Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osobní auta prodávaná v USA budou muset mít parkovací kameru

  7:57aktualizováno  7:57
Všechny osobáky prodávané ve Spojených státech po roce 2014 budou muset mít vzadu kameru. Nové nařízení připravuje americká vláda, jež tak chce zabránit nehodám při couvání. V průměru při něm v USA zemřou dvě děti týdně a dalších 50 je zraněno. "Požadavek výrobce přijde na miliardy dolarů," napsal The New York Times.

Parkovací kameru má dnes většina luxusních aut, připlatit si za ni můžete i do lacinějších modelů. Na fotce je výstup z kamery v luxusním lexusu, parkovací kameru ale můžete mít třeba i v malinké Toyotě Yaris. Na displeji na přístrojovce pak vidíte, co se děje za autem. Čáry na displeji ukazují, kam až můžete jet: červená vodorovná označuje maximální přiblížení k překážce, zelené pak prostor do kterého se vejdete při vyrovnaných kolech a pak když jsou v plném rejdu. | foto: Lexus

Deník podotkl, že chystaný krok představuje jedno z dosud nejvýznamnějších opatření na ochranu lidí mimo vozidlo. "Neudělali jsme nic pro ochranu chodců. Tohle můžeme udělat a měli bychom to udělat," vysvětluje Clarence Ditlowová z washingtonské organizace Středisko pro bezpečnost automobilů zaměřující se na informování o bezpečnostních problémech osobních vozů.

Americká vláda odhaduje, že instalace kamer a displejů do automobilů by výrobce stála až 2,7 miliardy dolarů ročně či 160 až 200 dolarů na vozidlo.

Přinejmenším část těchto nákladů by zřejmě nesli spotřebitelé prostřednictvím vyšších cen. Regulační úřady v USA nicméně zdůrazňují, že kamery by rok co rok zabránily 95 až 112 úmrtím a 8 734 zraněním.

Podle vládních statistik celkem při nehodách spojených s couváním ročně zemře 228 lidí, z toho 44 procent je mladších pěti let. Kolem 17 000 jich pak utrpí zranění.

"V absolutních číslech zachráněných životů, není přínos nového opatření nejvyšší. Úmrtí při couvání ale způsobují nejnepředstavitelnější emocionální tragédie. Když rodič zabije dítě při nehodě, které lze zcela předejít, nikdy na to nezapomene," uvedla Ditlowová.

Výrobci začali nabízet zadní kameru v automobilech zhruba před deseti lety v luxusních modelech. Technologie mezitím zlevnila a je stále populárnější.

Zadní kameru tak v USA bude mít 45 procent letošních modelů osobních automobilů v základní výbavě. U dalších 23 procent modelů je volitelná.

Autoři: ,NejčtenějšíDalší z rubriky

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Najdete na iDNES.cz