Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od Nového roku zaplatí mýtné i malé náklaďáky

  14:30aktualizováno  14:30
Automobily nad 3,5 tuny budou od Nového roku na dálnicích platit mýtné. Dosud platily za použití dálnice od kilometru vozidla nad 12 tun, nově se tedy tato povinnost rozšíří i na menší auta. Vozy s povolenou hmotností do 3,5 t budou nadále jezdit s dálničními známkami. Na hmotnosti přívěsu nezáleží.

Iveco EcoDaily

Náklaďáky s největší povolenou hmotností uvedenou v technickém průkazu vyšší než 3 500 kilogramů musí být evidovány do systému elektronického mýtného, pokud chtějí přepravovat náklad po dálnicích.

platí se u mýtné brány

O zaúčtování mýtného za úsek je řidič informován při průjezdu mýtnou branou pípnutím palubní jednotky. Vozidlo může jet v libovolném jízdním pruhu, nemusí snižovat rychlost, ani zastavovat. Mýtné se účtuje automaticky.

Na zpoplatněné komunikace mohou auta, kterých se povinnost platit mýtné týká, vyrazit pouze s tzv. OBU jednotkou. Je to plastová krabička, kterou rozpoznávají kontrolní brány na dálnicích. Tato palubní jednotka je na jiné vozidlo nepřenosná.

"Výše mýtného se stanoví vynásobením sazby mýtného a ujeté vzdálenosti po zpoplatněné pozemní komunikaci," vysvětluje Ondřej Pavlík, výkonný ředitel společnosti DKV ČESMAD. "Sazby mýtného mohou být rozlišeny podle emisní třídy vozidla, počtu náprav vozidla nebo jízdní soupravy, období dne, nebo podle období roku."

Vozidlo se eviduje do systému pro jeden ze dvou možných způsobů placení. Buď pro placení předem na distribučním místě, nebo pro placení na fakturu uzavřením smlouvy na kontaktním místě.

Kde se platí

Přehled zpoplatněných úseků ZDE

Předplacenou palubní jednotku lze pořídit na některém z 250 distribučních míst (zpravidla na čerpacích stanicích) proti vratné záloze 1 550 Kč. Tuto jednotku je třeba předem nabít nejméně na 500 Kč a udržovat na ní předplacený kredit. Je třeba zároveň předložit doklady potřebné k řízení vozidla.

Při registraci se vozidlo zařadí do jedné ze tří hmotnostních kategorií podle největší povolené hmotnosti uvedené v technickém průkazu (3 501 až 7 500 kg, 7 501 až 11 999 kg, 12 000 kg a více).

Majitelé aut, kteří se do systému elektronického mýtného nestihnou zaregistrovat do konce roku, mají jedinou možnost získat ještě měsíc času: pokusit se sehnat dálniční známku (kupón časového zpoplatnění) s platností do konce ledna 2010. "Vozidlo nad 3,5 t s časovým kupónem 2009, jehož platnost skončí až během ledna 2010, podléhá mýtnému až po skončení platnosti kupónu," uvádí ředitelství silnic a dálnic na stránkách www.mytocz.cz věnovaných mýtnému.

Úseky zpoplatněné mýtným
Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Vyrábět ferrari je zlatý důl, na tesle proděláte

Ferrari SP35

Rozdíly v zisku z prodeje těch nejluxusnějších vozů jsou obrovské. Zatímco Ferrari vydělává, Tesla a Bentley v roce...

VIDEO: Betonové bloky umí zastavit tank, rallyspeciály se jich moc bojí

Hinkelstein – hrozivý nepřítel rally speciálů

Slovo „hinkelstein“ patří do slovníku všech jezdců, kteří někdy zavítali na německou rallye. Betonové bloky...

Dávejte pozor, kde parkujete. Suchá tráva se může snadno vznítit

A Volkswagen Beetle scorched by a wildfire called the Carr Fire rests at a...

Louky a pole, které se v horkých suchých letních dnech využívají jako parkoviště při velkých akcích, se mohou za...

Najdete na iDNES.cz