OMV chce expandovat ve střední Evropě

Rakouský ropný koncern OMV má zájem o rozšíření aktivit ve střední a východní Evropě a hodlá se účastnit privatizačních tendrů v těchto zemích. Do roku 2008 chce firma zdvojnásobit svůj podíl na trhu v této oblasti na 20 ze současných deseti procent. Centrem jejího zájmu je nyní i český Unipetrol, když česká vláda v polovině října zrušila rozhodnutí předchozího kabinetu o jeho privatizaci, informoval generální ředitel OMV Wolfgang Ruttenstorfer.

Příznivě se pro OMV podle ředitele vyvíjí také plánovaná částečná privatizace chorvatské ropné a plynárenské skupiny INA, i když podle zpráv ze začátku října vláda v Záhřebu hledá nové zájemce. Počet uchazečů v privatizačním tendru se totiž na konci září scvrkl pouze na tři.

Největší akvizicí OMV v zahraničí bylo v poslední době převzetí podílu 25,1 procenta v největší soukromé rumunské petrochemické firmě Rompetrol Group NV a získání dalších zahraničních čerpacích stanic, včetně 36 čerpacích stanic Petra v Česku. Celkový počet čerpacích stanic OMV tak vyšplhal na 1300, z toho na domácím trhu vlastní firma 530 čerpacích stanic. OMV však nemá v úmyslu zvýšit svůj současný desetiprocentní podíl v rakouské MOL, napsala agentura APA.

Česká vláda zrušila prosincové rozhodnutí předchozího kabinetu o privatizaci 63 procent petrochemické skupiny Unipetrol do rukou Agrofert Holdingu 14. října. Vláda zároveň pověřila Fond národního majetku, aby rozvázal s Agrofertem kupní smlouvu. Uložila také ministerstvu průmyslu a obchodu a ministerstvu financí, aby do 15. listopadu předložily scénář dalšího privatizačního postupu.

O účast na privatizaci holdingu mezitím projevili zájem neúspěšní kandidáti z prvního kola i další společnosti. Jsou to například britská Rotch Energy, maďarská MOL, rakouská OMV či polská PKN Orlen. Nejdůležitějšími firmami holdingu jsou
například Chemopetrol, Benzina, Česká rafinérská, Paramo, Spolana a Kaučuk.