Nový zákon: bič na neukázněné řidiče

  • 417
Motoristé by se měli začít připravovat na výrazně tvrdší postihy prakticky za všechny dopravní přestupky, které by měly začít platit už příští rok. Poslanecká sněmovna totiž vyslyšela volání odborníků a schválila po neskutečně dlouhých průtazích novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, takzvaného silničního zákona.

BODOVÝ SYSTÉM
přehled pro řidiče

Zákon, který má přispět k tomu, aby jízda autem byla bezpečnější. Začne platit v polovině příštího roku a řidiči si budou muset zvyknout na mnoho novinek: například trestné body za přestupky, možnost okamžitého odebrání řidičského průkazu, zákaz předjíždění kamionů na dálnicích, celoroční svícení nebo mnohem vyšší pokuty než nyní.

Novela zákona má změnit velmi vážnou situaci v silničním provozu, která vede k mnoha tragickým následkům.

Nejvýraznější změnou jsou trestné body, které budou řidiči dostávat za vážné přestupky. Ten, kdo nasbírá dvanáct bodů, přijde na rok o řidičský průkaz a pak bude muset jít do autoškoly na přezkoušení. Pokud jeden rok nic neprovede, čtyři trestné body se mu odečtou. „Předpokládám, že to, kdo má kolik bodů na kontě, se stane novým tématem debat u kávy,“ míní ministr dopravy Milan Šimonovský.

Čtěte názor: Kolik stojí bod?

Bodový systém

Co tedy motoristy čeká? Patrně tou nejzásadnější novinkou je zavedení bodového systému, který platí již v několika zemích západní Evropy.

Podobný systém už funguje ve Velké Británii, Španělsku, Itálii nebo v Polsku. „Všude s tím mají dobrou zkušenost: motoristé, kteří nasbírají třeba dva body, se pak bojí a jezdí opatrněji,“ říká odborník na dopravní bezpečnost Jaroslav Hořín.

Téměř za každý dopravní přestupek bude moci policie řidičovi udělit přesně stanovený počet bodů.

V případě, že bodů nasbírá dvanáct, řidičský průkaz bude motoristovi odebrán.

Pokuty se prodraží, nejvyšší bude 50 tisíc

Na peněženky neukázněných řidičů dopadne nový silniční zákon opravdu tvrdě. Pokuty se totiž výrazně „zdraží“. A přísnější budou také tresty za alkohol za volantem.
* Maximální pokuta může dosáhnout až 50 tisíc korun. Dosud to bylo o polovinu méně.
* Zvýší se také pokuty udělované policisty na místě. Nejnižší možná částka, o kterou si mohou říct, je 1500 korun. Nejvyšší dokonce pět tisíc korun.
* Policie může vybírat od řidičů, u kterých bude mít podezření, že by se vyhýbali úřadům, kauci od pěti do 50 tisíc korun. To míří hlavně na cizince, na které dříve byly české úřady krátké.
* Za projetí křižovatky na červenou řidič zaplatí 2,5-5 tisíc korun. - Za předjíždění přes dvojitou plnou čáru hrozí pokuta od pěti do 10 tisíc korun.
* Za jízdu po tramvajovém pásu řidič zaplatí od patnácti set do tří tisíc korun.
* 25 až 50 tisíc zaplatí řidič, který se při silniční kontrole odmítne podrobit dechové zkoušce.

* Opilý řidič, který způsobí dopravní nehodu, může jít do vězení až na tři roky. Dosud mohl počítat maximálně s jedním rokem.

Ten ho musí odevzdat do pěti dnů od doručení oznámení, že dvanáctibodové hranice dosáhl.

Za volant vozu či za řídítka motocyklu si znovu sedne nejdříve za 12 měsíců. Zároveň ho čeká přezkoušení v autoškole.

„Řidič bude muset absolvovat kompletní přezkoušení z odborné způsobilosti. To znamená, že složí test z předpisů o provozu, ze zdravotnické přípravy, ze znalostí ovládání a údržby vozidla a zkoušku z praktické jízdy,“ vysvětluje tisková mluvčí ministerstva dopravy Marcela Švejnohová.

