Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O koupi auta rozhoduje i bouchnutí dveří

aktualizováno 
U moderních aut nenechává výrobce náhodě vůbec nic, ani zvuk zavíraných dveří. I ten totiž může ovlivnit prodej modelu. "V nové astře se nám podařilo zvuk dveří vylepšit, to znamená ztišit a zároveň udělat důstojnějším, o plných 35 procent," chlubí se například vývojář nového Opelu Astra.

Opel Astra | foto: Opel

Adam a Eva

Když chcete postavit auto, potřebujete Adama a Evu. Drobounká brunetka, vysoká 155 centimetrů a obr se 191: oba představují méně než pětiprocentní menšinu evropské populace. Ale i oni musejí najít na sedadle auta takovou polohu, aby se cítili pohodlně a byli v bezpečí. Postavit dobře interiér auta je věda.

Opel Astra

Dvě sedadla, volant, řadicí páka, hotovo; víc toho řidič ani spolujezdec v autě vlastně nepotřebují, říkáte si. To možná platilo před třiceti lety, dnes je vylaďování interiéru jednou z nejdůležitějších věcí. V testovacím středisku Opelu v Dudenhofenu nám inženýři německé automobilky názorně ukázali, jak probíhalo na novém Opelu Astra.

Adam s Evou nejsou jediní, další stovka figurantů do omrzení opakuje tak banální úkony, jako je nastupování a vystupování, sedání, natahování, aby hlásili, jestli jim některý z pohybů přijde nepraktický nebo zda se třeba nezraní o hranu otevřených dveří.

Pravý koncert se však odehrává uvnitř. Řidič a spolujezdec v maketě auta (končí za středovým sloupkem a je bez střechy) dostávají spousty různých předmětů a mají je uložit uvnitř tak, jak potřebují. Kniha, autoatlas, bachratá lahev coca-coly, klíče, cédéčka, žvýkačky, jablko, banán, kelímek s kávou, mince, deštník... Kam s nimi?

Opel Astra

Řidič pak hlásí, že by moc rád vlastní odkládací schránku někde vlevo od volantu, spolujezdkyni by se líbilo, kdyby držák na kelímky měl falešné dno, kam by mohla schovat před zraky možného zloděje třeba klíče nebo mobil, a tlustou knížku na dovolenou zase do výsuvné schránky pod své sedadlo. Hudební fanoušci chtějí, aby místo na odložení mp3 přehrávače bylo blízko vstupů aux a USB, a zároveň aby byl přehrávač po ruce a ne třeba schovaný v loketní opěrce.

Další figuranti pak na jiném autě zkoušejí nakládat bedýnky s nákladem, protože dno nové astry je možné výškově nastavit do tří poloh – nejvíce se "skladníkovi" líbí, že může vytvořit dvacet centimetrů vysoký uzavřený box, kam schová před sluncem třeba přepravku zeleniny nebo prostě zboží, které má být skryto před nenechavci. Prostřední poloha zase vytvoří rovnou plochu se sklopenými sedadly, která unese i metrákového chlapa. Třeba bude někdo potřebovat přespat v autě.

Na zvuku dveří záleží

Ale vylepšují se i věci, které nejsou ani viditelné. Až úsměvně může působit snaha "pohrát si" se zvukem zavíraných dveří. "Jedna z prvních věcí, které zákazník v showroomu u prodejce udělá, je, že bouchne dveřmi. Pokud je tenhle zvuk dost hodnotný, decentní, tlumený, může se zákazník ve zlomku sekundy podvědomě rozhodnout, že právě tohle auto se mu líbí a začne uvažovat o koupi," vysvětluje Reiner Wiedemann, specialista Opelu na akustiku a aerodynamiku.

A pochlubí se výsledkem snahy týmu inženýrů v aerodynamickém tunelu. "Za vylepšením a ztišením stojí nové dveřní výplně, výztuhy a taky vylepšené dveřní těsnění."

Opel Astra


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Autovychytávky: Dominik bojuje s horkem, lednici nakonec ocenili chodci

Otestovali jsme autochladničku. Posloužila i jako krámek se zmrzlinou

Lednice původně určená do kufru auta se dá využít i jinak, redaktor iDNES.cz Dominik Vršanský to vyzkoušel. Největší...

Elektřiny pro auta do zásuvky bude málo, musí vyrůst jaderné elektrárny

Závod elektromobilů Wave 2017

Automobilky a politici se vzájemně plácají po zádech, jak skvělá bude budoucnost dopravy v podobě elektromobilů. Ale...

Najdete na iDNES.cz