdí s ním Newcastlem

Brit Keith Mitchell vyrobil pro svého tříletého syna funkční elektrickou...

Keith Mitchell z britského Newcastlu je otec roku: svému tříletému synovi Oscarovi postavil k narozeninám dokonalou...

Dávejte pozor, kde parkujete. Suchá tráva se může snadno vznítit

A Volkswagen Beetle scorched by a wildfire called the Carr Fire rests at a...

Louky a pole, které se v horkých suchých letních dnech využívají jako parkoviště při velkých akcích, se mohou za...

Volkswagen stahuje 700 000 Tiguanů a Touranů, mohou totiž začít hořet

Volkswagen Tiguan

Německá automobilka Volkswagen celosvětově stahuje k opravě na 700 000 vozů současné generace modelů Tiguan a Touran...

Najdete na iDNES.cz