Ilsutrační foto

Ilsutrační foto | foto: ADAC

O víkendu se posouvá čas. Pozor na zvířata na silnici

  • 137
Změna zimního času na letní v noci ze soboty na neděli posune hodinovou ručičku o hodinu dopředu. Budeme o hodinu spánku chudší a řidičům také hrozí o 20 % větší nebezpečí střetu se zvěří.

"V místech, kde vozovku přechází zvěř, naroste od nedělního rána o 20 procent pravděpodobnost, že se s ní střetnou," cituje výsledky německého výzkumu server AutemBezpečně.cz.

Automotoklub ADAC doporučuje řidičům při ranních jízdách mimo město, aby v příštích třech týdnech byli obzvláště opatrní.

změna času

Letní čas: Poslední neděle v březnu +1 hodina
Zimní čas: Poslední neděle v říjnu -1 hodina

Se změnou na letní čas v noci z 27. na 28. března vzrůstá riziko střetu s jelenem nebo divočákem podle odhadu německého autoklubu o pětinu. Zvířata hodinky nemají, změnu času neregistrují a za pastvou tedy chodí ve stále stejnou dobu.

"Jenže v šest hodin ráno letního času, které odpovídají pěti hodinám času běžného, už je na silnicích mnohem více aut. A ty nyní budou projíždět místy, kde zvěř přechází silnice za čerstvou trávou," píše AutemBezpečně.cz.

Jelenovi čelem

Když je střet se zvířetem nevyhnutelný, je lepší do něj najet, než se pokoušet o riskantní vyhýbací manévr. Podle odhadů expertů ADAC může až třetina všech nehod, při nichž auto vrazí do stromu, vzniknout proto, že se řidič snaží vyhnout zvířeti.

Jakmile se vysoká objeví na silnici, je třeba vypnout dálková světla, přibrzdit a pomalu pokračovat. A být dále na pozoru. Divoká zvěř se často pohybuje ve stádech. Proto je dobré počítat s dalšími kusy v okolí silnice.

Když střetu nezabrání ani prudké brzdění a stane se nehoda, řidič by měl ihned poté zapnout výstražné blikače a postavit na silnici varovný trojúhelník.

"Usmrcené či zraněné zvíře by motorista určitě neměl ze silnice odklízet. Zaprvé mohlo být nemocné, což laik nepozná, zadruhé může poraněné zvíře člověka ošklivě poranit," říká Petr Matička, předseda komise mysliveckého spolku v České Lípě.

Petr Matička radí s dalším postupem: "Je třeba zavolat místní dopravní policii. Ta ví, koho v těchto případech kontaktovat, aby zvíře ze silnice bezpečně odklidil."

Zvíře nenakládejte do auta. "Mohlo by to být později posouzeno jako pytláctví," vysvětluje myslivec pro server AutemBezpečně.cz.