Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O prázdninách končí životy stovek lidí

  17:45aktualizováno  17:45
V prvním prázdninovém měsíci čeští řidiči opět potvrdili, že nám patří jedno z prvních míst na světě v počtu nehod. Bezpečnostní kampaně skončily fiaskem a první polovina prázdnin tak končí pro řidiče dost neslavně. Kvůli dopravním nehodám má Česká republika minimálně o stovku lidí méně.
Nehoda v Klánovicích

Nehoda v Klánovicích - O velkém štěstí může hovořit posádka sportovního auta, které se během nedělní noci roztříštilo o strom v Klánovicích u Prahy. Červený vůz se vysokou rychlostí řítil po silnici. V zatáčce však vyjel z vozovky a narazil do stromu. Přední část vozu byla rozdrcena na šrot. Když však na místo dorazila záchranka a hasiči, v nabouraném voze již nikdo nebyl. Podle svědků z vozu vystoupili dva muži o běželi do lesa, 28. dubna 2002. (ipd) | foto: ZZS hl. m. Prahy

Podle zatím neoficiálních statistik dopravní policie zemřelo na silnicích jenom za posledních čtrnáct dní více než šedesát lidí. O prvním prázdninovém víkendu se zabilo třiadvacet lidí. "Právě uplynulý týden byl co do počtu nehod desátým nejhorším v tomto roce. V jeho průběhu se stalo přes tři tisíce nehod s třiceti mrtvými. Oficiální výsledky však budou až začátkem srpna," říká statistik Petr Sobotka z ředitelství pražské dopravní policie.

Nabourat a utéct
Počet dopravních nehod roste úměrně s rostoucím množstvím aut na našich silnicích. Jen za posledních pět let jich přibylo téměř o třicet procent. Také řidičů, kteří při dopravní nehodě ztratí nervy a ujedou, je rok od roku víc. Za toto pololetí jich uteklo více než osm a půl tisíce. Psychologové však říkají, že ne vždy je spravedlivé se na takového člověka zlobit.

"Útěk je reakce na nestandardní krizovou situaci," říká psycholožka Lenka Čadová. "Jsou lidé, kteří v krizi reagují bezvadně a pomáhají a až později jim dochází, co se vlastně stalo. Ostatní však nejsou schopni udělat vůbec nic," dodala. Policisté, kteří nehody vyšetřují, to vidí jinak: důvodem útěku je často strach z postihu. Kdyby řidič přivolal pomoc, přišlo by se na to, že před jízdou pil alkohol nebo že nemá zaplacené povinné ručení.

Deset nejtragičtějších příčin nehod za červen

Druh nehody Počet nehod

* nepřizpůsobení rychlosti 88
* vjetí do protisměru 70
* řidič se plně nevěnoval řízení 58
* nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky 52
* nezvládnutí vozidla 37
* nepřizpůsobení jízdy vlastnostem vozidla 31
* překročení předepsané rychlosti 16
* neuposlechnutí značky DEJ PŘEDNOST V JÍZDĚ! 16
* jiný druh nesprávné jízdy 16
* neuposlechnutí značky STŮJ, DEJ PŘEDNOST V JÍZDĚ! 14
Nehody v jednotlivých krajích České republiky
(leden až červen 2003)


KRAJ POČET NEHOD
* Hlavní město Praha 17 672
* Středočeský 11 771
* Jihočeský 6 674
* Západočeský 8 942
* Severočeský 10 142
* Východočeský 9 585
* Jihomoravský 13 829
* Severomoravský 14 280

* Policie užívá ve statistikách rozdělení krajů platné před několika lety.
Zdroj: ministerstvo vnitra
Kampaně v médiích příliš nezabírají
Zatím všechno nasvědčuje tomu, že s vysokým počtem nehod nedokáží policisté ani úředníci nic udělat. A to přesto, že ministerstvo dopravy rozjelo v loňském roce čtyři mediální kampaně, ve kterých nabádalo k opatrnosti na silnicích. Policejní prezidium zase letos vyhlásilo Rok ochrany nemotorizovaných účastníků silničního provozu. Výsledek? Počet nehod v prvním pololetí stoupl oproti stejnému období loňského roku o více než pět tisíc. Zemřelo o 37 lidí více a škoda je téměř 330 milionů korun.

A co na to ministerstvo? "Opatření navržená v rámci programu ke snížení nehod v silničním provozu a jejich následků byla plněna," uvádí lakonicky mluvčí ministerstva dopravy Ludmila Roubcová. "Myslím si, že nemoci našeho silničního provozu žádné kampaně nevyléčí," řekl včera ředitel dopravních policistů Zdeněk Bambas. "Je to jen podpůrný vitamin. Je to nevychovanost řidičů, která podle mého názoru vyplývá z nedostatečných možností sankcí." Jaké možnosti policistům chybějí, to Bambas neupřesnil.

Řidiči ujíždějí před trestem
Za první polovinu letošního roku ujelo z místa nehody přes osm a půl tisíce řidičů. Počet lidí, kteří se takto zachovají, stále roste. "Tohle tu začalo v roce 1990," říká Petr Choc z pražského dopravního inspektorátu."Po listopadu někteří lidé pochopili svobodu po svém. Takový nárůst řidičů, kteří ujedou z místa nehody, jako byl tenkrát, jsem nepamatoval nikdy," dodal.

Proč někteří lidé ujedou?
Většinou mají strach z postihu. V jiných případech mohou být příčinnou odcizená auta, někdy zase alkohol. Jindy řidiči nemají pojistku.

Když ty lidi najdete, ptáte se jich, proč ujeli?
Na to se stejně přijde. Většinou je v tom ta nezaplacená pojistka a myslím, že i alkohol. Řidiči se třeba přijdou přihlásit za dva dny, ale to už jsou střízliví. Jenže když odjedete z místa nehody, tak se můžete dopustit trestného činu. Nejenže jste něco způsobil, ta nehoda nemusí být tak vážná, ale může se k tomu přidat neposkytnutí pomoci. To je samozřejmě v případě, když dojde ke zranění.

Jaký je za takové chování postih pro řidiče?
Přihlíží se pochopitelně k následkům. V méně závažném případě pachatel odejde s podmínkou. Jinak ale může dostat až tři roky nepodmíněně. Přitom kdyby ten člověk zastavil a pomohl, tak by to tak daleko nemuselo dojít. Vůbec by se to k soudu nedostalo. Tohoto trestného činu se můžete dopustit, i když tu nehodu nezaviníte. Třeba když se dostanete do řetězové havárie, za kterou nemůžete, a přesto utečete. Pak vám hrozí trestní postih, když nepomůžete zraněnému člověku.

A co když nabourám, nikdo není zraněný, a přesto ujedu?
Tak je to jen přestupek. Když budete vyjíždět z řady zaparkovaných aut, někomu auto odřete a ujedete, tak za to vás nebude nikdo tahat po soudech. Ale podle výše škody se pak určí výše pokuty, dokonce můžete dostat i zákaz činnosti, tedy v tomto případě zákaz řízení motorových vozidel.

Autoři:Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...

Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Další z rubriky

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Najdete na iDNES.cz