Odborník na toxikologii Jaroslav Zikmund

Odborník na toxikologii Jaroslav Zikmund | foto: David Balun, iDNES.cz

Odborník na alkohol za volantem: Byly doby, kdy opilce i popravovali

  • 308
Policejní alkotestery neměří přesně, konstatoval v on-line rozhovoru soudní znalec z oboru toxikologie Jaroslav Zikmund. Dechový test bude mít přitom od Nového roku stejnou váhu jako krevní zkouška. Doplatit na to mohou řidiči, kterým při silniční kontrole naměří zbytkový alkohol.

"Nulová tolerance a pouze dechová zkouška je nevhodná kombinace," řekl čtenářům iDNES.cz Zikmund.

"Novela zákona nebyla konzultována s odborníky ze soudního lékařství a toxikologie," upozornil. Znalec by zákonodárcům poradil stanovit minimální hladinu alkoholu dle doporučení Evropské unie.

"Porovnával jsem několik set záznamů z protialkoholní záchytné stanice, kde v rámci vyšetření byla provedena dechová zkouška i rozbor krve v laboratoři a přibližně v padesáti procentech případů se výsledky odlišovaly," upřesnil.

Odchylka přitom může být zásadní při stanovení výše trestu pro řidiče, který by "chycen" při běžné kontrole. Pokud má v krvi méně než jedno promile alkoholu, přijde o řidičák na šest měsíců až jeden rok, zaplatí pokutu až 20 tisíc a v kartě řidiče mu přibude šest bodů.

"Dosud to bylo v pořádku, protože rozbor krve ukázal skutečnou hladinu alkoholu," upozornil Zikmund. Jenže od Nového roku může mít řidič problém i po nealko pivu. "V dechu nějaký alkohol i po nealko pivu bude," varoval.


odpovědi odborníka zde

Jaroslav Zikmund, soudní znalec v oboru toxikologie

Podle soudního znalce neexistuje komerčně dostupný alkotester, který určí reálnou hladinu alkoholu v krvi.

"Z toxikologického a klinického hlediska jsou hladiny do 0,20 promile považovány za neprokazující požití alkoholu," upozornil.

Výsledek testu může zásadně ovlivnit i styl vdechování. Například hluboký nádech nebo hluboký nádech a výdech těsně před testem ovlivní nadýchané hodnoty. "Ovlivnění je i v teplotě vzduchu," prohlásil Zikmund.

"Tester reaguje i na jiné látky," upozornil. Alkohol je často i v potravinách. Řidič ale může "nadýchat" i po žvýkačkách, "margotkách" nebo po ústní vodě. "S policii se ale dá rozumně domluvit a zkoušku po chvíli opakovat," doplnil.

Stejný dostup doporučuje i v případě užití některých léků. "Před dechovou zkouškou je vhodné upozornit na aplikaci léků a domluvit se, jak situaci řešit, většinou stačí počkat dvacet až třicet minut."

V případě, že policie na výsledku trvá a řidič si je jistý, že alkohol nepil, odborník doporučuje zaplatil si i odvoz a analýzu. "Je to lepší než přijít o řidičák a zaplatit pokutu," prohlásil

"V případě odmítnutí dechové zkoušky čeká opilce za volantem odebrání řidičáku na dva roky a padesát tisíc pokuty," varoval Zikmund. "Byly doby, kdy opilce i popravovali," dodal s nadsázkou.

Odborník na toxikologii Jaroslav Zikmund