Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchod s ojetinami vynáší

  12:02aktualizováno  12:02
18.01.2002 - Kolik vydělá bazar na vašem ojetém autě? Žádné jednotné provize neexistují, ale může to být i dost přes sto tisíc korun. Bývalý pracovník největšího českého bazaru AAA Auto říká, že výjimkou nebyly ani dvacetiprocentní provize na jednom autě. Jiří Hrabovský, který v posledních dnech za tento autobazar vystupuje, tvrdí, že si v AAA počítají jen malé marže. "Náš byznys spočívá v tom prodávat co nejvíce aut s malým ziskem.

Na jednom jediném autě dovede bazar vydělat kolem sta tisíc korun

Celkový vysoký zisk firmy je dán počtem aut, která prodáme. Takže dvacetiprocentní marže, to je opravdu extrém," říká Hrabovský. Také ostatní autobazary poukazují na své nízké marže. Jeden ze členů vedení dalšího velkého bazaru, Auto ESA, před nedávnem prohlásil, že tato firma má jen minimální provize, které se pohybují mezi dvěma a deseti procenty. "Jen obchodníci s ojetinami vědí, jak mnohým zákazníkům dnes záleží na každé tisícikoruně," vysvětloval jeden z vedoucích Auto ESA. Jak lze tedy zjistit, kolik z ceny auta připadlo minulému majiteli a kolik platíte bazaru?

Jedinou možností je najít předchozího majitele. Jeden z moravských klientů AAA Auto, který se redakci MF DNES ozval na základě výzvy z minulého týdne, měl potíže se Škodou Felicia, za kterou zaplatil v bazaru 144 tisíc. Proto se obrátil na předchozího majitele. Kromě zjištění, že byl vůz havarovaný, se takédozvěděl, že předchozí majitel za tentýž vůz dostal o 21 tisíc korun méně. Provize bazaru tak činila sedmnáct procent. Ještě výhodnějším byznysem pro autobazary pak bývá prodej vozů na leasing.

Právě tak dokážou prodejci ojetin zvýšit zisk z prodaného auta až za hranici sta tisíc korun. Některé leasingové společnosti dávají totiž autobazarům za "dohazování klientů" provize. Bývalý pracovník firmy AAA Auto Praha vysvětluje, že mezi nejdražší a nejlevnější leasingovou smlouvu může být rozdíl v desetitisících korun. A jak vypadá uzavírání smluv v praxi? "Klientovi je automaticky nabídnuta nejméně výhodná smlouva, ze které má bazar největší provizi. V době, kdy jsem v bazaru pracoval, to byla smlouva s Českou pojišťovnou. Pokud se to kupci nelíbilo, řekl jsem, že se musím poradit se svým nadřízeným. Pak jsem nabídl levnější společnost. Měli jsme nasmlouváno sedm společností." Sám autobazar přitom nedávno informoval, že na leasing prodají asi polovinu automobilů.

Autobazar AAA v číslech
* Společnost Automobile Group zaměstnává více než 1000 zaměstnanců
* V roce 2001 prodala společnost ve svých bazarech 33 186 automobilů.
* V loňském roce dosáhla společnost obratu ve výši 5,07 mld. Kč.
* Reklamační oddělení eviduje podle tvrzení majitelů 1 % reklamací, tedy zhruba 300 automobilů z celkového počtu vozů, které firma ročně prodá.
* Zákaznické centrum registruje až 35 tisíc příchozích telefonických hovorů týdně.
* Přibližně polovina všech vozů je prodávána na leasing.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Corbellati chce jet 500 km/h, ale nejsilnější auto Ženevy budí rozpaky

Corbellati

Nejsilnější automobil letošního ženevského autosalonu nenajdete na perfektně nasvíceném stánku Bugatti, Ferrari,...

Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

První skici SUV Kamiq. Podoba nové škody určené jen pro Čínu je venku

Škoda Kamiq

Škoda zveřejnila skici nového městského SUV vyvinutého speciálně pro čínské zákazníky. Po modelech Kodiaq a Karoq...

Najdete na iDNES.cz