Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ojetina je v testu zatím výhodnější než nový vůz

  22:45aktualizováno  22:45
- Ačkoliv automobil koupený jako nový obvykle získává nad starším navrch zvláště v začátcích své životnosti, vychází z dlouhodobého redakčního srovnávacího testu ekonomicky výhodněji jetý vůz. Ford Mondeo 1,8 GLX ročníku výroby 1994 je po ujetí prvních testovacích pěti tisíc kilometrů o téměř sedm a půl tisíce korun výhodnější než nová Škoda Felicia 1,3 LXi po ujetí stejné vzdálenosti. Test na 40 000 kilometrů má přispět do tradiční motoristické diskuse o tom, zda je lepší koupit skromnější a hůře vybavené nové tuzemské auto nebo starší, o třídu lepší zahraniční konkurenci.
První část testu se uskutečnila vloni. Nová Škoda Felicia 1,3 LXi stála v úvodních pěti tisících kilometrech bezmála 280 tisíc korun. Z toho 253 550 korun žádala koupě tehdy na trhu nejlevnějšího modelu 1,3 LXi Special s doplňkovým paketem v podobě mlhovek, tónovaných skel a sady pro montáž rádia. Další peníze redakce investovala do zákonného pojištění, poplatků při uvedení vozu do provozu, za dálniční známku a za nutné vybavení - výstražný trojúhelník, náhradní pojistky, lékárničku a pneuměřič. Přibylo ještě havarijní pojištění, které činilo pro 19O dní testu 3190 korun. Zbývající investici znamenalo autorádio. Zloději ho ukradli ještě před pojištěním vozu, a tak náklady vzrostly o koupi dalšího přístroje a o 1800 korun za opravu zámku dveří. Škoda zpočátku brala v průměru 7,8 litrů a benzin tak přišel na necelých 8400 korun.
Ford Mondeo absolvoval pětitisícovou etapu srovnávacího testu se spotřebou jen o málo vyšší - 8,16 litru na sto kilometrů. Na benzinu tedy spolykal jen o necelé čtyři stovky korun víc, ale na cestách vedených převážně po dálnicích se za to pohyboval o dost svižněji, klidněji a pro jezdce pohodlněji ve srovnání se Škodou. Jeté Mondeo nebylo těžké sehnat zhruba za cenu nyní nejlevnější Škodovky, za 225 000 korun. Další náklady na převod, nejzákladnější výbavu a dálniční známku byly zhruba stejné jako při uvádění Felicie do provozu. Výhodou bylo zaplacené povinné ručení u staršího auta.
Zato havarijní pojistné zahraničního klasika střední třídy značně zacloumalo účtem - vyšlo na téměř devětkrát víc než vloni u Škody Felicie. Česká pojišťovna sice původně vůz pojistila za 12 516 korun, leč malá nehoda potvrdila nesrovnalost, na kterou redakci upozornilo několik čtenářů, jimž za stejných podmínek pojišťovna stejnou službu nenabídla. "Úřednice, která pojištění Fordu Mondeo v plzeňské pobočce sjednala, udělala chybu," konstatoval mluvčí České pojišťovny Michal Urban. Pojišťovna škodu, které se budeme z pohledu práce servisů věnovat v příštím pokračování zpráv ze srovnávacího testu, bez nejmenších diskusí a problémů uhradila. Naznačila však, že by bylo čestné, kdyby redakce doplatila pojistné do normální částky. Stalo se a částka za pojistné Fordu Mondeo se tedy i u České pojišťovny dostala do relací jinde obvyklých, na zhruba třicetitisícovou částku ročně. Další náklad prvních pěti tisíc kilometrů z Fordem Mondeo pak představovala pětitisícová spoluúčast na likvidaci zmíněné malé dopravní nehody. Posledních 3407 korun stála prohlídka s výměnou oleje v motoru, předepsaná u Fordu Mondeo po celkových padesáti tisících kilometrech.
Také Škoda Felicia navštívila v první pětitisícové etapě srovnávacího testu servis, ale veškeré práce tam udělali v rámci garance zdarma. Příležitost mechanici dostali, když u Felicie začala unikat do motorového prostoru chladící kapalina, kterou bylo nutné doplňovat, aby se motor nepřehříval. Spravila to výměna vyrovnávací nádržky chladiče. Prohlídka Fordu v jeho padesáti tisících kilometrech potvrdila, co začátkem března naznačil protokol o prohlídce vozu při jeho koupi v pražském autobazaru pracujícím pro značkového prodejce Fordů: Mondeo je v pořádku a kromě předepsané výměny oleje žádal jen dovyvážení předních kol, která se kolem stotřicetikilometrové rychlosti začínala lehce chvět.

Mondeo ročník 1994 koupené jako ojeté vychází po ujetí 5000 kilometrů v rámci dluhodobého testu levněji než stejně drahá, nově koupená Felicia.

U Mondea bylo třeba vyvážit jedno kolo.

Autor:


Nejčtenější

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...Na počkání za litr. Test MF DNES potvrdil, že stočit tachometr není problém

Ilustrační foto

Až čtyřicet procent tachometrů ojetých vozů v Česku je stočených. Reportéři MF DNES si ověřili, jak je to snadné. Za...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Dieselgate odstartoval hloupý nápad namluvit Americe, že nafta je eko

Turbodiesel V6 TDI koncernu Volkswagen

Německý koncern Volkswagen chtěl znovu dobýt Ameriku, hlavní zbraní mu měly být diesely, u kterých vyzdvihoval jejich...

Další z rubriky

Evropa hlasuje o emisních limitech. Podle výrobců jsou mimo realitu

Měření emisí v laboratoři

Evropský parlament schválil cíle pro snižování emisí pro osobní automobily a lehká užitková vozidla. Výbor pro životní...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...

Vegani hledají auta bez kůže jen těžko. Výrobci teprve zkoumají terén

Porsche 911 Carrera GTS Cabriolet

Trend veganství dospěl i do světa automobilů. Poptávka po autech bez živočišných produktů stoupá. Jaká je v tomto...

Najdete na iDNES.cz