Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od Nového roku zaplatí mýtné i malé náklaďáky

  14:30aktualizováno  14:30
Automobily nad 3,5 tuny budou od Nového roku na dálnicích platit mýtné. Dosud platily za použití dálnice od kilometru vozidla nad 12 tun, nově se tedy tato povinnost rozšíří i na menší auta. Vozy s povolenou hmotností do 3,5 t budou nadále jezdit s dálničními známkami. Na hmotnosti přívěsu nezáleží.

Iveco EcoDaily

Náklaďáky s největší povolenou hmotností uvedenou v technickém průkazu vyšší než 3 500 kilogramů musí být evidovány do systému elektronického mýtného, pokud chtějí přepravovat náklad po dálnicích.

platí se u mýtné brány

O zaúčtování mýtného za úsek je řidič informován při průjezdu mýtnou branou pípnutím palubní jednotky. Vozidlo může jet v libovolném jízdním pruhu, nemusí snižovat rychlost, ani zastavovat. Mýtné se účtuje automaticky.

Na zpoplatněné komunikace mohou auta, kterých se povinnost platit mýtné týká, vyrazit pouze s tzv. OBU jednotkou. Je to plastová krabička, kterou rozpoznávají kontrolní brány na dálnicích. Tato palubní jednotka je na jiné vozidlo nepřenosná.

"Výše mýtného se stanoví vynásobením sazby mýtného a ujeté vzdálenosti po zpoplatněné pozemní komunikaci," vysvětluje Ondřej Pavlík, výkonný ředitel společnosti DKV ČESMAD. "Sazby mýtného mohou být rozlišeny podle emisní třídy vozidla, počtu náprav vozidla nebo jízdní soupravy, období dne, nebo podle období roku."

Vozidlo se eviduje do systému pro jeden ze dvou možných způsobů placení. Buď pro placení předem na distribučním místě, nebo pro placení na fakturu uzavřením smlouvy na kontaktním místě.

Kde se platí

Přehled zpoplatněných úseků ZDE

Předplacenou palubní jednotku lze pořídit na některém z 250 distribučních míst (zpravidla na čerpacích stanicích) proti vratné záloze 1 550 Kč. Tuto jednotku je třeba předem nabít nejméně na 500 Kč a udržovat na ní předplacený kredit. Je třeba zároveň předložit doklady potřebné k řízení vozidla.

Při registraci se vozidlo zařadí do jedné ze tří hmotnostních kategorií podle největší povolené hmotnosti uvedené v technickém průkazu (3 501 až 7 500 kg, 7 501 až 11 999 kg, 12 000 kg a více).

Majitelé aut, kteří se do systému elektronického mýtného nestihnou zaregistrovat do konce roku, mají jedinou možnost získat ještě měsíc času: pokusit se sehnat dálniční známku (kupón časového zpoplatnění) s platností do konce ledna 2010. "Vozidlo nad 3,5 t s časovým kupónem 2009, jehož platnost skončí až během ledna 2010, podléhá mýtnému až po skončení platnosti kupónu," uvádí ředitelství silnic a dálnic na stránkách www.mytocz.cz věnovaných mýtnému.

Úseky zpoplatněné mýtným
Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Automobilka Porsche prý zvažuje výrobu létajícího taxíku

Porsche Museum

Německý výrobce luxusních vozů Porsche zvažuje výrobu létajícího taxíku. Listu Automobilwoche to sdělil šéf prodeje...

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Smeťte si sníh z auta. Za čepici na kapotě hrozí dva tisíce korun

(ilustrační snímek)

Zasněžená a zamrzlá auta komplikují každé ráno výjezd všem řidičům, kteří parkují venku. Prokřehlé ruce a škrábání...

Najdete na iDNES.cz