Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

FordToo: Šéf automobilky se omlouvá za obtěžování v továrně

aktualizováno 
Šéf Fordu se omluvil za případy sexuálního harašení v chicagské továrně automobilky. Americká značka kvůli tomu vede několik sporů s organizací bojující proti diskriminaci na pracovišti.

Americká značka Ford vede několik sporů s organizací bojující proti diskriminaci na pracovišti. | foto: Ford

Bylo jen otázkou času, kdy se kampaň #MeToo (Já také), poukazující na sexuální obtěžování, dotkne také autoprůmyslu. Generální ředitel americké automobilky Ford Jim Hackett se v dopise zaslaném před Vánoci omluvil zaměstnancům za několik případů sexuálního obtěžování v montážním závodě v Chicagu. Dodal k tomu, že Ford nebude tolerovat obtěžování nebo odvetu vůči pracovníkům, kteří na něj upozorní.

Lisovna chicagské továrny automobilky Ford

Lisovna chicagské továrny automobilky Ford

Hackettův dopis následoval po zveřejnění článku v New York Times, který vycházel z rozhovorů s více než 70 současnými i bývalými pracovníky a který podrobně popisoval sexuální obtěžování ve dvou provozech (montážní lince a lisovně) v chicagské továrně automobilky. Pracovníci také uvedli, že někteří členové místních odborů ženy sami obtěžují nebo je odrazují od podání stížností.

Hackett podle Reuters napsal: „Nechceme vás tady a vyhodíme vás za takové obtěžující chování.“ Nejvyšší muž Fordu chce závod v Chicagu navštívit počátkem nadcházejícího roku, aby mluvil s pracovníky.

Ford v roce 1999 a počátkem tohoto roku uzavřel dva samostatné soudní spory s ženami, které byly opakovaně obtěžovány v závodě automobilky v Chicagu.

Montážní linka Fordu v Kentucky
Montážní linka Fordu v Kentucky

Agentura, která bojuje proti diskriminaci na pracovišti (Equal Employment Opportunity Commission), se letos v srpnu dohodla s Fordem na vyrovnání ve výši 10 milionů dolarů za sexuální a rasové obtěžování v továrnách automobilky.

Fotogalerie

Podle New York Times stále probíhá dalších přibližně třicet soudních řízení. V devadesátých letech proběhla řada sporů, ve kterých Ford zaplatil v rámci vypořádání 22 milionů dolarů.

Hackett říká, že společnost za poslední dva roky uspořádala 20 tisíc hodin školení pro boj s obtěžováním. A dodává, že Ford také najal další pracovníky, aby rychle vyšetřili stížnosti na obtěžování.
NejčtenějšíDalší z rubriky

Čínský Borgward chce dobýt svět. Automobilka cílí na zákazníky Mercedesu

Čínská značka se známým jménem automobilové historie - Borgward

Spojení tří zemí pod jednou střechou. Švýcar Tom Anliker pomáhá čínským investorům prosadit německou automobilku...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Autosalony už netáhnou. Velké značky si nechaly novinky na jindy

Volkswagen Touareg

Ženevský autosalon je každoročně plný novinek. Vzhledem k tomu, že patří k nejprestižnějším událostem svého druhu, není...

Najdete na iDNES.cz