Subaru Forester

Subaru Forester | foto: Subaru

Trik u ojetin: rychlý přeprodej s menším počtem kilometrů a vyšší cenou

  • 163
Bylo to jako vidět dvojmo. Karel Pašek z Prahy nevěřícně zíral na dvě naprosto stejná auta, jenže ve dvou inzerátech. Jeden si právě otevřel v on-line verzi Annonce, druhý na populárním německém webu mobile.de.

Všech osm fotografií vozu bylo naprosto totožných, včetně budovy v pozadí, na sedadle ležela stejná červená škrabka na led. Problém byl nejen v tom, že v Německu stálo Subaru Forester 3 900 eur, tedy zhruba sto tisíc korun, zatímco na Annonci za něj prodejce chtěl rovných 160 tisíc korun, ale hlavně v najetých kilometrech. Německý majitel přiznával 180 tisíc kilometrů, český překupník jen 88 tisíc.

"Dvojí inzerce vozu s velmi různým počtem najetých kilometrů je bohužel poměrně běžná. Je to pro nepoctivého překupníka nejjednodušší způsob, jak prodávat auto, které v zahraničí ještě ani nekoupil," říká expert na ojetiny a poradce MF DNES Aleš Zich.

Prodejce pak v cizině vůz koupí a cestou do Česka pak "poztrácí" mnoho desítek, někdy i stovek tisíc kilometrů. Podle Zicha se na takový podvod málokdy přijde, musí to být velká náhoda.

"Všechny stopy o skutečném nájezdu i původní inzerát jsou v době prodeje vozu v Česku pro běžného kupujícího už dávno nedostupné," říká Aleš Zich. Ještě mnohem nebezpečnější je, že spousta překupníků vyžaduje od budoucího kupce zálohu a častokrát ji také jen na základě fotografií dostanou. "To je vysoce rizikové a zásadně to nedoporučujeme," dodává Zich.