Rodinné příslušníky za nesprávné parkování udávat nemusíte.

Rodinné příslušníky za nesprávné parkování udávat nemusíte. | foto: Profimedia.cz

Nový silniční zákon: Rodinu udávat nemusíte

  • 391
"Vlastník auta nebo jeho provozovatel bude muset sdělit, kdo řídil jeho vůz v době spáchání přestupku," všeobecně prezentovaný výklad nového zákona o provozu na silničních komunikacích, který začne platit prvního července, straší řidiče. Toto vysvětlení ovšem není přesné. Rodinné příslušníky za nesprávné parkování udávat nemusíte.

Zákonodárci chtěli zabránit stávající praxi, kdy vlastníci automobilů na policejní stanici při předvolání k podání vysvětlení za špatné parkování případně rychlou jízdu, odmítají odhalit identitu řidiče. "Podle stávající právní úpravy musí policie prokázat, že jste s autem jel právě vy," říká Jan Černý z právní kanceláře Černý-Raupachová.
 
Odstavec 3 paragrafu 10 nového zákona proto říká: "Provozovatel vozidla a osoba, které provozovatel svěřil vozidlo, s výjimkou, kdy provozovatelem vozidla je zpravodajská služba, jsou povinni na výzvu policie, krajského úřadu nebo obecního úřadu obce s rozšířenou působností sdělit skutečnosti potřebné k určení totožnosti řidiče vozidla podezřelého z porušení ustanovení tohoto zákona; tímto ustanovením není dotčeno ustanovení zvláštního právního předpisu."
 
A právě poslední věta dává možnost záměrům zákona vyklouznout.
 
Zvláštním právním předpisem se v tomto případě rozumí zákon o přestupcích č. 200/1990 Sb. kde se v paragrafu 60 píše: "Každý je povinen podat správním orgánům nezbytné vysvětlení k prověření došlého oznámení o přestupku; podání vysvětlení může být odepřeno, jestliže by takovým osobám nebo osobám blízkým hrozilo nebezpečí postihu za přestupek, popřípadě za trestný čin..."
 
Podle odstavce 4 paragrafu 68 téhož zákona je osobou blízkou příbuzný v pokolení přímém, osvojitel, osvojenec, sourozenec a manžel.
 
Nutno dodat, že toto právo vychází z listiny základních práv a svobod, kterou musí silniční zákon samozřejmě respektovat.
 
Nový zákon tedy v tomto ohledu velké změny nepřinesl. Jan Černý ovšem varuje před zneužitím tohoto postupu: "V případě, že se majitel vozidla odvolá na to, že auto řídila osoba blízká a police prokáže, že tomu tak není, čeká jej minimálně postih podle přestupkového zákona."

"Pokud by pokuta za původně spáchaný přestupek činila více jak pět tisíc, mohlo by se dokonce jednat o trestný čin," dodává Černý.

popisek Bodový systém:
Není opilec jako opilec

,