Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Od listopadu musí mít zimáky všichni. Prodejci slibují zdražení

  • 243
Když nebudete mít po prvním listopadu na ledu nebo sněhu zimní gumy, čeká vás pokuta. Zout zimáky můžete zase až v dubnu příštího roku. Prodejci pneumatik letos v tuzemsku očekávají nárůst zájmu o zimní gumy o deset až patnáct procent.

Pořízení zimních gum není lacinou záležitostí. Obout fabii do zimního se dá do pěti tisíc, u superbu to může být ale klidně i patnáct až dvacet.

"Nabídka obchodů s tímto vybavením se bude s rostoucí poptávkou zužovat," varuje Petr Buček, šéfredaktor specializovaného serveru AutemBezpečně.cz. "V listopadu a především v prosinci už mohou být nejžádanější rozměry gum vyprodané," upozorňuje. Nákup zimního obutí proto Petr Buček radí neodkládat.

Jak poznáte zimní pneumatiku

Zimní pneumatika má více zářezů. V každém "špalíku" vymezeném drážkami jsou ještě další jemné vlnkovité zářezy, které odvádějí vodu a sníh.

Dalším bezpečným poznávacím znamením je nápis M+S, nebo symbol sněhové vločky na boku pneumatiky. Odborníci doporučují přezout na zimní pláště, když průměrné denní teploty klesnou k sedmi stupňům Celsia.

I když se obchodníci na letošní nápor snažili předzásobit, sami očekávají, že sklady budou rychle prázdné a ceny dostupného obutí skokově porostou.

Na druhou stranu si dejte pozor na pneumatiky, které prodejci vytahují ze skladu neprodané po lonské sezoně. Zimní guma stárne a po čtyřech letech je zralá na výměnu, protože je ztvrdlá a nemá požadovanou přilnavost za nízkých teplot. Při nákupu si tedy zkontrolujte datum výroby pneumatiky. Všechny pneumatiky mají na bočnici takzvaný DOT kód, který udává datum výroby. Bývá v oválném rámečku. "Dvě první číslice udávají týden výroby, druhé dvě potom rok," vysvětluje na svých stránkách výrobce pneumatik Continental.

"Zvýšený zájem lze pozorovat již od počátku září. Důvodem však není pouze nová úprava, ale především avizované zdražování pneumatik ze strany výrobců a efekt dojíždění zimních pneumatik v letních měsících," říká jednatel Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier.

Například Bridgestone plánuje podle marketingového specialisty Jaroslava Třetiny v listopadu další vlnu zdražování, která bude znamenat celkové zvýšení cen proti loňsku o desetinu. Goodyear zvýší ceny dokonce o 13 procent. Důvodem je růst cen ropy a kaučuku na světových trzích spolu se zdražováním energií.

"Díky současným podmínkám se ceny pneumatik během následujících dvou měsíců mohou vyšplhat až na 1,5násobek. Jednoduché ale nebude ani objednání do servisu. Lidé často nechávají přezutí doslova na poslední chvíli. Díky tomu se v servisech objeví dlouhé pořadníky," předpověděl Václav Částka ze společnosti Dobré pneu.

Již v roce 2008 používalo zimní pneu podle marketingového manažera Goodyear Dunlop Tires Borise Tománka víc než 70 procent tuzemských řidičů a téměř devět z deseti motoristů, kteří jezdí automobilem denně. "Proto neočekáváme dramatický nárůst poptávky způsobený legislativní změnou," dodal.

Do loňského roku bylo v Česku nutné nazouvat zimní pneu jen na úsecích označených dopravní značkou "zimní výbava". Letos jsou zimní gumy v případě nepříznivých podmínek povinné na všech komunikacích od listopadu do konce března. Povinnost přezouvat na zimní obutí platí pro zasněžené silnice i v sousedním Německu, Rakousku a na Slovensku. V Polsku naopak zimní gumy povinné nejsou.