Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odborník na toxikologii: Policejní alkotestery neměří přesně

  14:00aktualizováno  23. prosince 9:14
Policejní měřiče alkoholu se mohou mýlit, říká soudní znalec z oboru toxikologie. Od Nového roku na to mohou doplatit řidiči, kterým při silniční kontrole naměří zbytkový alkohol. Dechový test bude mít totiž podle policistů stejnou váhu jako krevní zkouška.
Alkohol za volantem

Alkohol za volantem | foto: Profimedia.cz

Policejní kontrola na základě dechové zkoušky zjistí, že máte v těle zbytkový alkohol. Ještě dnes by následoval odvoz do nemocnice na odběr krve. Po Novém roce už to tak nebude.

"Přestaneme dělat opilým řidičům taxikáře," řekl šéf dopravní policie Leoš Tržil, podle kterého jsou certifikované přístroje na zjištění alkoholu z dechu natolik dokonalé, že se rozborům krve vyrovnají. Jenže tak jisté to být nemusí.

"Porovnával jsem několik set záznamů z protialkoholní záchytné stanice, kde v rámci vyšetření byla provedena dechová zkouška i rozbor krve v laboratoři, a přibližně v 50 procentech případů se výsledky odlišovaly," říká soudní znalec z oboru toxikologie Jaroslav Zikmund.

Během měření se objevil i případ, kdy policisty používané zařízení Dräger naměřilo o 1,41 promile alkoholu méně, než kolik byl výsledek rozboru krve. Stejně tak se podařilo naměřit i o 1,18 promile alkoholu více, než kolik ukázal krevní test.


PTEJTE SE

Jaroslava Zikmunda, soudního znalce v oboru toxikologie

Odborník bude odpovídat dnes od 10:00 v on-line rozhovoru na Auto.iDNES.cz

Pokuta, nebo vězení

Odchylka přitom může být zásadní při stanovení výše trestu řidiče chyceného při běžné kontrole. Pokud má v krvi méně než jedno promile alkoholu, přijde o řidičák na šest měsíců až jeden rok, zaplatí pokutu až 20 tisíc a v kartě řidiče mu přibude šest bodů.

V případě, že  má ale v krvi méně než 0,3 promile alkoholu, dostane o tři body méně, s velkou pravděpodobností finanční postih bude nižší a kratší bude nejspíš i doba, kdy nebude smět sednout za volant. Mnohem horší následky čekají řidiče, který nadýchá více než 1 promile alkoholu v krvi. Ten totiž skončí před soudem, kde mu v nejhorším případě hrozí až tři roky vězení. 

U soudu rozhodnou další důkazy

Jenže není jisté, jestli soudy budou dechovou zkoušku považovat za dostatečný důkaz o opilosti řidiče. "Dá se čekat, že u soudu nebo správního orgánu budou údaje naměřené z dechu stačit, jen pokud bude mít k dispozici ještě další důkazy, že byl řidič opilý. Třeba svědectví dalších lidí. Nikdo ale asi není schopný pohledem poznat, že má řidič v krvi 0,2, nebo 1,2 promile. Byli bychom rádi, kdyby se i nadále odebírala krev, protože v takovém případě je naprostá jistota, že obviněný řidič má v krvi alkohol. A jistota panuje i ohledně množství. Měřicí zařízení, které množství alkoholu určuje z dechu, takový důkaz nedodá," říká státní zástupkyně Táňa Dočekalová.

Pozor na "nealko" pivo

"Řidič se může velmi snadno dostat do problému aplikací léků s obsahem alkoholu, ústních sprejů, tyčinek Margot a Mila, ‚nealkoholického piva‘, bonbonů s obsahem alkoholu, žvýkaček," varuje Jaroslav Zikmund. "V krvi nic nemá, ale dechová zkouška bude pozitivní."

"Z toxikologického a klinického hlediska jsou hladiny do 0,20 g/kg považovány za neprokazující požití alkoholu," uvádí Zikmund.

"Otázka je, jestli policista může prohlásit výsledek např. 0,18 g/kg za to, že řidič alkohol nepožil. Záznam s touto hodnotou je pak součástí spisu a úředník na pověřeném úřadě má pouze možnost udělit sankci na spodní hranici 10 000 Kč pokuty, 3 body a na 6 měsíců zákaz řízení," uzavírá odborník na toxikologii. A řidič si dal k obědu pouze 2 nealko piva...

Autoři: ,


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Další z rubriky

Vědci varují: vibrace auta vás mohou za volantem uspat

Řidič za volantem usnul a havaroval. Neprobudil ho ani sedmiletý syn.

Výzkum melbournské univerzity RMIT ukazuje, že přirozené vibrace vozu mohou řidiče uspat již za 15 minut.

VW hrozí stahování 124 tisíc elektroaut kvůli jedovatému kadmiu

Volkswagen eGolf

Desítky tisíc elektromobilů značky Volkswagen možná budou muset stáhnout z trhu. Příčinou je nabíječka zabudovaná ve...

Elektropohon a autonomní řízení změní vzhled aut, říká slovenský designér

Vedoucí designér interiérů škodovek Peter Olah

Jako obor s krátkou historií, ale rozhodně velkou budoucností vnímá automobilový design jeho přední slovenský...

Najdete na iDNES.cz