BODOVÝ SYSTÉM - přehled pro řidiče

Sněmovna se včera zabývala zákonem už potřetí: poprvé ho smetla ze stolu, podruhé ho schválila, jenže jí ho s výhradami vrátil Senát. Ten navrhoval několik změn - například zrušení zákazu předjíždění pro kamiony na dálnici či oddálení účinnosti zákona o půl roku. Poslanci to však odmítli.

Větší bezpečnost

Zákon má přinést některé novinky. Jednou z nich je zavedení povinného svícení během celého roku.

Těžkým úrazům cyklistů má zabránit i povinné nošení přileb pro všechny cyklisty do 18 let, kteří se vydají silnici.

Upraven byl i předpis, který byl českým specifikem: při vjíždění na kruhový objezd už nebudou muset řidiči dávat znamení směrovými světly. Novela zákona to výslovně zakazuje. Blikat už bude stačit pouze na výjezdu.

Nově schválený zákon říká:  "Při vjíždění na kruhový objezd a jízdě po kruhovém objezdu, nepřejíždí-li z jednoho jízdního pruhu do druhého, řidič nedává znamení o změně směru jízdy; při vyjíždění z kruhového objezdu řidič je povinen dát znamení o změně směru jízdy."

Další novinkou, kterou nelze než přivítat, je povinné přepravování dětí v dětských sedačkách. To se týká všech dětí o hmotnosti do 36 kilogramů a výšky 150 centimetrů,“ říká tisková mluvčí ministerstva dopravy. Výjimku mají rodiny s více než třemi dětmi při jízdě ve městě.

Čtěte: Trestné body omezí úplatky na silnici, věří policie

Větší pravomoci policie

V zákoně je pamatováno i na větší pravomoci policistů. Policie České republiky bude mít znovu možnost odebírat řidičské oprávnění okamžitě.

Zda o ně hříšník přijde, rozhodne do pěti dnů odbor dopravy pověřené obce. Policisté také budou smět zablokovat vozidlo a řidiči tak zamezit v další jízdě.

Vyšetřování dopravních přestupků usnadní i povinnost provozovatele vozidla oznámit, kdo auto nebo motorku řídil.

Lépe na tom budou i městští strážníci. Městská policie totiž bude smět měřit rychlost projíždějících vozidel, jejich řidiče stavět a pokutovat.

Změny v pravidlech

* bodový systém
* celoroční povinné svícení
* povinné autosedačky (rodina s více než třemi dětmi je při jízdě ve městě nemusí použít)
* povinné přilby pro cyklisty do 18 let na pozemních komunikacích (dosud jen do 15 let)
* zvýšení pokut (až 50 000 Kč)
* pravomoc policie na místě odebrat řidičské oprávnění
* až 5000 Kč (i opakovaně) za nedostavení se k projednání přestupku
* povinnost dodržet bezpečnostní pruh na dálnici při dopravní zácpě
* zákaz používat antiradar
* povinnost provozovatele motorového vozidla sdělit, kdo řídil
* rozšíření kompetencí městských strážníků, kteří budou moci měřit rychlost radarem a zastavovat vozidla
* rozšíření kompetencí pro příslušníky celní správy - budou moci kontrolovat řidičský i technický průkaz a nejvyšší přípustnou hmotnost kamionů 
* instruktoři autoškol nebudou smět pít alkohol před cvičnou jízdou s žákem
* řidiči v koloně na dálnici musí mezi sebou vytvořit nejméně tři metry široký pruh pro vozidla policie či záchranné služby
* v místech s méně než třemi jízdními pruhy nebudou smět kamiony předjíždět
* policisté budou moci zablokovat vozidlo, které řídí opilý člověk. Zablokování nebo odtažení auta bude hradit jeho vlastník nebo řidič.
* expresní vydání řidičského průkazu do 5 dnů za poplatek 500 Kč